Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. Л. Фукса на Пантелеймонівській вул. (1911 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 5 Вересня 2014 р. (11:43)

Будинок Мєєра Лейбовича Фукса, проект: М. А. Шелковський, нагляд за спорудженням: арх. Н. Д. Шульгін, 1911 р., Пантелеймонівська вул., 84 / Старорізницька вул., 7
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Охронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 614-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – А. Шулькройт
  • 1899 р. – 1902-1903 р. – К. Споре
  • 1902-1903 р. – до Жовтневої революції – Мєєр Лейбович Фукс

Ділянки №7 та №9 мають спільне подвір’я з проїздом у будинку №9. Наприкінці ХІХ ст. з боку Старорізницької вулиці на ділянці №7 був розташований триповерховий будинок з невисокими вікнами, він зберігся до 2014 року. Він не містить декоративних елементів і є безстилевим, а автентичні балкони не збереглись. Будинок є схожим на №11 і можливо обидві споруди були надбудовані або перебудовані у 1950-і роки.

У 1911 році з боку Пантелеймонівської вулиці було споруджено триповерховий будинок з торгівельним залом у стилі раціонального модерну. Виконував роботи інженер Іван Дмитрович Шульгін на замовлення Мєєра Фукса. На першому поверсі будинку розмістився Іллюзіон “Модерн”. Будинок не має ліпних елементів, його декор вирізаний з каменю, гербові картуші виконані із штукатурки. Облямування вікон третього поверху нагадують окремі будинки тих часів, що можливо споруджені за проектом Померанца або Попова, а подібні картуші можна зустріти у будинку А.К. Станкевича (арх. М.А. Шелковський, 1914 р.). На фасаді над першим поверхом під більш пізньою штукатуркою проглядають літери вивіски (вірогідно вивіска ілюзіону “Модерн”).

З боку Пантелеймонівської вулиці у довіднику “Вся Одесса”, 1914 зазначена агентурно-комісійна контора М. Когос. Преслера, що здійснювала торгівлю колоніально-бакалійними товарами.

Мешканці (з довідника “Вся Одесса”, 1914): Пейсах Лейбович Бернштейн, Натан Борисович Цвейбель (член комітету Товариства взаємодопомоги домовласників та землевласників).

У 2000-х роках з будинку виселили жителів, 8 серпня 2014 року невідомі здійснили підпал споруди.

У 1913 році Н. Д. Шульгін спорудив будинок для Фукса на Пішонівській, 22 (дореволюційна адреса). На жаль будинок не зберігся.

Фрагмент вивіски.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s