Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Караїмського товариства на Катеринінській вулиці (1911 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 5 Вересня 2014 р. (14:45)

Прибутковий будинок Караїмського товариства, інж. І.Д. Шульгін, 1911 р. Розібраний у 1970-х рр., Катеринінська вул., 99
Колишнє місце розташування
Дані: довідник В.А. Пилявського.

Фрагмент фото Luftwaffe, 1944 р.

Вже наприкінці ХІХ ст. дана ділянка у останньому кварталі щільної забудови належала караїмам і вірогідно використовувалась для отримання прибутку шляхом здачі приміщень у оренду. Це був не єдиний житловий будинок караїмської спільноти, на Рішельєвській вул., 33 існувала ще одна ділянка, де був розташована кенаса, житловий будинок та караїмське училище. У 1911 році на означеній ділянці Катериніській вулиці за проекто інженера І.Д. Шульгіна було споруджено сучасний прибутковий будинок. Даний архітектор створював дуже некоштовні споруди   таким чином працював переважно на віддалених околицях міста. У сусідньому кварталі по Пантелеймонівській вул., 84 він у той же рік спорудив маленький триповерховий будинок М.Л. Фукса, який, однак мав достатньо непогане оздоблення при всій його малій бюджетності.

Судячи по знімку Luftwaffe будинок був двоповерховим, можливо йшлося лише про реконструкцію існуючого будинку і спорудження флігеля. Голвоне крило було прямокутним, подвір’я з південної і східної сторони облямовували ще два крила.

 У 1913 році у будинку здійснював торгівлю мінеральними водами Ніс.-Герш. Лібман., працювала продовольча крамниця Спирідона Міхаліно, чайний трактир “Тавріда” Андрія Магули.

Одним з жителів будинку був Григорій Григорович Гутман, працівник типо-літографії С. Альтермана.

У 1913 році на головній караїмській ділянці на Рішельєвській вулиці було споруджено великий чотириповерховий прибутковий будинок з магазинами, але вже за проектом іншого архітектора А.С. Панпулова у зв’язку з набагато більш великим кошторисом.

У 1984-х роках всі будівлі кварталу були демонтовані, а на ділянці спорудили новий ЦУМ, який нині носить назву торговий центр “Острів”.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s