Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О. М. Новокреповського (1912 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 3 Березня 2014 р. (10:37)

Будинок інженер-технолога Олексія Миколайовича Новокреповського, нагляд: інж.-будівник Олексій Андрійович Болухєр, 1912 р., Уютна вул., 2 / Морська вул.
Будівля на карті
Стиль: раціональний модерн.

Відомі власники ділянки

  • кін ХІХ ст. – 1911 р. – Іван Христофорович Халайджоголо (приблизно з початку 1910-х Соф’я Іванівна Халайджогло)
  • 1911 р. – Ганна Прокоф’євна Кучеровська.

По меншій мірі з кінця ХІХ ст. купець 1-ї гільдії гагауз Іван Христофорович Халайджогло володів величезною ділянкою на який була розташована дача “Відрада”, завдяки якій дана місцевість отримала відповідну назву. Наприкінці ХІХ ст. Халайдогло поступово почав  розпродавати ділянку по частинам і на її території були утворені чотири  вулиці – Ясна, Отрадна, Уютна Морська. Одныєю з останніх проданих ділянок була ділянка на Уютній вулиці, 1. Вона тривалий час залишалась у власності Івана Халайджоголо, а після його смерті перейшла до його доньки Соф’ї. У 1911-му році ділянку придбала Ганна Прокоф’євна Кучеровська, а сусідня ділянка М.Х. Налбандової була поділена навпіл і придбана іншими власниками і таким чином всі три ділянки отримали №1 з літерою по Уютній вулиці. Ділянка Кучеровської отримала номер 1г.

Будинок, що розташований на початку Уютній вулиці обернений головним фасадом не у бік вулиці, як інші будинки, а у напрямі моря, і скоріше за все власники квартир третього поверху можуть його спостерігати. перед будинком, як і перед багатьма іншими будинками відради влаштовано курдонер. Бічним фасадом будинок виходить на червону лінію Уютної вулиці.  Будинок не побудований упритул до будинку М.П. Габаєвої і таким за будинком Новокреповського розташоване невелике подвір’я, яке могло служити для господарчих потреб. Збереглася автентична металева огорожа ділянки у стилі орнаментального модерну.

У плані будинок П-подібний, однак його крила є дуже невеликими. Будинок має чотири поверхи та житловий напівпідвал. головний фасад будинку має тричастну композицію, а бічний – двочастну. З боку головного фасаду розташовані три ризаліта між якими влаштовані балкони з типовими огорожами у стилю модерн (збереглася огорожа лише одного балкону), такі огорожі також використовувались і у якості огорож сходів. У вікнах влаштовані широкі просторі вікна. Сходова клітка будинку освітлюється аналогічними вікнами. які розташовані на тому ж рівні, що і вікна квартир, таким чином сходова клітка не дуже помітна ззовні.

Завдяки відомостям наданим фотографом Дмитром Шаматажі стало відомо, що огорожа на парадних сходах відноситься до однієї з типових огорож пізнього модерну і її дизайн поширений по всій Європі. У Одесі такий дизайн у подавляючий більшості випадків зустрічається у балконних огорожах, а аналогічна огорожа сходів зустрілася автору цього блогу лише у будинку Ф. Т. Мірошніченко, який розташований через один будинок від будинку Новокреповського.

Будинок має незвичне оздоблення, яке не було притаманним архітектурі центу міста. Особливістю виконання є надзвичайна пласкість прикрас, які ледь виступають від стіни, тобто уявляють собою рельєф. Сандріки вікон є також незвичними і уявляють собою накладені друг на друга профілі. Прикраси будинку виконані у стилі раціонального модерну із застосуванням ретроспективних рустованих лопаток. Прямого аналога даного будинку  Одесі немає, але будинок Шихман на Пантелеймонівській вул., 32 (арх. А.І. Гольцвурм, 1910-і рр.) має схожу пласкість і помірність оздоблення, будинок Благодійного товариства панянок духовного звання (В.А. Короповський, Д.Т. Мірошніченко, 1912-1913 рр.) також має достатньо нетиповий для Одеси декор, а будинку Вітта на Пантелеймонівській, 7 (арх. А.М. Клепінін, 1911 р.) також влаштовані широкі вікна, причому ліпний декор на фасаді практично відсутній. За пласкістю декору будинок Новокреповського схожий на будинок З.С. Полінського (арх. Л.М. Розен, 1913 рр.), однак будинок Полінського відрізняється за стилізацією і кількістю оздоблення.

Не випадковим може бути схожість саме з будинком Благодійного товариства панянок духовного звання і будинком Федора Тимофійовича Мірошніченко на Уютній вул., 6.

Будинок Новокреповського уявляє собою прогресивну споруду 1910-х років, у якої спостерігається практична повна відсутність типових образів.

На фото: сходи будинку №6, які є майже аналогічними будинку №2.

Sorry, the comment form is closed at this time.