Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель Софії Яківни Айзікович (1900-і рр.)

Posted by Antique на Неділя, 1 Червня 2014 р. (17:52)

Флігель Софії Яківни Айзікович, арх. А.І. Гольцвурм, ІІ-а пол. 1900-х рр., Базарна вул., 85 / Утьосова вул., 13
Будинок на мапі
Стиль: модерн.


Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – Ж.І. Іаффе
  • 1899 р. – кін. 1900-х рр. – спадкоємці Іаффе
  • кін. 1900-х рр. – 1912-1913 рр. – Софія Яківна Айзікович
  • 1912-1913 рр. – віроогідно до Жовтневої революції – Марія Степанівна Лаврова

 Ділянка Іаффе на розі вулиці Утьосова та Базарної, як і інші ділянки поблизу Толкучого ринку слугували для розміщення різноманітних майстерень та торгових закладів. Наприкінці ХІХ ст .на ділянці розміщувалась навіть фабрика білізни Є. Закошанського (“Вся Одесса”, 1899). Іаффе належали ділянки на початку Пантелеймонівської вулиці на місці Театру музичної комедії.

На ділянці на Базарній / Утьосова на вулицю виходили один або два двоповерхових будинки, що складали у плані літеру “Г”. Вірогідно вони були спорудженні ще у І-й половині ХІХ ст. Всередині ділянки був розташований одно- або двоповерховий флігель дивної Т-подібної форми.

У 1899 році Ж. Іаффе вмирає і і майже десятиліття ділянкою володіють його спадкоємці. У довіднику “Вся Одесса”, 1903-1904 вказано, що на ділянці мешкала акушерка А.М. Штіфельман.

Пізніше 1907 року ділянку придбала Софія Яківна Айзікович, на замовлення якої незабаром був споруджений триповерховий житловий флігель. У плані він є Г-подібним, причому крило з південного боку має більшу ширину, що передбачає вікна на зворотньому боці і інтервал між крилом і сусідньою ділянкою дійсно існує. На стику крил влаштований парадний під’їзд з великими вертикальними вікнами, конфігурація яких зустрічається у творах початку ХХ ст. різних архітекторів. Аналогічний під’їзд влаштований на протилежному кінці східного крила. У південному крилі у зв’язку з його меншою довжиною аналогічний під’їзд відсутній, а входи до крайніх квартир розташовані у службовому під’їзді, які влаштовані всередині обох крил. Вікна службових під’їздів нічим не відрізняються від вікон квартир і такі під’їзди виявляються назовні лише ризалітами. Фасади флігелю виконані у стилі пізнього модерну, причому слід зазначити велику конструктивну та стилістичну схожість з флігелем Моісея Боруховича Нізгольца на Малій Арнаутській, 93 (арх. А.І. Гольцвурм, кін. 1900-х рр.). Аналогічним чином розташовані під’їзди, у обох будинках є ризаліти, що прикрашені подібними модерновими канелюрми, обидва будинки мають своєрідний плані сходової клітки. Слід також зазначити, що у навколишніх кварталах присутні інші споруди А.І. Гольцвурма: флігель Х. Й. Грановського та будинок С.Б. Вольф. Таким чином флігель С.Я. Айзікович було запроектований та споруджено архітектором А.І. Гольцвурмом і цілком не виключено що у співавторстві, наприклад з архітектором Ф.А. Троупянським або Ф.Е. Кюнером з якими А.І. Гольцвурм співпрацював.

Кутова сходова клітка п’ятигранна, до неї ведуть двері у стилі модерну, що є конструктивно подібними до дверей у флігелі В.А Баранова на Кінній, 22. Двері вирізняються майстерним виконанням і самобутністю. Сходинки та майданчики будинку виконані з мозаїки, на майданчиках влаштовані візерунки. Огорожа сходів виконана у суміші історизму та модерну і її дещо змінений варіант був встановлений у парадному під’їзді заднього крила будинку Анатри на Успенській вул., 25 (арх. Ю.М. Дмитренко, 1911 р.).

У 1912-1913 рр. ділянку придбала Марія Степанівна Лаврова, але попередня власниця Софія Яківна Айзікович залишилася жити у своїй квартирі на ділянці.

Станом на кінець 1913 року на ділянці розташовувалось багато різних закладів, що скоріше за все розміщувались у старих двоповерхових будинках:

Торгові заклади по Базарній вул. (Вся Одесса, 1914 (Од. Нов.): Бакалія А.І. Бергера, бакалія П. Хайкінсон, винна крамниця Івана Сігала, колодочна майстерня Басі З. Ароновича, столярна майстерня А.Л. Медового.
Торгові заклади по вул. Утьосова (Вся Одесса, 1914 (Од. Нов.): взуттєва крамниця І.Л. Орентлі-Хермана, їдальня Сруля Каплана.

Під час Другої світової війни споруди, що виходили у бік вулиці можливо були пошкоджені, знаходились у поганому стані у наслідок поганої експлуатації або будинки знаходились у доброму стані і були зруйновані навмисно для спорудження нового будинку, який зайняв відразу декілька ділянок. Так чи інакше у 1950-х роках старі будинки були розібрані, у тому числі і флігель всередині ділянки, залишився тільки наявний триповерховий флігель. У 1950-х роках уздовж Базарної вулиці було споруджено багато прикрашений ліпниною п’ятиповерховий будинок а з боку вулиці Утьосова по типовому проекту спорудили чотириповерховий будинок гармонійно витриманний у стилі неокласицизму. У довіднику пилявського стосовно будівництва 1950-х років на даній ділянки відносяться записи: “Житловий будинок, 1957, арх. Поварчук А.Я.”, “житловий будинок Енергокомбинату, 1961-1963,
арх. Фельдштейн В.Л.” та “житловий будинок, 1961-1964, арх. Степанов Ю.И.”. Слід зазначити, що такі добре декоровані будинки, як на Базарній споруджувались на самому початку 1950-х років, а будинок по Утьосова навряд чи було зведено пізніше середини 1950-х років. На місті Т-подібного флігеля була влаштована клумба.

Флігель на Базарній вул., 85 є одним з небагатьох зразків модерну ІІ-ї половини 1900-х років і відрізняється від інших подібних споруд тих часів виразним оздобленням.

Автор дякує Дмитру Шаматажі, який надав інформацію про існування даного будинку.

Аерофотознімок Luftwaffe, 1940-і рр.

 

 

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s