Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М.М. Ріхтер (І трет. ХІХ ст., кін. ХІХ – поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Субота, 23 Серпня 2014 р. (02:00)

Будинок Марії Михайлівни Ріхтер, І-а третина ХІХ ст. Реконструкція з надбудовою,  кін. ХІХ – поч. ХХ ст. (раніше 1904 р.). Капітальний ремонт флігелів, 1908 – 1909 рр., Новосельського вул., 29 / Ніжинська вул., 10
Будинок на мапі
Стиль: історизм (необароко).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р.  – Б. Лапідус і В. Лапідус або П. Аркудинський
  • 1899 р.  – 1902-1903 рр. – Н. Ріхтер
  • 1902-1903 рр. – кін. 1900-х рр. – А.К. Ріхтер
  • кін. 1900-х рр. – до Жовтневої революції – Марія Михайлівна Ріхтер

Дуже важко встановити власника ділянки на межі столітть. У довідниках “Вся Одесса” у цьому кварталі відразу декілька ділянок об’єднуються та розподіляються. Також не виключена можливість, що у довідниках цього періоду були зроблені помилки. У 1899 р. між ділянками Лапідусів та Аркудинського з’являється ділянка Н. Ріхтер, причому ділянка Аркудинського отримає номер наступної ділянки Іаффе, яка зникає. Можливо, що Лапідус або Аркудинський продали частино своєї ділянки Н. Ріхтер у той же час, як П. Аркудинський придбав ділянку Ж. Іаффе і приєднав її до своєї ділянки.

У 1902 – 1903 роках власником став А.К. Ріхтер, а ближче до кінця десятиліття Марія Михайлівна Ріхтер, яка була співвласницею жиночою гімназії “Ю. Шилейко і М. Ріхтер”, що у 1904 році та вірогідно і раніше розташовувалась на даній ділянці. У 1906 – 1907 роках гімназія переїхала у будинок Рінк-Вагнера на Коблевській вул., 40. Марія Ріхтер також була скарбничим Товариства допомоги учням гімназії “Ю. Шилейко і М. Ріхтер” (збиралося у будинку гімназії) та членом товариства сприяння фізичного виховання дітей (Косовська вул., 9). Начальницею гімназії була Юлія Антонівна Шилейко.

У І-й половині ХІХ ст. на ділянці був споруджений одноповерховий з напівпідвалом будинок, що виходить на Ніжинську вулицю. Ще два дуже подібні будинки були споруджені на сусідній ділянці №14. З часом з’явився будинок з боку вулиці Новосельського та два бічних флігеля. По зовнішньому вигляду важко сказати, коли були споруджені дані будинки тому що всі споруди на ділянці були реконструйовані на початку ХХ ст., а деяки з них могли бути спорудженими наново. Бічні флігелі мають невисокі стелі  і можливо теж були споруджені у І-й половині ХІХ ст., не виключено, що вони надбудовані третім поверхом.

Будинок з боку вул. Новосельського має високі стелі та певне оздоблення фасадів і скоріше за все він був споруджений вже на початку ХХ ст. Фасад його прикрашений лізенами на бароковий манер, ближче долівої частини будинку влаштований проїзд до подвір’я. З боку подвір’я влаштований ризаліт для влаштування у кутах простору для освітлення, дворовий фасад прикрашений лопатками. Фасаду надане інтенсивне горизонтальне членування за рахунок тяг. У парадному під’їзді влаштовані металеві сходи з огорожею сходів типового дизайну, подібні сходи зустрічаються у будинку на Ніжинській вул., 16. За характером застосування лопаток будинок Ріхтер дуже нагадує будинок Р. Александрової реконструйований інженером А.В. Юргевичем. Він находиться також на вулиці Новосельського, але кількома кварталами нижче. Подібні пілястри можна зустріти на фасаді будинку Генриха Крецера на Новосельського, 65.  Слід також зазначити, що такі призматичні форми ризаліту подівр’я притаманні будинку Івана Звонарева на Новосельського вул., 67.

Натомість подвійні вікна мансарди зустрічаються у деяких творах архітектора Л. Ф. Прокоповича: Південна, 32, 34 і Розмумовська, 24 .

Будинок з боку Ніжинської вул. був надбудований тим же архітектором і новий третій поверх має високі стелі. Як і у будинку з боку Новосельського у ньому влаштована мансарда, що освітлюється з обох боків подвійними квадратними люкарнами. Будинок бестилевий, єдиним виразним елементом є ризаліт увінчаний прямокутним фронтоном. У ризаліті влаштована парадна сходова клітка із входом з боку Ніжинської вулиці. Вікна сходової клітки також виходять у бік вулиці. Ще один під’їзд влаштований у правого краю будинку і освітлюється вірогідно з боку подвір’я. Поряд на ділянці Аркудинської за сучасною адресою Ніжинська вул., 12 розташований подібний будинок, який має аналогічні квадратні подвійні  люкарни мансарди. Вочевидь даний будинок був також реконструйований тим же архітектором, що і споруди на ділянці Марії Ріхтер.

Бічні флігелі не мають мансард, їх фасади є аналогічними всім іншим спорудам ділянки.

У вересні 1908 року А. К. Ріхтер подала проект на капітальний ремонт флігелів, що був згодом затверджений (ДАОО, відомості сайту Домофото).

Мешканці будинку з адресою по Новосельській вул. у 1913 р.:

    • Мошко Янкельович Дорфман, який був співвласником

ділянки на Болгарській вул., 9

    • . дворянин Лев Михайлович Волков акушерка Є.І. Змієнко акушерка П.А. Квашинська-Іващенко (тел. 2-12) Фелікс Коткльський, який займався бакалійною торгівлеюнадвірний радник Феодосій Васильович Левандовськийгубернський секретар Іван Степанович Шатрович , працівник казначейства (

Пастера вул., 16

    )

З боку Ніжинської вулиці у 1913 році мешкав титулярний радник Апполон Ів Краузе, який працював у Рішельєвській гімназії.

Будинки на ділянці відносяться до фонової забудови, але споруди мають вигляд якісних, а автор реконструкції мав добрий смак і зміг надати їм приємний вигляд при малому кошторисі.Дворовий фасад будинку по вул. Новосельського.

Парадний під’їзд крила по вул. Новосельського.

Автентична фурнітура початку ХХ ст.

Будинок з боку Ніжинської вулиці.

Задній фасад будинку по Ніжинській вулиці.

Північний флігель.

Південний флігель.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s