Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І. С. Флексора (1911 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 31 Березня 2014 р. (01:44)

Житловий удинок Ісаака Самсоновича Флексора, нагляд: арх. Гольцвурм А. І., 1911 р., Пантелеймонівська вул., 92 / Старорізницька вул., 15
Будинок на мапі
Стиль: модерн (віденський сецесіон)

Статус: знищений.

Відомі власники ділянки:

  • до 1898 р. – 1906-1907 рр . – М. Гросман
  • 1906-1907 рр . – поч. 1910-х рр. – Фейга Гросман
  • поч. 1910-х рр. – 1911 р. – Сара-Малка Гросман
  • 1911 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Ісаак Самсонович Флексор

Ділянка на Пантелеймонівській вул., 92 відноситься до невеликих крамничних ділянок, які були розташовані по периметру кожного одеського ринку, дана ж ділянка мала вигідне розташування біля Привозу хоча і не виходила безпосередньо на ринкову площу ,від якої її відділяв один квартал аналогічних будинків (нині знищений ,на його місці розташований ТЦ “Новий Привоз”.  Квартал у якому знаходилась ділянка був не дуже широким і таким чином його ділянки виходили на протилежну вулицю Куйбишева. Ділянки у основному були забудовані з двох боків, брами, як це було прийнято для даного типу ділянок були розташовані з непарадного боку, тобто вулиці Куйбишева, а з боку Пантелеймонівської вулиці були розташовані найзначніші будівлі. Наприкінці ХІХ ст. ділянка належала єврею М. Гросману, у 1906 – 1907 роках власницею стала Фейга Гросман, на межі декад ділянка була у власності Сари-Малки Гросман.

До спорудження нового будинку по Пантелеймонівський був розташований двоповерховий будинок, якій міг бути первісно лавкою з колонами, які споруджувались на даному відрізку вулиці на початку ХІХ ст. З боку провулка Куйбишева існував будинок, який пережив дорадянський період, але на жаль у 2010-х роках від нього залишився тільки слід на брандмауері сусіднього будинку, по якому можна зробити висновок, що будинок мав не менше двох поверхів і можливо був надбудованим третім поверхом за радянських часів.

У 1911 році ділянку купив Ісаак Самсонович Флексор, який жив у одній з квартир дуже вишуканого будинку Іцко Лейбовича Айзенберга на Успенській вул., 26.

Весною 1911 року було подано прохання на демонтаж двоповерхового будинку по Пантелеймонівській за наглядом архітектора А. І. Гольцвурма, дозвіл було доручено отримати інженеру Р. А. Радбілю. Вочевидь Флексор потім подав прохання на спорудження будинку, але хто саме був його автором Радбіль чи Гольцвурм встановити важко. Можливо обидва спеціпліста працювали над проектом разом – фасад у цілому притаманній Гольцвурму, але фронтон і меньша пластичність можуть бути наслідком участі Радбіля. Також не викоючено, що Гольцвурм був автором фасаду, а Радбіль автором планувальних рішеннь.

У плані будинок П-подібний з короткими дворовими крилами у бік подвір’я. Фасад асиметричний, в лівій його частині розташований фронтон у ризаліті. Фронтон має риси віденського сецесіону, у цілому оздоблення будинку не дуже різноманітне, однак враховуючи малу ширину фасаду будинок виглядає достатньо цікаво. Вікна об’єднані у групи по два декоративними підвіконнями, групи розподіляються лопатками прикрашеними канелюрами та ліпними вінками. Схожі вінки, але з горизонтальними профілями влаштовані над вікнами третього поверху і спільно із згаданим фронтоном є самим виразними елементами будинку. У простінках між вікнами другого поверху влаштовані влаштовані профільні стрічки. Весь перший поверх займає крамниця із входом у ризаліти, однак автору не вдалося знайти у довідниках за даної адресою жодного закладу. Вхід у під’їзд вірогідно знаходиться з боку подвір’я.

Будинок дещо нагадує прибутковий будинок К.М. Ламзакі на Кінній вул., 12, який було споруджено у 1010 році і де пізніще замовлення на прорізку боами виконував А. І. Гольцаурм.

У будинку мешкали лікар Еміль Семенович Лагранський (тел. 36-75, вів приватну практику на дому), Веніамін Алтуфійович Радбіль та інші.

Стпном на початок 1910х років будинок вже був закинутим і напівзруйнованим. Правий брандмауер будинку обвалився, відсутні деякі елементи декору на головному фасаді. На жаль одна з достатньо цікавих споруд Одеси у 2014 році була розібрана.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s