Одеса. Приморський санаторій доктора Я. Ландесмана (кін. ХІХ – поч. ХХ ст.)
Posted by Antique на Субота, 7 Червня 2014 р. (21:36)
Приморський санаторій для нервово-хворих, слабких та виснажених Я. Ландесмана, поч. ХХ ст. Влаштування двоповерхового з підвалом флігеля, арх. А. Б. Мінкус, 1912 – 1913 рр. Зруйнований у ІІ-й пол. ХХ ст., Чорноморська вул., 21
Колишнє розташування на мапі
Стиль: еклектика.
Данні: довідник В.І. Тимофієнка.
Відомі власники ділянки:
- кін. ХІХ ст. – 1912-1913 рр. – колезький радник Віктор Дмитрович Строганов
- 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Яків Ушерович Ландесман
Вулиця Чорноморська розташована у курортному передмісті Ланжерон і її забудова відповідно складається з різного роду особняків. Ділянка №21 з кінця ХІХ ст. належала колезькому раднику Віктору Строганову, який мешкав на даній ділянці (тел. 40-07). Строганов був членом Товариства допомоги нужденним учням в гімназії В.І. Малиновської (Будинок Б.М. Вургафта, вул. Жуковського, 34). Між 1912 та 1913 роками Віктор Строганов продав ділянку лікарю Якову Ушеровичу Ландесману, а сам переїхав у дуже простий будинок К.Ю. Раллі на Князівській вул., 11. У ті роки В.Д. Строганов вже не був членом Товариства допомоги при гімназії Малиновської, замість цього він перебував у складі Попечительної ради гімназії С.І. Відінської (Новосельського вул., 31).
Новий домовласник був сином власника триповерхового магазина одягу ІІ-ї гільдії купця Ушера Гершковича Ландесмана і мешкав з ним на батьківській ділянці на вул. Буніна, 40. Також Я.У. Ландесман був власником приватного єврейського училища ІІІ розряду Я.У. Ландесмана (Будинок Я.Г. Ронігера, вул. Богдана Хмельницького, 32), працював у училищі “Талмуд-тора” №3 (“Польський дім“, вул. Градоначальницька, 1), був членом Єврейського палестинського комітету (Будинок Котляревського, пров. Нечипуренка, 12) .
У Якова Ландесман був брат Абрам, який працював лікарем венеричних хвороб і вів практику у власній квартирі у будинку Рувіна Зоншейна на вул. Новосельського, 91.
У 1910-х роках Яків Ландесман вів приватну практику у квартирі на Буніна з 13:30 до 16:30. Також він вирішив відкрити власний санаторій для чого викупив згадану ділянку Строганова. Невідомо чи спорудив він новий будинок для санаторію, але будівля має еклектичний вигляд з елементами англійської готики і скоріше за все була споруджена у 1900-х роках для Віктора Строганова. Телефонна лінія також залишилася від Строганова.
Восені 1912 року У. Г. Ландесман, що мешкав на даній ділянці подва прохаггя на спорудження двоповерхового з цокольним поверхом флігеля за підпискою А. Б. Мінкуса. Архітектор Мінкус має і інший зв’язок з санаторієм: наприкінці 1910-х років його діти приймали участь у дитячому єврейському новорічному святі у даному санаторії.
Місце для санаторію було вибрано дуже вдало, неподалік був розташований самий популярний курорт міста “Ланжерон” а з санаторію відкривався гарний вид на море, причому споруда обдувалася всіма вітрами. У санаторію лікувалися внутрішні та нервові хвороби, процедурні кабінети були обладнані різнорідними лікувальними апаратами. У рекламі особливо зазначалося, що у санаторії працювала жіночий лікар Т.А. Шапіро-Ландесман, якак вірогідно була родичкою власника. Прийом у санаторій відбувався з 9:00 до 24:00.
Яків Ушерович Ландеснам оселився у будинку санаторію, а на його квартирі у санаторії збиралося Товариство допомоги нужденним учням єврейського училища ІІ-го розряду Я.У. Ландесмана.
Правління товариства:
- голова Яків Ушерович Ландесман
- товариш голови доктор І.Є. Цікліс
- доктор А.З. Рейвич
- Я.Н. Ляіховецький
- скарбничій Є.І. Ландесман
- І.М. Турчин
- секретар М.І. Длугач
- Е.М. Тарносрад
- Д.У. Ландесман
- М.Ф. Перельман
- Г.Б. Співаков
- Ф.Л. Магоріл
- Г. Грінбаум
Окрім Я.У. Ландесмана у будинку санаторія мешкав працівник санаторію Іван Дмитрович Лук’янов. У санаторії був жіночий практикуючий лікар Тауб. Арн. Шапіро-Ландесман, яка мешкала у будинку Л. Перкеля на вул. Пастера, 19 (тел. 32-59).
У 1920-х роках санаторій націоналізували, додали до його складу сусідню ділянку №19, що до Жовтневої революції належала Роману-Антону Миколайовичу Аудерському. Далі санаторій працював під назвою “Приморський санаторій”, Ландесман і Шапіро залишилися у ньому працювати на посаді лікарів. Санаторій отримав телефонний номер 5-41.
У довіднику “Вся Одесса”, 1926 вказано:
Санаторій працює круглий рік. Всі види лікування. Спеціальне лікування струмами Дарсонваля. Гідропатія, вуглекислі і кисневі ванни, гіпноз, дієтичне лікування.
У 1944 року вулиця постраждала під час бомбардувань, дах зберігся лише у 3-4 будівель. У ІІ-й половині ХХ ст. у наслідок зсуву весь лівий бік Чорноморської вулиці було знищено, у тому числі і будівлю санаторія.

Вся Одесса, 1914 (Од. Нов.).

“Одесса – Курорт”, 1915 р.

“Вся Одесса”, 1926 р.

Вид з заходу.

Вид з заходу, 1920-і рр.

Вид з південного сходу.

Вид з північного сходу, 1920-1930-і рр.
Джерела:
- Фотогалерея Odessastory (альбом: “Черноморская улица (ул. Николая Гефта)“).
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: