Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель Х.А. Стурмака (І пол. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 26 Серпня 2014 р. (11:12)

Флігель Хаїма Абрамовича Стурмака, І пол. ХІХ ст., Канатна вул., 75

Будинок на мапі
Стиль: безстильовий.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1910 р. – Хаїм Абрамович Стурмак
  • 1910 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Фрейда-Рівка Хаїмовна Стурмак

Ділянка ще на початку ХІХ ст була розподілена на дві частини спорудженням поперечного флігеля углибині подвір’я. Друге подвір’я використовувалось у якості службового для заїжджих дворів, на ньому розміщалися вози, коні та льодники.

У 1901 році за проектом М.І. ЛІнецького було споруджено новий чотириповерховий будинок з триповерховими флігелями, однак конфігурація ділянки з розподіленням на два подвір’я залишилась завдяки збереженню флігеля, що розподіляв ділянку. Всі інші споруди тоді ж були демонтовані под нове будівництво. Власник рахував друге подвір’я достатньо корисним, вірогідно у нього також не було коштів для спорудження більш сучасної споруди, як це було зроблено на ділянці Я. Телала на вулиці Льва Толстого, 13 у 1914 р. де був споруджений новий двоповерховий будинок у другому подвір’ї.

Невідомий первісний вигляд будинку, до спорудження нових флігелів даний двоповерховий будинок міг мати продовження по бокам ділянки, та мати вуличне крило. У нинішньому вигляді будинок у плані Г-подібний з крилом уздовж лівого боку у другому подвір’ї. З головного фасаду центрального крила влаштована галерея іззовнішніми сходами, на жаль вде не автентичними. Проте на даху збереглось слухове вікно горища. У лівого краю крила влаштований проїзд до другого подвір’я. На задньому фасаді галереї івдсутні, стіна також не є брандмауером, у неї влаштовані вікна, між дахом та другим поверхом влаштована профільна стрічка, а під дахом розміщений карниз. Бічне крило є схожим на центральне, але без профільної стрічки у наслідок нижчої стіни даху, проте профіль був влаштований між поверхами. Також будинок прикрашає дещо інший карниз.

За довідниками “Вся Одесса” Хаїм Абрамович Стурмак, ще у 1898 році володів ділянкою за сучасною адресою Канатна вул., 75. Родина Струмак мала єврейського походження, про комерційну діяльність її нічого не відомо, власнику належала тільки дана ділянка, ще одна ділянка через два квартали на Малій Арнаутській належала С. Струмаку, вірогідно родичу. Хаїм Стурмак володів ділянкою до 1910-го року, коли ділянка перейшла у власність його доньки Фрейди-Рівки Хаїмовни Стурмак, за якою будинок залишався до самої революції. Вірогідно що Рівка Стурмак отримала будинок у спадок від вмерлого батька. Також у будинку мешкала Хана Хаїмівна Струмак.

 

Передній фасад центрального крила.

Задній фасад центрального крила.

Фасад бічного крила.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s