Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Ф.М. Зельдовича (1912-1913 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 2 Березня 2014 р. (15:26)

Прибутковий будинок Файбіша Мєєровича Зельдовича, проект: інж.-арх. О.С. Файфель, будівництво: А.І. Зальцберг, 1912-1913 рр, Троїцька вул., 48 / Покровський пров., 15
Будівля на мапі
Стиль: модернізований неокласицизм з елементами віденського сецесіону.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 872-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1900 р. – Надєль
  • 1900 р. – 1911 р. – Лазарь Моісейович Мрост
  • 1911 р. – вірогідно до початку революції – Файбіш Мєєрович Зельдович

З кінця ХІХ ст. і до революції ділянкою на розі Троїцької вулиці та Покровського провулку володіло послідовно три єврея.  До 1900-го року ділянка належала Надєлю та його спадкоємцям, у 1900-х роках ділянка належала Лазарю Мросту, а у 1911-му році ділянку придбав під нове будівництво єврей Ф.М. Зельдович. Даний пан займався гуртовою мануфактурною торгівлею у однієї з крамниць будинку Товариства взаємодопомоги прикажчиків-євреїв (арх. Ф.А. Троупянський, А.Р. Рейхенберг, 1901-1902 рр.), який розташований навпроти за адресою Єврейська вул., 43.

Проект будинку було виконано німецьким інженером-архітектором євреєм О.С. Файфелем. Біля входу у будинок встановлена таблиця з ім’ям архітектора, однак у довідниках тих років його ім’я не зустрічається. Вочевидь архітектор жив у Німеччині, а таблиця скоріше за все була встановлена власником не стільки для реклами, а щоби підкреслити якість споруди виконаної по проекту іноземного архітектора.

Проект виконано у стилі модернізованого неокласицизму з крупним декором, якій має утворений з крупних рельєфних елементів і невеликої кількості ліпнини. Найбільш яскраво репрезентована кутова частина у який з кожного боку розташовані ризаліти з подвійними колонами, що робить будинок схожим з творчістю М.І. Лінецького, який застосовував аналогічні колони у деяких своїх проектах. Саме кутова частина даного будинку обумовлює його виразний вигляд. Ліпний декор достатньо делікатний, добре пророблений, сандріки мають достатньо чіткі форми.

За фотоматеріалами Дмитра Шаматажі, які зберігаються у одному з альбомів його групи Вконтакті у парадному під’їзді встановлені сходи, які є варіацією сходів, що використовувались архітекторами А.С. Панпуловим, Л.М. Черніговим та Л.С. Шенкером та В.І. Зуєвим, зокрема саме ця варіація сходів використовувалась архітектором А.С. Панпуловим у будинку І.І. Хаджаша, який був споруджений у тому же 1912 році у кількох метрах від будинку Зєльдовича. У будинку встановлені також гарні двері та мозаїчні майданчики.

Кімнати прикрашені ліпними падугами у класичному стилі.

У дореволюційних довідниках торгівельних закладів у будинку майже зазначено, лише згадується чоловічий кравець Є. Кавяр, та продовольча крамниця та чайний трактир Пинха-Абрама Йосиповича Вапняра (тел. 33-15). Вірогідно крамниця з трактиром П.-А. Й. Вапняра була достатньо значною, тому що у неї була проведена телефона лінія і скоріше за все крамниця розміщувалась у кутовій частині будинку, яка прикрашена урочистим порталом.

У будинку жив означений власник трактиру Пинх-Абрам Йосипович Вапняр, одним з жителів будинку був А. Воллєр, який тримав бакалійно-тютюнову крамницю невідомо де, але можливо саме у цьому будинку.

Перший поверх будинку призначався під крамниці, і враховуючи те, що будинок має лише два поверхи він відноситься до торгово-житлових будинків, а на другому поверсі могли жити власники магазинів будинку.

Надпис “Построен по проекту Герм. Инж.-Архитект. О.С. Файфеля”.

Надпис “Построен по проекту Герм. Инж.-Архитект. О.С. Файфеля”.

вид з боку Троїцької вулиці.

вид з боку Троїцької вулиці.

 

вид з боку Покровського провулка.

Ліпна падуга у класичному стилі у однієї з кімнат.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s