Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель М.А. Стрелкова (1912 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 10 Березня 2014 р. (22:36)

Житловий флігель Максима Афанасійовича Стрелкова, інж. С. І. Благовещенський, 1912 р., Запорізька вул., 2 / Прохоровська вул., 51
Будівля на мапі
Стиль: ретроспективізм.

Відомі власники ділянки:

  • кін ХІХ ст. – 1902-1903 рр. – З. Гершков
  • 1902-1903 р. – 1906-1907 рр. – А. Лизлов
  • 1906-1907 рр. – вірог. до революції – Матвій Антонович або Максим Афанасійович Стрелков

У травні 1912-му року Максим Афанасійович Стрелков подав прохання на спорудження триповерхового будинку, однак фактично було зведено лише флігель, тоді як фасадні споруди залишилися старими. Невідомо чи під будинком мався на увазі саме флігель, або проект передбачав і зведення фасадного будинку.  Нагляд здійснював маловідомий інженер Семен Іванович Благовещенський.

На жаль більшість забудови ділянки була знесена, а скоріше за все зруйнована і на ділянці з дореволюційних споруд присутній тільки флігель. Даний район постраждав від авіаударів під час Другої світової війни у наслідок того, що поряд розташовані заводи та Хлібокомбінат.

Цікаво, що інженер Благовєщенський був родичем С. М. Благовіщенського – державного службовця у чині колезького ассесора, який мав власний триповерховий будинок споруджений у стилі модерну на Пушкінській вул., 28. С. І. Благовещенський мешкав у даному будинку. СВраховуючи самобутні риси обох будівель вірогідно, що будинок на Пушкінський також було споруджено за проектом С. І. Благовещенського.

Щодо власника будинку, то у адресному довіднику “Вся Одеса”, 1914 Одеських новин вказаний у якості власника по Запорізькій Максим Афанасійович Стрелков, але по Прохорівській вулиці власник –  Матвій Антонович Стрелков. Адреси належали одній ділянці і таким чином можна припустити, різні варіанти – помилку у імені власника по одній з вулиць і під різними іменами згадується одна персона, ділянкою володіли обидва власника або лише один з них.

Флігель Стрелкова виконаний у стилі раціонально – ретроспективної архітектури, фасади первісно не були вкриті штукатуркою і декоративні елементи були викладені з червоної цегли. Фасад має тричастну композицію, у центрі розташований виразний по формі ризаліт, який має трапецоїдну основу і вінчається модернізованим барочним щипцем. Аналогічні ризаліти розташовані і по краям будинку, але бічні щипці ламаної (неокласичної форми) під якими з цегли були викладені кола, до нашого часу не збереглись. Вікна у ризалітах мають широкі отвори, але автентична рама збереглася лише на третьому поверсі у правому ризаліті. Вікна ж у більшій частині будинку є дуже не великими. Окрім ризалітів фасад прикрашають також викладені з цегли сандріки, за рахунок чого будинок має певне схожість з будівлею Автомобільного товариства на Гаванній вул., 3 (арх. вірог. П. У. Клейн, Е. Я. Меснер, Х. Я. Скведер, 1912 р.).

Не збереглися автентичні балконі огорожі, поперечини яких були розміщені з нахилом від центру огорожі, подібні балкони зустрічаються ще у одній одеській споруді.

У центральному ризаліті влаштовані вікна сходової клітки будинку, які за виглядом наближаються до стрічкових вікон доби функціоналізму. У під’їзді встановлені бетоні сходи з простими огорожами, які утворюються за допомогою вертикальних закручених поперечин. У цьому також можна відчути паралелі з архітектурою авангарду, де окрім інших використовувались і аскетичні огорожі з поперечин квадратного перетину.

Завдяки трапецоїдному ризаліту сходової клітки даний флігель має схожість з флігелем на Градоначальницькій вул., 34 та у Каретному пров., 12.

У довіднику Вся Одеса 1914 Одеських новин на ділянці вказано дуже мало жителів, напевно, що інформація по даній ділянці для адресної книги була зібрана раніше, ніж був побудований флігель.

На ділянці існували і інші будівлі, по Прохорівській був розташований будинок у якому у 1913 році знаходилася м’ясна крамниця Гітлі Простерман., токарна майстерня І. Фурера, чайний трактир Варвари Погребцової.

За адресою Запорізька, 2 мешкав власник токарної майстерні І. Юданін.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s