Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В.С. Горголі (ХІХ ст., 1911 р.)

Posted by Antique на Четвер, 4 Вересня 2014 р. (11:21)

Будинок В.С. Горголі, ХІХ ст. Реконструкція для Казимира Йосиповича Рутковського, арх. Л.М. Чернігов (або Я.С. Гольденберг), інж. І.Д. Шульгін, 1911 р., Пушкінська вул., 74
Будинок на мапі
Стиль: еклектика (вуличний фасад) / модерн (дворові фасади та ін.).Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 726-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907 рр. – В.С. Горголі
  • 1906-1907 рр. – 1911 р. – спадкоємці В.С. Горголі
  • 1911 р. -до Жовтневої революції – Казимир Йосипович Рутковський

 З кінця ХІХ ст. будинок належав В.С. Горголі і віроогідно був двопоерховим. Як то часто буває, коли всередині 1900-х років Горголі вмер, то спадкоємці продали ділянку. Сталося це лише у 1911 році коли її придбав Казимир Йосипович Рутковський.

К.Й. Рутковський був активним членом польської спільноти, одним з засновників “Польського дому“, для якого у тому же 1911 році було споруджено на ділянці Рутковського за проектом архітектора В.К, Медокса. Також Казимир Рутковський входив у раду польського споживного товариства “Зберігання”. Був власником декількох ділянок у місті: невизначеної ділянки на Пироговській вулиці, Пушкінській вул., 74, на Середній вул., 38 (дореволюційна нумерація, необхідно уточнювати), Степовій вулиці, 29, склад вугілля та дров на Степовій вулиці, 25 на ділянці іншого власника. У квартиру Рутковського у даному будинку були проведені дві телефонних лінії: 34-20, 36-13.

Казимир Рутковський вирішив оселитися саме у будинку на Пушкінській вулиці, але спочатку він здійснив перебудови на ділянці. Переллік змін невідомий, можливо саме тоді над головним будинком було надбудовано третій поверх, хоча це міг встигнути зробити на початку ХХ ст. ще попередній власник. За візуальними ознаками у 1911 році був спорудений новий чотириповерховий флігель, дворові фасади були наново потиньковані. За даними переліку пам’яток праці виконав архітектор Н.Д. Шульгін, однак вірогідно мався на увазі гласний міської Думи інженер І.Д. Шульгін. Відомо лише декілька творів даного архітектора по яким важко визначити риси, що притаманні саме цьому аархітектору. Однак за дизайном огорожі сходів та дверей флігеля та тинькуванням дворових фасадів реконструкцію виконав архітектор Л.М. Чернігов, який є автором даного дизайну. Аналогічні огорожі сходів та двері можна зустріти у флігелі С.В. Шестопала на вул. Богдана Хмельницького, 63. Цікаво, що огорожі дворових балконів Польського дому також часто використовувались Л.М. Черніговим, але фасад Польского дому не є характерним для Чернігова. Не виключено, що участь приймав учень Леоніда Чернігова Яків Гольденберг, який переважно працював під його керівництвом, але теоретично міг створити самостійну працю в стилі учителя.

Головний будинок триповерховий, виконаний у стилі еклектики, окрім заднього фасаду. Первісно був двоповерховим, на що вказують менші вікна перших двох поверхів. Третій поверх оздоблений примхливим дрібним деркором, під вікнами влаштовані характерні для початку ХХ ст. гірлянди. Особливу увагу заслуговує багатий пояс ліпнини під дахом. Арка проїзду оздоблена венеціанською шпатлівкою, картушами та лізенами. Також багате оздоблення має парадний під’їзд із вишуканою коштовною огорожею сходів та мармуровими майданчиками. На жаль двері є дуже простими, наче міжкімнатні. Під’їзд освітлюється за допомогою ліхтаря, між під’їздом та коридорами квартир влаштовані великі вікна. Особливо цікавим є закруглення сходів з одного з боків. На жаль сходи знаходяться у не дуже недоброму стані, про що свідчать сучасні металеві опори.

Бічні крила також є триповерховими, у них влаштовані під’їзди із дуже простими металевими сходами із огорожею на металевих перекладинах. Достатньо цікавими є двері даних під’їздів з вікнами перекритими ромбовими ґратами.

Позаду подвір’я у 1911 році був споруджений чотириповерховий флігель із парадними сходами, що освітлюються ліхтарем на даху та службовими сходами у бічних крилах флігеля. Стелю тамбуру під’їзду прикрашає класична падуга та розетка у стилі модерну. Розетки у стилі модерну у Одесі зустрічалися рідко, тим більші у комбінації з класичною ліпниною. Огорожі сходів виконані у стилі модернізованої еклектики і встановлювались архітектором Л.М. Черніговим у чималій кількості будинків його авторства. Двері також є авторскою працею, але є спрощеною версією його дверей і використовувались архітектором не дуже часто у зв’язку з більш високим бюджетом його інших робот.

Будинок Казимира Рутковського є цікавим завдяки поєднанню стилю модерну та еклектики у різних частинах будинку, спільно з тим споруда є достатньо вишуканою.

Ліве крило.

Праве крило.

Двері під’їзду одного з крил.

Під’їзд одного з крил.

Флігель.

Стик лівого крила та флігеля.

Стик правого крила та флігеля.

 

Парадний під’їзд флігеля.

 

 

Деякі опори огорожі не закріплені.

 

 

 

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s