Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В. С. Горголі (ХІХ ст., кін. ХІХ ст., 1911 р.)

Posted by Antique на Четвер, 4 Вересня 2014 р. (11:21)

Будинок В. С. Горголі, ХІХ ст. Надбудова третього поверху і реконструкція, ймовірно 1890-і рр., Пушкінська вул., 74 Будинок на мапі Стиль: історизм (вуличний фасад) / модерн (дворові фасади та ін.).Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 726-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.) Відомі власники ділянки:
  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907 рр. – В.С. Горголі
  • 1906-1907 рр. – 1911 р. – спадкоємці В. С. Горголі
  • 1911 р. -до Жовтневої революції – Казимир Йосипович Рутковський

Можливо первісно будинок був двоповерховим. З кінця ХІХ ст. будинок належав В. С. Горголі який в той час можливо і зробив реконструкцію фасадного будинку. Коли всередині 1900-х років Горголі вмер, то спадкоємці продали ділянку. Сталося це лише у 1911 році коли її придбав Казимир Йосипович Рутковський.

К. Й. Рутковський був активним членом польської спільноти, одним з засновників “Польського дому“, для якого у тому же 1911 році було споруджено на ділянці Рутковського за проектом архітектора В.К. Медокса. Також Казимир Рутковський входив у раду польського споживного товариства “Зберігання”. Був власником декількох ділянок у місті: невизначеної ділянки на Пироговській вулиці, Пушкінській вул., 74, на Середній вул., 38 (дореволюційна нумерація, необхідно уточнювати), Степовій вулиці, 29, склад вугілля та дров на Степовій вулиці, 25 на ділянці іншого власника. У квартиру Рутковського у даному будинку були проведені дві телефонних лінії: 34-20, 36-13.

Казимир Рутковський вирішив оселитися саме у будинку на Пушкінській вулиці, але спочатку він здійснив перебудови на ділянці. Даних про будівельні роботи стосовно даного будинку у 1911 році у Обласному архіві не знайдено. За візуальними ознаками у 1910-х роках, або трохи раніше році був споруджений новий чотириповерховий флігель, а дворові фасади існуючих споруд були наново потиньковані. Слід відмітити, що дизайн огорожі сходів та дверей флігеля, тинькуванням дворових фасадів притаманна архітектору Л. М. Чернігову. Аналогічні огорожі сходів та двері можна зустріти у флігелі С. В. Шестопала на вул. Богдана Хмельницького, 63. Цікаво, що огорожі дворових балконів Польського дому також часто використовувались Л. М. Черніговим.

Головний будинок триповерховий, виконаний у стилі історизму, окрім заднього фасаду. Первісно був двоповерховим, на що вказують менші вікна перших двох поверхів. Третій поверх оздоблений примхливим дрібним деркором, під вікнами влаштовані характерні для початку ХХ ст. гірлянди. Особливу увагу заслуговує багатий пояс ліпнини під дахом. Арка проїзду оздоблена венеціанською шпатлівкою, картушами та лізенами. Також багате оздоблення має парадний під’їзд із вишуканою коштовною огорожею сходів та мармуровими майданчиками. На жаль двері є дуже простими, наче міжкімнатні. Під’їзд освітлюється за допомогою ліхтаря, між під’їздом та коридорами квартир влаштовані великі вікна. Особливо цікавим є закруглення сходів з одного з боків. На жаль сходи знаходяться у не дуже недоброму стані, про що свідчать сучасні металеві опори.

Бічні крила також є триповерховими, у них влаштовані під’їзди із дуже простими металевими сходами із огорожею на металевих перекладинах. Достатньо цікавими є двері даних під’їздів з вікнами перекритими ромбовими ґратами.

Позаду подвір’я  на початку ХХ ст. був споруджений чотириповерховий флігель із парадними сходами, що освітлюються ліхтарем на даху та службовими сходами у бічних крилах флігеля. Стелю тамбуру під’їзду прикрашає класична падуга та розетка у стилі модерну. Розетки у стилі модерну у Одесі зустрічалися рідко, тим більші у комбінації з класичною ліпниною. Огорожі сходів виконані у стилі модернізованої еклектики і встановлювались архітектором Л. М. Черніговим у чималій кількості будинків його авторства. Двері також є авторською працею, але є спрощеною версією його дверей і використовувались архітектором не дуже часто у зв’язку з більш високим бюджетом його інших робот.

Будинок Казимира Рутковського є цікавим завдяки поєднанню стилю модерну та еклектики у різних частинах будинку, спільно з тим споруда є достатньо вишуканою.

Одесские Новости, № 9040 от 5.06.1913

Ліве крило.

Праве крило.

Двері під’їзду одного з крил.

Під’їзд одного з крил.

Флігель.

Стик лівого крила та флігеля.

Стик правого крила та флігеля.

Парадний під’їзд флігеля.

Деякі опори огорожі не закріплені.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s