Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок К. І. Цудєк (1914 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 14 Березня 2014 р. (10:37)

Будинок Кароліни Ісааковни Цудєк, проект: Шелковський М. А., будівництво: невідомий технік (можливо М. Д. Шульгін), 1914 р., вул. Лейтенанта Шмідта, 8
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – С. Зільберман
  • 1899 – В. Мейдман
  • 1900 р. – 1907-1909 рр. – Н.І. Томашевський
  • 1907-1909 рр. – 1914 р. – Антон К. Станкевич

На початку ХХ ст. на ділянці вірогідно розміщувались малоповерхові споруди.

Деякі мешканці ділянки у 1913 році:

  • Юдко Рувімович Фінгерут
  • Ілля Іванович Орлов, працівник торгового дому “Шретер Н.А.” (експедиційна контора) (Будинок Шретерів, Пушкінська вул., 33)
  • массажист-акушер С. І. Фельдман, вів приватну практику з оспощеплення

У березні 1914 року Кароліна Ісааківна Цудєк отримала дозвіл на зберігання будівельних матеріалів, дозвільні документи було дозволено отримати М. А. Шелковському.

Будинок має три поверхи, одновісеву композицію, його чотири крила розташовані по периметру ділянки та утворюють замкнене подвір’я. У бічних крилах розташовані як парадні під’їзди, так  і службові. Найкращим чином вирішений під’їзд головного крила, який є достатньо просторим. У квартирах збереглися ліпні розетки та карнизи у стилі декоративного модерну.

Головний фасад будинку вирішений у простих раціоналістичних формах. Найбільший акцент створюють два пілона, що розташовані у центрі будинку. Карниз, що проходить по даху будинку розривається пілонами і у цьому місці влаштований фронтон, якій вірогідно втратив первісну форму. Слід зазначити, що вигляд головного фасаду у цілому схожий на флігель Пансієрі на Великій Арнаутській, 12 (арх. Ф.А. Троупянський, поч. ХХ ст.).

Між пілонами будинку Станкевича влаштовані величезні вікна, які, звичайно не влаштовувались у житлових будівлях. Інші вікна прикрашені скромним обрамленням верхньої частини, під вікнами влаштовані картуші, схожі на елементи гербів – подібні картуші можна зустріти на фасаді будинка М. Фукса (арх. Н.Д. Шулгин, 1911 р.).
По краям будинку розташовані лізени на яких розміщено символічні модернові канелюри з квадратом замість капітелі, така композиція використовувалась у деяких бюджетних будинках, як наприклад у будинку Ф.Л. Костюка на Пушкінський, 69 (1910-і рр.).

Будинок має оздоблення під’їзду, що аналогічне прибутковому будинку Г.Ф. Лівшиця на Градоначальницькій вул., 28 (арх. М.А. Шелковський, 1913 р.).

Незважаючи на бюджетність споруди архітектор спорудив будинок з непогано оздобленими інтер’єрами, і, на перший погляд, будинок є достатньо комфортним.

Парадний під’зд головного крила.

Парадний під’їзд правого флігеля

Під’їзд лівого флігеля

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s