Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок С.І. Благовещенського (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Понеділок, 3 Березня 2014 р. (17:37)

Будинок Вєйцман, арх. І.Б. Скудієрі, 1839 р. Реконструкція для В. Анатра, арх. Ф.В. Гонсіоровський, 1883 р. Реконструкція для Семена Івановича Благовещенського, арх. вірогідно С.І. Благовещенський, поч ХХ ст., Пушкінська вул., 28 / Єврейська вул., 17
Будівля на мапі
Стиль: раціональна модернізована еклектика.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевої спадщини 703-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.).

Відомі власники ділянки:

  • 1930-і рр. – Вєйцман
  • 1880-і рр. – В. Анатра
  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907 рр. – Г. Курлє
  • 1906-1907 рр. – 1908-1909 – Д.М. Желтенко
  • 1908-1909 – вірогідно до Жовтневої революції – інженер-будівник Семен Іванович Благовещенський

За даними В.А. Пилявського будинок на ділянці було споруджено у 1839 році, що можливо відповідає дійсності – первісно споруда мала два поверхи з вікнами маленького розміру. У 1880-х роках за даними того ж джерела була здійснена реконструкція будинку за проектом архітектора Ф.В. гонсіоровського для А. Анатри, але з огляду на зовнішній вигляд не надбудованої частини будинку цілком вірогідно, що у довіднику була зроблена помилка і запис відноситься до одного з будинків Анатри на протилежному боці Єврейської вулиці. На початку ХХ ст. власними ділянки послідовно були Г. Курлє та Д.М. Желтенко.У 1908-1909 роках ділянку придбав інженер Семен Іванович Благовещенський. Вірогідно що у саме цих роках частину двоповерхового будинку було кардинально реконструйовано: був надбудований третій поверх, споруда отримала сучасне планування та декоративне оздоблення у стилі модернізованої еклектики. Автором проекту вірогідно був новий власник ділянки – С.І. Благовещенський, відомий виконанням двох не дуже значних житлових флігелів. Власний будинок також є помірно оздобленим і відрізняється самобутнім стилем, за яким будинок не можна віднести до творчості інших одеських архітекторів. Частина будинку з боку єврейської вулиці залишилася неперебудованою.

Реконструкція була здійснена згідно раціоналізаторських тенденцій. Оздоблення будинку складає руст різних типів, лізени, тяга між першим та другим поверхом та фільонки. Віконні отвори другого прикрашені сандриками, що вигинаються у барочній манері, а вікна третього поверху прикрашені віяльними замками з каменями хвилястого профілю. Стеля над другим поверхом була при реконструкції підвищена і таким чином вікна другого та третього поверхів мають більший розмір, ніж вікна першого поверху.

З боку вулиці Пушкінській по центру будинку на 2-му та 3-му поверхах влаштовані великі аркові вікна. Під ними влаштована арка проїзду та вхід у під’їзд. На балконах встановлені огорожі з хвилястим візерунком. Таким чином у оздоблені будинку поєднана раціональність, модернова пластичність та ретроспективні елементи. Північне крило будинку з боку подвір’я підсилено контрфорсами на рівні напівпідвалу.

Брама будинку не була замінена під час останньої реконструкції, оздоблення отвору арки вірогідно теж є достатньо старим. У під’їзді влаштовані чотиристулкові двері тамбуру, праворуч від першого маршу розташовані невеличкі двері кутової квартири першого поверху. На сходах встановлена витончена огорожа у стилі модернізованої еклектики власного дизайну.

Можливо, що будинок було споруджено ще наприкінці 1900-х років, коли у місті ще не було напрацювань у стилі раціонального модерну і архітектор намагався запобігти складних у виконанні елементів пристосуванням ще винайдених у ХІХ ст. рішеннях. Однак архітектор ретельно проробив проект і у результаті споруда вийшла достатньо оригінальною.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s