Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І. В. Маркова (1911 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 9 Вересня 2014 р. (23:36)

Будинок Івана Васильевича Маркова, отримання планів: Р. А. Радбіль, нагляд: Шульгін М. Д., 1911 р., Мала Арнаутська вул., 51
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Охронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 468-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – П. Островський
  • 1899 р. – 1910 р. – Х. Вайц
  • 1910 р. -до Жовтневої революції – Іван Василевич Марков

У 1910-році ділянку придбав полковник Іван Васильович Марков, який мешкав на власній ділянці на Пантелеймонівській вул., 12. Марков спільно з архітектором Б.А. Бауером і домовласником К.В. Ноллє був членом ревізійної комісії Кримсько-кавказького гірського клубу (будинок С.І. Халайджогло, пров. Нечипуренка, 8) та членом Особливого комітету піклування про народну тверезість (Старорізницька вул., 35). Окрім згаданих ділянок Маркову також належала кутова ділянка на Італійському бульв., 4 та дача у районі сучасного номера Французький бул., 85.

Невдовзі після придбання Марков повністю змінив забудову власної ділянки на Малій Арнаутській вулиці. Відомостей про будівництво у Державному архіві Одеської області не знайдено. За даними В. І. Пилявського будівництво здійснювалось І. Д. Шульгіном та інженером провінційним секретарем М. М. Марковим, однак даний дуже широкий період часу: 1910 — 1914 роки, таким чином відомості є дуже сумнівними.

Домовласник розраховував на низький кошторис, однак архітектор спромігся створити достатньо пристойну і самобутню будівлю, хоча інженеру і дещо бракувало художнього смаку. Так деякі декоративні елементи мають гігантські розміри і незрозумілу дивовижну форму. Подібний підхід реалізований і у новому корпусі Павловських квартир (арх. Е. Я. Меснер, 1912 р.)

Ділянка на Малій Арнауутській була забудована по периметру, на червону лінію ділянки виходить чотириповерховий будинок, що було рідкістю для одеських бюджетних споруд, хоча перший поверх і дещо заглиблений під землю. Останню частину ділянки зайняв триповерховий флігель з широкими ризалітами у бокових крилах. Оздоблення головного фасаду виконано з цементу, але бкз додавання фарби у суміш. Перший поверх ефектно рустований фактурним рустом під цоколь, другий поверх вражає дивовижними формами та різноманіттям сандриків, три сандрика у центрі, що суміщені з фільонками містять декоративні кола, що нагадують чотири нуля. Декор третього та четвертого поверхів навпроти занадто площинний або дрібний, у центрі четвертого поверху під широкою масивною полицею над центральним вікном розмістився маленький маскарон. більш виразним є скульптурне  оздоблення під дахом, а також динамічний силует даху. По краям фасаду влаштовані високі пілони, в центрі розташований широкий фронтон таки же чітких геометричних форм, але на жаль він був пошкоджений і невідомо, як він виглядав первісно. Дуже оригінально виконані і огорожі балконів.

Арка проїзду навпроти виконана у еклектичному стилі, причому в середині рамки рококо на стелі розміщена зовсім несумісна розетка у стилі модерну, подібну розетку можна побачити у флігелі будинку Казимира Рутковського на Пушкінській вул., 74 (інж. І.Д. Шульгін, 1911 р.).

Дворові фасади споруд є однаковими  – зовсім без оздоблення, двері під’їздів аналогічні по дизайну дверям квартир і навряд чи чимось відрізняються від міжкімнатних.

Вхід до парадного під’їзду головного будинку розташований у проїзді, сходові майданчики виконані з мозаїки з двома квадратними рамками замість однієї єдиної. У вікнах під’їзду встановлені бюджетні ґратчасті рами, аналогічні рами можна зустріти у будинку Шихман (арх. А.І. Гольцвурм, 1914 р.), де також подібними до будинку Маркова є сандрики над входами у бічні крила. Стелю прикрашає класична падуга з колосків, яка використовувалася будівельниками не дуже часто, але родзинкою під’їзду є огорожа сходів оригінального дизайну. Вона з одного боку виконана з типових елементів – металевих вінків, з іншого боку жоден архітектор не додумався вкрити даними елементами всі секції огорожі. Таке оздоблення скоріше за все було достатньо коштовним і від сходів віє атмосфера урочистості. Слід зазначити, що подібні вінки можна зустріти у під’їзді флігеля невідомого автора на вулиці лейтенанта Шмідта, 15.

У бічних флігелях вірогідно встановлені огорожі у єгипетському стилі у достатньо цікавій версії з гострими кутами у нижній частині, такі огорожі зустрічається у будинках у північній частині Молдаванки. Один з жителів лівого бічного крила будинку Маркова (3 пов.) використав дані елементи у якості огорожі балкону замість автентичної огорожі у стилі еклектики. Враховуючи бюджетність будинку можна припустити, що марші сходів виконані з металу.

Ближче до стику бічних та заднього крил влаштовані службові під’їзди з металевими сходами і примхливими балясинами, що дещо нагадують парадні огорожі флігеля.

Заднє крило вирізняється численними вузькими вікнами, всередині влаштовані ніші – це прикраса використовується у даному випадку замість глухих вікон. Жителі правої квартири першого поверху прорізали себе звичайні вікна замість автентичних і встає питання чи достатньо таких вузьких простінків і чи не відбудеться руйнування будинку у майбутньому. Парадний під’їзд розташований всередині споруди і освітлюється ліхтарем, сходи виконані з металу, а балясини уявляють собою чергову самобутню єгипетську варіацію, це четвертий тип сходів у будинку.

Будинок Івана Маркова, незважаючи на недоліки у оздобленні є достатньо значною і самобутньої спорудою. Як, приклад на початку кварталу розташований будинок Г.Л. Боскі (арх. П.Л. Славкін, 1912 р.) виконаний професійно, але у стриманому ключі і у результаті із своєї величезної будівлі пригадується лише її кутова частина.

Стеля арки проїзду.

Аналогічна розетка прикрашає стелю вестибюлю дворового флігеля К. Рутковського на Пушкінській вул., 74 (інж. І.Д. Шульгін, 1911 р.).

Вид у напрямку заднього флігеля.

Лівий флігель будинку.

Лівий флігель будинку.

У якості огорожі балкону використані балясини парадної огорожі сходів лівого флігеля.

Правий флігель будинку.

Вхід до парадного під’їзду правого флігеля.

Задній флігель.

Східне крило заднього флігеля.

Вхід до службового під’їзду суміжних флігелів.

Західне крило заднього флігеля.

Під’їзд заднього флігеля.

Сходи службового під’їзду суміжних флігелів.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s