Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель І.Є. Суворова (1910 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 18 Липня 2014 р. (16:17)

Флігель Івана Єгоровича Суворова, арх. В.А. Короповський, Д.Т. Мірошніченко, 1910 р., Олександрівський пр., 4
Будинок на мапі
Стиль: пізній модерн.
Атрибуція проведена автором цього блогу.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907 рр. – П. Холодовський
  • 1906-1907 рр. – до Жовтневої революції – Іван Єгорович Суворов (або Сорокін – В.О., 1914) (управляючий А. Васильевич Дорохін)

На ділянці, яка по меншій мірі з кінця ХІХ ст. належала П. Холодовському розташовані споруди, що були зведені у різні десятиліття ХІХ ст. Особливо значними був флігель біля заднього кінця ділянки, який ділив подвір’я на дві частини і будинок багато оздоблений ліпним декором у червоної лінії проспекту. Також П. Холодовському належала ділянка з простим двоповерховим будинком на вул. Пастера, 48 та ділянка на Французькому бульварі приблизно у районі нинішнього санаторію ім. Чкалова (60-і номери).

Між 1906 та 1907 роками ділянки Холодовського перейшли до інших власників, зокрема ділянка на Олександрівському проспекті, 4 була придбана купцем першої гільдії Іваном Єгоровичем Суворовим. Він був власником консервної фабрики, що була розташована на Головковській вул., 49 (між Дальницькою і Мельницькою, знищена), працював у налогової присутності, був виборним купецького стан, радником з’їзду представників промисловості і торгівлі півдня Росії, членом товариства по сприянню та розвитку  промисловості по виробництву харчових продуктів (Пушкінська вул., 11). Суворов оселився на новопридбаній ділянці, також у його власності була ділянка по Красному пров., 22 та дача на Французькому бул., 65.

На той же ділянці оселився єпархіальний архітектор Володимир Афанасійович Короповський, який також працював у навчальному окрузі, інституті ім. імператора Миколи І та Художньому училищі. У сусідньому будинку старої семінарії на Олександрівському проспекті, 6 жив Дмитро Тимофійович Мірошніченко, який працював у співавторстві з В.А. Короповським. Саме вони стали авторами триповерхового з підвалом і мансардою П-подібного житлового флігеля, який розмістився на другому (технічному) подвір’ї ділянки. Флігель було оздоблено у самобутньому стилі притаманному згаданим архітекторам. Фасад було прикрашено медальйонами і фільонками у стилі неокласицизму високої якості виконання.

Розташування квартир є достатньо щільним, центральне крило має велику глибину і входи до його квартир розташовані у двох бічних крилах і у центрі даного крила. Сходова клітка центрального крила освітлюється вікнами, що виходять у бік подвір’я, сходові клітки у бічних крилах розташовані біля стиків крил і освітлюються за допомогою світлового колодязя, у який також виходять вікна нежитлових приміщень квартир. Вікна під’їздів та огорожі сходів є ідентичними таким, що знаходяться у будинку благодійного товариства панянок духовного звання (арх. В.А. Короповський, Д.Т. Мірошніченко, 1912-1913 рр.) на Старопортофранківській вул., 41. кутові під’їзди використовувались, як службові для квартир з парадним входом у центральному пыдёъзды.

У підсумку флігель Суворова завдяки якісному і нетиповому неокласичному ліпному оздобленню можна вважати однією з самих цікавих житлових флігелів Одеси.

Південний фасад.

Західний фасад.

Західний фасад.

Північний фасад.

Двері під’їзду західного крила.

Підлога вестибюлю західного крила.

Світлова шахта на яку виходять вікна деяких квартир та вікна під’їзду південного крила.

Світлова шахта на яку виходять вікна деяких квартир та вікна під’їзду південного крила.

Двері під’їзду південного крила.

Двері під’їзду південного крила.

Під’їзд південного крила.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s