Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В. М. Балицького (1902 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 10 Червня 2014 р. (21:47)

Будинок і флігель Владислава Миколайовича Балицького, отримання дозволу: Геккер, нагляд: Л. С. Шинкер,  1902 р., Каретний пров., 4 / Ковальська вул., 22
Будинок на карті
стиль: історизм.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907  рр. – Олена Панаіотівна Трандафілова і Н. Трандафілов
  • 1906-1907  рр. – до Жовтневої революції – Владислав Миколайович Балицький

З кінця ХІХ ст. ділянка у Каретному провулку, належала Олені Панаіотівні Трандафілової і деякому Н. Трандафілову. Невідомо де саме працювали Трандафілови, але у 1900-х роках Олені Панаіотівні Трандафілової та Маріъ Іванівні Фока належав ренсковий льох на Ніжинській вул., 1.

Трандафіловим належала ділянка на Тираспольській, 16, яку на початку 1900-х років придбала А. Тарнопольська. Н. Трандафілову належав не існуючий нині будинок на розі Балківської та Картамишівської вулиць, а Олена Трандафілова у 1899 році придбала  ділянку на Ковальській вул., 50. Також після 1901 року ділянку на вул. Осипова, 4 придбала деяка А. Трандафілова, яка могла бути родичкою О.П. і Н. Трандафілових.

Між 1902 та 1903 роками О. П. і Н.Трандафілови більше не згадуються у адресних довідниках. Ділянка на Ковальській вулиці  дістається А.А. Трандафілову, а ділянка у Каретному провулку була продана Владиславу Миколайовичу Балицькому, де з боку Каретного повулку він спорудив прибутковий будинок. Також даний домовласник між 1912 та 1913 роками придбав ділянку на Рішельєвській вул., 90 (нині квартал не існує) де за проектом С. В. Вахтеля був прибудований двоповерховий будинок до старого існуючого (посилання).

Вулиця Льва Толстого наприкінці ХІХ ст. не користувалася особливим попитом у жителів міста і її забудову складали достатньо старі будинки. Поступово вона забудовувалась прибутковими будинками у напрямку площі. Навіть у Ковальських рядах, які раніше не користувалися особливою популярністю пожвавилось будівництво. Особливістю колишніх Ковальських рядів — Каретного провулку було те, що всі значні споруди на ділянках були розташовані саме з боку провулку, а у бік вулиць Ковальської вул. та Льва Толстого виходили проїзди до ділянок. Ділянка Балицького має невеликі розміри і таким чином будинок має ширину у п’ять віконних осей. Будинок має три поверхи та високий напівпідвал і таким чином головний фасад має вигляд видовженого прямокутника. Ще більш стрункий вигляд йому надає високий готичний щипець, що розташований у лівого краю будинку, на його вісі влаштований неглибокий ризаліт. Інше оздоблення є цілком традиційним і має еклектичні риси. 2-3 поверхи оздоблені однаково: обабіч вікон влаштовані коринфські пілястри на яких тримається прямий сандрик, а вікон другого поверху у ризаліті замість прямого сандрика прикрашає лучковий з раковиною всередині. Цоколь та напівпідвал прикрашені дрібним рустом, під вікнами першого поверху влаштовані фільонки з квадратами.

Біля ризаліту була встановлена таблиця з надписом “Дом №4 В.Н. Балицкаго”, на жаль за радянських часів, коли будинок пофарбували “під шубу”, таблиця була зафарбована. Влітку 2014 року ентузіасти очистили таблицю.

Нагляд здійснював громадський інженер Л. С. Шинкер, але невідомо чи він є автором проекту, або дехто Геккер, якому було доручено отримати затверджений проект і дозвіл з міської управи. У рамках проекту був не тільки споруджений триповерховий будинок і флігель, але й і перебудований двоповерховий будинок з боку Ковальської вулиці. За часів Другої світової війни будинок по Ковальській вулиці було зруйновано, і наприкінці 1940-х років на місці будинків по Ковальській, №20 і №22 споруджений чотириповерховий будинок.

У 2012 році під час спорудження мансарди було знищено щипець будинку. Мансарда, як звичайно, виконана у жлобському стилі.

Таблиця у ризаліті будинку.

Літо 2014 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s