Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ш.–Б. Сапіра (ХІХ ст., кін. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Четвер, 21 Серпня 2014 р. (12:08)

Житловий будинок, ХІХ ст. Реконструкція і надбудова, ймовірно кін. ХІХ ст., Базарна вул., 50
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17310963/uk
Стиль: історизм з елементами модерну.


Відомі власники:

  • 1874 р. – Михайлов
  • кін ХІХ ст. – до революції – Шолом-Берко Сапір (1910 – орендує Марголін Вольф)

На ділянці розташовані дві споруди, які відносяться до різних будівельних епох. Головний будинок має лише два поверхи та напівпідвал. Судячи по тому, що перший поверх нижче другого, то будинок був спочатку одноповерховим. Оздоблення будинку відповідає кінцю ХІХ — початку ХХ ст. і виконано у цілому у стилі історизму, однак боки будинку прикрашають вінки у стилі модерну.  Незважаючи на це відомостей про реконструкцію будинку на початку ХХ ст. зовсім не знайдено.

На подвір’ї будинку на початку ХХ ст., вірогідно у ті же самі часи, що і будівництво сусіднього будинку Й.Д. Вершховського, замість попередньої забудови було здійснено будівництво великого П-подібного триповерхового прибуткового флігеля. Проект було виконано за кресленнями архітектора А.Б. Мінкуса, про що свідчать глибоку ризаліти будинку, які у більшості випадків зустрічаються серед будинками виконаними саме за його проектами. Також зовнішній вигляд фасадів майже аналогічний дворовим фасадам сусіднього будинку, з Вершховського, головний фасад якого майже ідентичний прибутковому будинку Аграфени Миколаївни Верховської на Троїцькій вулиці, 5. Таким чином автором дворового флігелю безумовно є архітектор А.Б. Мінкус.

Не виключено, що саме А.Б. Мінкус також причетний до  реконструкції головного будинку, збереглась автентична фрамуга брами яка відповідає часу спорудження будинку (а це 1900-і роки упродовж яких споруджувалась ціла серія дещо схожих будинків), однак флігель та фасад сусіднього будинку виконано у стилі еклектики і логічно було би припустити, що і головний фасад двоповерхового будинку містив би лише елементи еклектики.

А.В. Юргевич виконував достатньо прості проекти і даний випадок не є виключенням. Оздоблення фасадів було виконано у ретроспективному ключі і є дуже аскетичним. Вікна отримали нову лиштву з замковими каменями на першому поверсі і з трикутними на другому. Одним з перших інженер почав використовувати елементи модерну, що у даному випадку відзначилось на консолях сандриків другого поверху, де влаштовані дуже непомітні концентричні кола. Подібні елементи можна зустріти на фасаді реконструйованого у ту же добу будинку А.В. Баранова на Кінній вул., 22. Слід зазначити, що вікна мають малий розмір притаманний будинкам І-й пол. ХІХ ст., лучкова форма вікон другого поверху ймовірно теж є автентичною. По краям фасаду були влаштовані рустовані фактурні лізени з лавровими вінками і канелюрами у стилі модерну.

На початку ХХ ст. існував торговий дім “Шіфрес брати Г. і Д.”, який займався постачанням бакалійних товарів. У 1904 році він розміщувався на Катеринінській вул., 36, а у 1907 році на Новосельського, 98 після чого незабаром розпався. Кожний з братів наприкінці 1900-х років відкрив власний торговий дім, який постачав схожу продукцію, у основному спиртне. Герш Шіфрес розмістив свою контору на Рішельєвській вул., 11, а купець ІІ-ї гільдії Давід Шифрес влаштував торговий дім “Давід Шіфрес” у будинку Сапіра, якій здійснював постачання спиртного і консервів, наприклад вино “Ай-Тодор”, консерви І.Є. Суворова, кавказьких коньяків Д.З. Сараджиєва, шампанського принца К.П. Ольденбурзького. Між 1912 та 1913 роками Давід Шифрес з конторою переїхав у будинок О.А. Пікель на Канатній вул., 52.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

Вінок у лівого краю будинку.

Вінок у правого краю будинку.

Люнет дверей квартири.

Вид на дворовий фасад головного будинку.

Вірогідно закладений вхід до лівоворотньої квартири підвалу.

Вірогідно закладений вхід до правоворотньої квартири підвалу.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s