Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Г.Б. Кальверійської (І пол. ХІХ ст., кін. ХІХ ст., 1900-і рр.)

Posted by Antique на Субота, 7 Червня 2014 р. (13:51)

Прибутковий будинок Гітлі Берківни Кальверійської, І-а пол. ХІХ ст. Надбудова, кін. ХІХ ст. Реконструкція, кін. 1900-х рр., Базарна вул., 100
Стиль: модерн (віденська сецесія).


З кінця ХІХ ст. будинком володіють євреї Гіітля і Д. Кальверійські. У 1910-х роках у якості власника ділянки вказується тільки Гітля Берківна  Кальверійська. Головний будинок було вірогідно споруджено ще у І-й половині ХІХ ст., він є галерейний, а вікна є дуже малими. Пізніше він був надбудований третім поверхом, про що свідчать вікна третього поверху, які мають дещо більший розмір. До нинішнього часу будинок дійшов з  безстилевим фасадом та фронтонами вирішеними у стилі віденської школи модерну (сецесії). Оздоблення будинку є дуже лаконічним, відсутній жодний ліпний елемент та профіль, все оздоблення має вигляд двох ризалітів, що увінчані фронтонами притаманними віденській школі модерну. Не виключено, що під час реконструкції на початку ХХ ст. фасад було все ж таки оздоблено, а вже за радянських часів декор був втрачений. У цілому композиція будинку є схожою на будинок Пікель (арх. А.І. Гольцвурм, 1910-й р.).

Балкони розміщені у шаховому порядку, а у одного балкону третього поверху збереглася огорожа, що виконана у стилі еклектики. У лівому ризаліти влаштована арка проїзду, яка оздоблена у стилі раціонального модерну з використанням невеликих квадратних кесонів подібно арці у двоповерховому будинку торгового дому “Авіч та Ізраільсон” (арх. Ф.А. Троупянський, 1910 р.). Дворовий флігель вірогідно споруджений наприкінці ХІХ ст. або поч. ХХ ст.

Цілком не виключено, що реконструкція будинку початку ХХ ст. була виконана А.І. Гольцвурмом, або Ф.А. Троупянським, які створили декілька будинків недалеко від будинку Кальверійської.

Будинок Г.Б. Кальверійської вражає своєю виразністю при дуже малій коштовності споруди. Всього лише деякими прийомами будинок отримав вигляд, що запам’ятовується.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s