Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А. Маврокордато (І-а пол. ХІХ ст., ХХ ст.)

Posted by Antique на Понеділок, 3 Березня 2014 р. (01:21)

Будинок А. Маврокордато, І-а пол. ХІХ ст., Надбудова третього поверху є виконаною  за радянських часів, Польська вул., 10
Будинок на мапі
Стиль: безстильовий.
Охоронний статус: колишня пам’ятка історії (Виключено за наказом МКТ № 728/0/16-08 від 20.06.2008 р.).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1900 р. – А. Маврокордато
  • 1900 р. – до Жовтневої революції – Ераст Матвійович Севастопуло

Даний будинок був споруджений приблизно у І-й половині ХІХІ ст., про що говорять маленькі вікна будинку та простий безстилевий фасад притаманний будинкам даного періоду. Первісно будинок був двоповерховим.

Наприкінці ХІХ ст. будинок належав А. Маврокордато, який був одним з представників заможної купецької родини грецького походження. А. Маврокордато також належав будинок на Князівській вул., 7. У 1900 році обидва будинки А. Маврокордато стали власністю Єраста Матвійовича Севастопуло, що говорить про родинні зв’язки Севастопуло і Маврокордато і можливо даний будинок Е.М. Севастопуло отримав у спадок.

За даними В.А. Пилявського Севастопуло влаштував у будинку Товариство допомоги бідним Одеси, що може значити про те, що у будинку розміщувався один з притулків Товариства для влаштування дешевих ночлежних притулків, одним з членів комітету якого був Карл Карлович Севастопуло. Однак дане товариство за довідниками було розташовано на ділянці голови його І.І. Машевського на Преображенській вул., 18.

У будинку також розміщувалася молочна крамниця Сергія Ковалева, інша його крамниця розміщувалася поблизу у будинку на Польській вул., 11.

За радянських часів будинок було занесено до переліку пам’ятників історії завдяки тому, що:

Будівля, у якій з травня до серпня 1919 р. друкувалась газета “Komuna”-  орган Одеської групи польських комуністів і “Comunistus”- орган групи румунських комуністів.

За радянських часів дана ділянка була об’єднана з ділянкою №12 де розташована будівля АО Приватного ломбарду – на обох ділянках розмістилася шевська фабрика ім. Воровського, для який на подвір’ї у 1930-х роках спорудили виробничі флігелі, а первісно двоповерховий будинок №10 був надбудований третім поверхом. У 1980-х роках для фабриці побудували новий сучасний корпус у Київському районі міста, а дана будивля з часом опинилася закинутою.

У 2008 році з неї було знято статус пам’ятки історії, у той рік з пам’яток історії виключили всі пам’ятки історії пов’язані з революційною боротьбою під гаслами комуністичної партії, а також будівлі які планувалося зруйнувати або за іншими причинами.

У лютому 2014 року будинок було розібрано для будівництва іншої споруди.

Первісно будинок був двоповерховим. Вид на перші два автентичні поверхи.

Третій поверх вірогідно був надбудований у 1930-х роках.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s