Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Львів. Прибутковий будинок Markus Jolles на вул. Чернігівській, 23-25 (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 11 Березня 2014 р. (22:14)

Прибутковий будинок Markus Jolles, поч. ХХ ст., Чернігівська вул., 23-25 (Głowińskiego)
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Навколишні квартали забудовувались з початку ХХ ст. і до Першої світової війни, причому споруди будувалися за проектами різних архітектурних бюро. БУдинки на Чернігівській вул., 22 та 25 первісно були однаковими, але будинок №25 втратив майже весь декор. Будинки мають три поверхи з мансардою та житловим підвалом. Ліпне оздоблення будинку №23 присутнє лише на останньому третьому поверсі і є дуже площинним. Воно виконано у стилі модерну, переважно складається з рослинних гірлянд і зосереджено у фільонках. Другий поверх прикрашають безфактурний руст та лізени, а перший фактурний руст та профільні стрічки. Всередині фасаду встановлені двері у стилі неокласицизму у якому виконані також і балкони будинку. Фасад не можна назвати коштовним, не є коштовним і оздоблення інтер’єру сходової клітки. Сходи виконані з деревини, а огорожі є дуже простими. Привертає увагу лише майданчик вкритий мальовничими метлахськими кахлями.

У обох будинках проживала велика кількість людей, особливо у будинку №25, під яким можливо були зазначені і будинки №27, №29 та інші.

У будинку №23  жили: konc. Skarbów. Franciszek Balicki, woźn. sąd. Michał Gulik, urz. pryw. Ilko Juremkiewicz, друкар Bronistaw Lech, працівник комісії скарбництва Włodzimierz Nawratil, radca budown. Tytus Pawłowski, oficł poczt. Norbert Stebnicki, інженер Józef Turchalski.

У будинку №25 жили: працівник державного банку єврей Ignacy Agid, urzęd. Banku, вдова офіцера єврейка Marya Alter, возний Michał Bahryjczuk (мав нагороду “срібний хрест з короною”), посередник Maurycy Chachamowicz, інженер Chodkiewicz Ignacy, вдова литографа Karolina Domrazek, працівник комісії скарбництва Kazimierz Gergowicz, urzęd. pryw. єврейка Sydonia Horowitz, власник будинку Markus Jolles, возний магістрату Jan Kawecki, вдова Toni Krauser, поруччик Gustaw Petter, капітан Hugo Rech, дантист доктор Stanisław Wałęga, підпоручик Maks Wondracek (Vondracek).

Також у будинку №25 було розміщене шевське ательє “Emma”.

Автор будинку невідомий, але з тих архітекторів, що працювали неподалік оздоблення будинків нагадує творчість Августа Богохвальського, будинки якого мають подібну стилістичну спрямованість і площинний декор.

№23

№23

№23

№23

№23

№23

№23

№25

№25

Джерела:

Стаття Вікіпедії: Август Богохвальський.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s