Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Г.Г. Крецера (1910-і рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 22 Серпня 2014 р. (21:48)

Прибутковий будинок Генриха Генриховича Крецера, вірогідно інж. А.В. Юргевич, вірогідно 1910-і рр., Новосельського вул., 65
Будинок на мапі
Стиль: необароко.


Відомі власники ділянки:

  • кінець ХІХ ст. – поч. 1910-х рр. – Олексій Крецер
  •  поч. 1910-х рр. – до Жовтневої революції – Генріх Генріхович Крецер

У І-й половині ХІХ ст. на даній ділянці був споруджений одноповерховий будинок з лучковими отворами вікон.  З кінця ХІХ ст. ділянкою володів Олексій Крецер і вірогідно на його замовленя у 1890-році було споруджено триповерховий флігель з підвалом у правого боку ділянки за проектом архітектора Д.В. Тележинського (джерело: В.І. Тимофієнко).  У іншому випадку запис відноситься до сусіднього будинку №67, який у 1890 році міг належати Крецеру (ділянки №65 і №67 у минулому були єдиною ділянкою).

На початку ХХ ст. було споруджено Г-подібний чотириповерховий будинок. Фасади його прикрашені майже тільки рустом, сандриками і пілястрами на бароковий манер і у цілому фасад будинку дуже нагадує будинок Р. Олександрової у сусідньому кварталі на вул. Новосельського, 59 реконструйований інженером А.В. Юргевичем у 1913 році. Таким чином скоріше за все будинок Крецера був споруджений у той же час. Не зважаючи на те, що будинок було споруджено у добу модерну єдиним елементом даної доби є фільонки над вікнами другого поверху. Ознакою часу можна вважати і площинність декору головного фасаду, пальмові листи в центрі четвертого поверху і схематичний руст дворових фасадів. Слід також зазначити, що перші два поверхи будинку дуже гарно прикрашені лінійним рустом. На жаль автентичні огорожі балконів на парадному фасаді не збереглися і невідомо були вони металевими або кам’яними.Перші два поверхи дворових фасадів прикрашені схематичним лінійним рустом, вікна на двох верхніх поверхах прикрашені лиштвою подібно флігелю у правому буку ділянки. На дворовому фасаді головного крила встановлені балкони з еклектичними огорожами, а на бічному крилі балкони взагалі відсутні.  під’їзд влаштований ліворуч від проїзду із входом з боку з арки. Під’їзд освітлюється вікнами звичайного розміру, що є більш дешевшим, ніж влаштовувати ризаліт з великими вікнами.

Дуже цікавим є бічне крило, яке має перемінну поверховість від чотирьох до двох поверхів. Не виключено, що у власника не було коштів на спорудження повного чотириповерхового крила, або це було складно у технічному плані,  можна також припустити, що бічне крило складається з декількох об’єднаних флігелів споруджених раніше. У крилі між триповерховою і двоповерховою частинами влаштований під’їзд.

Окрім власника ділянки у будинку з 1912-1913 рр. жив колезький радник Іван Костянтинович Вірський, який працював старшим лікарем 23-й прикордонній бригаді, лікарем державного банку (вул. Жуковського, 11), був членом бальнеологічного товариства (Гаванна, 7), а також вів приватну практику. У його квартиру було проведено телефону лінію з номером 10-97.

Іншим цікавим жителем був Франц Якович Ступка який оселився на ділянці не пізніше 1907 року, який працював у консерваторії (сусідній будинок, Ніжинська вул., 63), жіночій гімназії Н.А. Бутович (Новосельського вул., 61) який також був членом товариства допомоги нужденним учням музичного училища Імператорського російського музикального товариства (Ніжинська вул., 63).

Також у будинок у 1912-1913 роках заселились: Пауль Оттович Гезе, який працював управляючим відділом технічного застосування спирту при Російському товаристві винокурених заводів, Яків Григорович Гехт, що був членом товариства сахаро-рафінадних заводів, Ілля Борисович Зенгін, який працював у взуттєвій торгівлі Бєзиковича, Надія Наталі, що тримала кравецьку майстерню.

У 1913 році у будинку здійснював торгівлю металевими виробами П.І. Аркалович.

Будинок Крецера уявляє собою цікавість як приклад споруди значного розміру оздобленою у ретроспективному стилі наприкінці доби модерну.

“Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 р.

“Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 р.

“Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 р.

“Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 р.

1900-і рр.

 

 

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s