Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І.С. Флексора (1910-і рр.)

Posted by Antique на понеділок, 31 Березень 2014 р. (01:44)

Житловий будинок Ісаака Самсоновича Флексора, арх. вірог. Ф.Е. Кюнер, 1910-і рр., Пантелеймонівська вул., 92 / Старорізницька вул., 15
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • до 1898 р. – 1906-1907 рр . – М. Гросман
  • 1906-1907 рр . – поч. 1910-х рр. – Фейга Гросман
  • поч. 1910-х рр. – 1911 р. – Сара-Малка Гросман
  • 1911 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Ісаак Самсонович Флексор

Ділянка на Пантелеймонівській вул., 92 відноситься до невеликих крамничних ділянок, які були розташовані по периметру кожного одеського ринку, дана ж ділянка мала вигідне розташування біля Привозу хоча і не виходила безпосередньо на ринкову площу ,від якої її відділяв один квартал аналогічних будинків (нині знищений ,на його місці розташований ТЦ “Новий Привоз”.  Квартал у якому знаходилась ділянка був не дуже широким і таким чином його ділянки виходили на протилежну вулицю Куйбишева. Ділянки у основному були забудовані з двох боків, брами, як це було прийнято для даного типу ділянок були розташовані з непарадного боку, тобто вулиці Куйбишева, а з боку Пантелеймонівської вулиці були розташовані найзначніші будівлі. Наприкінці ХІХ ст. ділянка належала єврею М. Гросману, у 1906-1907 роках власницею стала Фейга Гросман, на межі декад ділянка була у власності Сари-Малки Гросман. Не відомо які будівлі були розташовані на ділянці у ті часи. У довідниках є записи про спорудження деяких будинків, що належали Гросманам у цьому районі. У довіднику Тимофієнко за не визначеною адресою Вокзальна пл., 3 у 1902-1903 pp. був споруджений будинок для деякого громана за проектом архітектора А.Б. Мінкуса, у довіднику В.А. Пилявського вказані будівлі, які направді не належали Г. Гросману – Велика Арнаутська, 88 та вул. лейтенанта Шмідта, 8. Обидва будинки за даними В.І. Тимофієнко були споруджені у 1899 році за проектом архітектора А.Б. Мінкуса. Якщо один з цих записів насправді відноситься до будинку на Пантелеймонівській вулиці, то він повинний був бути розташований з боку провулка Куйбишева, але на жаль у 2010-х роках від нього залишився тільки слід на брандмауері сусіднього будинку, по якому можна зробити висновок, що будинок мав не менше двох поверхів і можливо був надбудованим третім поверхом за радянських часів.

У 1911 році ділянку купив Ісаак Самсонович Флексор, який жив у одній з квартир дуже вишуканого будинку Іцко Лейбовича Айзенберга на Успенській вул., 26.

Вірогідно саме за часів його володіння було споруджено наявний триповерховий будинок з боку Пантелеймонівської вулиці. У плані будинок П-подібний з короткими дворовими крилами у бік подвір’я. Фасад асиметричний, в лівій його частині розташований фронтон у ризаліті. Фронтон має риси віденського сецесіону, у цілому оздоблення будинку не дуже різноманітне, однак враховуючи малу ширину фасаду будинок виглядає достатньо цікаво. Вікна об’єднані у групи по два декоративними підвіконнями, групи розподіляються лопатками прикрашеними канелюрами та ліпними вінками. Схожі вінки, але з горизонтальними профілями влаштовані над вікнами третього поверху і спільно із згаданим фронтоном є самим виразними елементами будинку. У простінках між вікнами другого поверху влаштовані влаштовані профільні стрічки. Весь перший поверх займає крамниця із входом у ризаліти, однак автору не вдалося знайти у довідниках за даної адресою жодного закладу. Вхід у під’їзд вірогідно знаходиться з боку подвір’я.

Будинок дещо нагадує прибутковий будинок К.М. Ламзакі на Кінній вул., 12, який було споруджено у 1900-х роках. Автором будинку на Кінній називають М.І. Лінецького, однак даний будинок лише фрагментарно відповідає його стилю, а справжнім архітектором будинку міг бути деякий інший, наприклад архітектор Ф.Е. Кюнер.

У будинку мешкали лікар Еміль Семенович Лагранський (тел. 36-75, вів приватну практику на дому), Веніамін Алтуфійович Радбіль та інші.

Даний квартал у майбутньому планується знищити, але стан у будинку вже є закинутим і напівзруйнованим. Правий брандмауер будинку обвалився, відсутні деякі елементи декору на головному фасаді. На жаль одна з достатньо цікавих споруд Одеси зникне через декілька місяців, якщо не тижнів.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s