Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Г.І. Ландесмана (ХІХ ст. Рек. поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на п’ятниця, 7 Березень 2014 р. (11:12)

Будинок Г.І. Ландесмана, ХІХ ст. Надбудова та реконструкція, арх. М.І. Сталь, поч. ХХ ст., Катеринінська вул., 87 / Мала Арнаутська вул., 75
Будинок на мапі
Стиль: модернізована еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • 1880-і рр. – Міні Ландесман
  • 1890-і рр. – Йосип Гершкович Ландесман
  • кін. ХІХ ст. – 1912-1913 рр. – Г.Й. Ландесман або Йосип Гершкович Ландесман, Ушер Ландесман, Янкель Ландесман, та Бер. Гершкович Ландесман
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до революції – купець ІІ-ї гільдії Несан. Іцкович Рейдер

Вірогідно вже у 1880-х роках будинок належав жинці Міні Ландесман. 4.10.1893 її син Йосип Ландесман подав у управу прохання на влаштування архітектором С.А. Ландесманом  вікна на першому поверсі будинку. Таким чином стає відомими те, що Семен Ландесман був родичем Міні та Йосипа. У довідниках “Вся Одесса” В.К. Фельдберга та Л.А. Лісянського власником будинку вказується Г.Й. Ландесман У 1910-х роках у виданнях редакції газети “Одессскія новости” вказується або Йосип Гершкович, або також і Йосип. Ян. Ландесман та Бер. Гершкович. У родину Ландесманів входив і власник відомого триповерхового магазину одягу Ушер Ландесман.

У 1912-му або 1913-му році ділянку придбав також єврей Несан. Іцкович (Ісакович Рейдер, який грав неабияку роль у житті єврейської спільноти. Рейдер був старостою Новобазарної синагоги (Ольгіївська вул., 14), членом правління Ради духовного керування синагог і молитовних будинків (Базарна вул., 89), членом Комісії надання допомоги паливом і мацою бідним євреям міста Одеси (Базарна вул., 89), членом піклувальної ради Єврейського сирітського будинку (Базарна вул., 5 зруйнований). За два перших десятиліття Рейдер змінив декілька квартир у різних частинах міста, безпосередньо до придбання будинку він жив на Рішельєвській вул., 68 (дані з “Вся Одесса , 1911” Л.А. Лісянського) або на Малій Арнаутській вул., 73 ((дані з “Вся Одесса, 1911 “Одесскія новости”). Причому не виключно що у довіднику Вся Одеса була зроблена адресна помилка і Рейдер жив у будинку на Малій Арнаутьській вул., 75 тобто у даному будинку. Адреса проживання Н.І. Рейдера не змінилася у довіднику і після придбання будинку на розі Малій Арнаутській і Катеринінській вулиць. У його квартиру була проведена телефонна лінія номер 16-87.

Існуючий на ділянці будинок згідно розміру вікон та оздобленню фасаду було надбудовано третім поверхом і передекоровано. Вірогідно первісно будинок був галерейним, але при реконструкції були влаштовані під’їзди з переходом на галереї із сходовій клітки. Аналогічно вирішення було використано вірогідно архітектором В.І. Прохаскою під час реконструкції у 1903-му році частини будинку А. Прокідіна на площі Льва Толстого.

Фасади виконані у суміші ретроспективізму та модерну, хоча будинок судячи за все було споруджено у 1910-х роках, про що свідчить характерні для цього періоду огорожі балконів. Вікна будинок прикрашає ренесансна лиштва з замковими каменями, всі три поверхи рустовані. В стилі модерну окрім огорож балконів виконані  фронтони ризалитів, а у лізенах влаштовані модернові канелюри. Входи до під’їздів влаштовані у арці проїзду та з у нутрі подвір’я, вхідні двері під’їздів також виконані у стилі еклектики і могли залишитися з періоду до реконструкції. За вказаними ознаками важко виявити автора споруди, існує також ще одна споруда із дуже схожим оздобленням фасаду та аналогічними огорожами сходів – житловий флігель С.Б. Іолоса на Базарній вул., 54, який міг бути спорудженим архітектором С.І. Благовещенським, який також спорудив будинок Громаковської на Базарній вул., 56.

Парадний під’їзд у крилі по Катеринінській вулиці.

Парадний під’їзд у крилі по Катеринінській вулиці.

Парадний під’їзд у крилі по Великій Арнаутській вулиці.

Парадний під’їзд у крилі по Великій Арнаутській вулиці.

Парадний під’їзд у крилі по Великій Арнаутській вулиці.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s