Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М.К. Ільмінської (І пол. ХІХ ст., ІІ пол. ХІХ ст., 1891 р.)

Posted by Antique на понеділок, 15 Вересень 2014 р. (18:16)

Будинок М.К. Ільменської, І пол. ХІХ ст. Реконструкція, ІІ-а пол. ХІХ ст. Реконструкція, інж. Г.К. Кучевський, 1891 р., Дворянська вул., 21
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 214-Од та історії місцевого значення (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)
Джерела: довідник В.І. Тимофієнка.

Відомі власники ділянки:

  • 1890-і рр. – до Жовтневої революції – дружина надвірного радника Марія Костянтинівна Ільмінська

Будинок на Дворянській вул., 21 має маленькі вікна та високих підвал, що характерно для будинків І-ї половини ХІХ ст., до тго ж споруда має дивний П-подібний план з широкими крилами. Не виключено, що це первісну були окремі дві споруди, навіть зернові склади, а вже у ІІ-й половині ХІХ ст. будівлі були об’єднані. Не зовсім зрозуміло хто є автором нового фасаду будинку, у 1891 році маловідомий інженер Кучевський здійснював деякі будівельні праці на ділянці на замовлення Марії Ільмінської, але у тімпані правого фронтону розташований картуш з монограмою АТ, яка вочевидь Ільмінської не належала, а вона була останньою власницею даної ділянки. Таким чином даного автором фасаду міг бути не Кучевський, хоча не можна виключати що архітектор здійснив певні переробки у оздобленні будинку і схоже, що саме він є автором високих дверей лівого під’їзду.

Фасад будинку асиметричний, ближче до лівої частини будинку влаштований ризаліт з аттиком, аркою проїзду і портиком з подвійних коринфських колон на другому поверсі. У правого краю будинку влаштований більш широкий ризаліт з трикутним фронтоном з монограмою і  порталом з трьох пар коринфських колон. Цілком не виключено, що така асиметрична композиція була розрахована на придбання сусідньої ділянки №23, де могло бути влаштовано крило будинку, яке надало би симетрію композиції. Сандрики будинку є дуже важкими і широкими, верхню частину сандриків прикрашає раковина.

На вулиці Ніжинській, 18 у ІІ-й половині ХІХ ст. аналогичним чином було обєднано будинки, що наприкінці ХІХ ст. належали Андрію Михайловичу Ріхтеру, асиметрична композиція, та набір декоративних елементів є дещо подібним до будинку Ільмінської, але саме копій елементів не знайшлось. Цілком не виключено, що реконструкція обох будинків належить до руки одного автора.

 

Монограма АТ належить невідомому власнику.

 

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s