Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Биховського (II-а пол. XIX ст.)

Posted by Antique на П’ятниця, 12 Вересня 2014 р. (12:34)

Будинок Биховського, II-а пол. XIX ст., Гоголя вул., 9
Будинок на мапі
Стиль: історизм (з елементами бароко).
Охороний статус: пам’ятка архітектури та історії номер 173-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 480 від 15.08.1985р., № 381 від 27.07.1971р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

 • 1840-і рр. – О. Шемякіна
 • 1890-і рр. – кін. 1890-х рр. – Биховський
 • кін. 1890-х рр. – 6.01.1909 р. – Софія Олександрівна Бурназо (турецьке підданство)
 • 6.01.1909 – до Жовтневої революції – Костянтин Еммануїлович (у “Вся Одеса” – Еммануїл Костянтинович) Бурназо

Вулиця Гоголя масово почала забудовуватися у 1940-х роках, коли на неї з’явилися будинки заможних жителів міста. За містобудівними умовами у першу чергу повинна була забудовуватися ділянка з боку схилу Військової балки, тому на у бік вулиці Гоголя декілька десятиліть виходили лише службові флігелі. На даній ділянці будинок, обернений у бік балки був споруджений у 1840-х роках.

Таким чином наявну споруду було зведено вже у II-й половині XIX ст. Можливо первісно дана споруда була складом, тому що планування незвичне – Т подібне з прибудовами по бокам, які могли бути влаштовані над проїздами уздовж боків будівлі для зручного завантаження зерна. За даними В.А. Пилявського у ті часи ділянкою володіла деяка О. Шемякіна. У 1881 році архітектор Г.Ц. Оттон, що жив навпроти у власному будинку спорудив два простих флігеля по бокам ділянки.

У 1890 році лівий флігель були реконструйовані маловідомим архітектором В. О. Сгібневим. Єдина інша його відома праця – надбудова будинку Бродського на Пушкінській вул., 14, але навіть не відомо, чи відноситься сучасний фасад будинку Бродського до авторства даного архітектора. Будинок на вулиці Гоголя у той час належав Биховськогому на замовлення якого і були здійснені переробки. З обох боків будівлі складу були влаштовані вставки такм чином головний фасад будинку значно збільшився. Новий фасад отримав важке примхливе бароково-класицистичне оздоблення. Композиція фасаду є одновісевою, у центрі розташований ризаліт з балконами, дах вінчав трикутний фронтон з гербовим картушем у тімпані. Вікна у ризаліті тричасні і можливо збереглися ще з 1840-х років, коли часто використовувались тричасні вікна. У простінках ризаліта на другому поверсі влаштовані іонічні пілястри, над ними були розташовані консолі балкона та можливо деяка ліпнина, нині ж у даній зоні відсутнє оздобленя. Над вікнами ризаліту третього поверху розташовані ліпіні прикраси у два яруси. Безпосередньо над вікнами влаштовані барельєфи з жанровими сценами у виконанні путті (на жаль пластмасовий піддашок заважає їх розгледіти). Над ними між рокайлями розміщений картуш з монограмою Биховського з букв Б та С схрещених вмісті, причому Б розташовано дзеркально. Аналогічні монограми прикрашають чудові вхідні двері. Вхід влаштований у ніші де по бокам були встановлені скульптури теламонів на постаментах, на жаль постаменти не збереглись і скульптури “висять” у повітрі. Завдяки Т-подібному плануванню сходи були розміщені всередині будинку і освітлюються ліхтарем.  Задні фасади будинку зовсім не оздоблені, як і фасади бічних флігелів. За даними В.І. Чепелика архітектор Сгібнев виконував деякі праці над одним з флігелів, вірогідно лівим, який має чотири поверхи, де він скоріше за все надбудував останній поверх і встановив нові двері квартир у бароковому стилі.

З кінця ХІХ ст. будинком володіє грецька родина Бурназо, про яку у довідниках майже нічого не сповіщається. З переліку пам’ятників лише відомо, що вже у 1838 році існувала ділянка С. Бурназо у Успенському пров. 25, а на вулиці Гоголя, 4 у 1970-му році для родини Бурназо було споруджено гігантський для тих років прибутковий будинок. На початку 1900-х років ділянкою володіла Софія Бурназо, яка згідно метричної книги вмерла від перітоніту 6 січня 1909 року і була похована на І-му християнському кладовищі. Її спадкоємцем був Костянтин Еммануїлович Бурназо, який народився у Греції у 1886 році. Таким чином на момент Смерті Софії йому било лише 23 роки. Після революції він продовжував жити у Одесі і коли Греція стала незалежною він отримав грецьке громадянство. У 1930-х роках СРСР почав впроваджувати репресії проти деяких народів, у тому числі  греків, Костянтин Бурназо був заарештований, а 11 лютого 1938 року розстріляний.

У 1890-х роках у будинку жив архітектор Микола Костянтинович Толвінський (7.2.1857 – 7.12.1924), який спорудив значну кількість громадських споруд у Одесі (у тому числі Медичний факультет Новор. унів., лікарню на Куяльнику).

У 1913 році у будинку розміщувалися:

 • Одеський комітет іностраної цензури (тел. 1-85)
 • Тимчасовий комітет по справам друку (тел. 1-85)
 • агентурна та комісійна контора Янкеля Когана (тел. 28-32)
 • посередник Ф. Ульрихович Каннер (тел. 1-10)
 • здійснював приватну практику по внутрішнім хворобам лікар В.А. Тотті

У 1913 році на ділянці мешкали:

 • купець Едуард Ансельм (за деякими даними Єлизавета Василівна) (тел. 33-26). Він був членом піклувальної ради Сховища для гувернанток, учителів і бонн (вул. Пастера, 62), членом попечительства про хворих дітей м. Одеси (Старопортофранківська вул., 38), членом попечительства “Крапля молока” (Будівля тов. пікл. хвор. діт., Старопортофранківська вул., 38).
 • купець Янкель Борухович Коган (Каган) (тел. 28-32, 24-34)
 • практикуючий лікар Йосип Абрамович Бірштейн (тел. 44-84)
 • Оскар Альбертович Вагнер, член Одеського кредитного товариства (вул. Гоголя, 12).
 • Ф. Ульрихович Каннер
 • помічник присяжного повіреного Євсей Якович Коган (Когон) (тел. 28-32, 24-94)
 • помічник присяжного повіреного Овш. Якович Коган (Когон) (тел. 28-32)
 • С.Б. Кодвянська (тел. 67-01)
 • лікар Петро Іванович Лашін. Працював береговим лікарем Добровільного флоту, вів приватну практику.
 • Анатолій Карлович Меммерт
 • Михайло Семенович Перуцький
 • Фекла Іванівна Перуцька
 • титулярний радник Олексій Петрович Пллетнев. Младший цензор комітету іноземної цензури та тимчасового комітету по справам друку  (даний будинок)
 • Аглая Фемистоклівна Склаво, працівниця газети “Южная мысль” (Будинок Ісаковича, Гаванна вул., 12).
 • Іоаким Шмельц

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що на ділянці мешкали:

 • 1900-1928 – історик літератури і літературний крітик І.І. Іванов
 • 1903-1911 рр. – професор офтальмолог С.С. Головін
 • 1906-1946 рр. – психіатр, засновник та перший директор психиатрічної клініки проф Є.А. Шевальов
 • 1915-1954 рр. – професор офтальмолог В.П. Філатов (переїхав з будинку на Преображенській вул., 1).
 • 1945-1954 рр. – професор А.М. Агаронов

“Вся Одеса”, 1910 р.

“Вся Одеса”, 1910 р.

“Вся Одеса”, 1910 р.

“Вся Одеса”, 1910 р.

Знімок із зібрання Одеського краєзнавчого музею.

Лівий барельєф.

Центральний барельєф.

Правий барельєф.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s