Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Й.А. Фан дер Шкруфта (1863 р.)

Posted by Antique на Середа, 26 Лютого 2014 р. (13:11)

Будинок Йосипа Андрійовича Фан дер Шкруфта, арх. Й.А. Фан дер Шкруфт, 1863 р., Реконструкція для Фал. М. Вуліхмана, арх. М.В. Осінський, 1910-і рр., Пушкінська вул., 64
Будинок на мапі
Стиль: неоренесанс.
Охоронний номер: Пам’ятник архітектури місцевого значення номер 722-Од

Відомі власники ділянки:

  • раніше 1898 р.  – 1912-1913 рр. – Міхель (Мендель) Йосипович Горнік
  • 1912-1913 рр. – до Жовтневої революції – Фал. М. Вуліхман

За даними В.А. Пилявського у 1863 році архітектор Й.А. Фан дер Шкруфт спорудив на даній ділянці власний будинок. Його фасад вірогідно зберігся до наших часів майже у автентичному вигляді. Будинок має симетричну композицію, два поверхи та напівпідвал.  Як і у багатьох споруд тих часів незважаючи на високий цоколь арка досягає другого поверху і є дуже високою. Фасад оздоблений у еклектичному стилі з ренесансних елементів, у 1960-і роки для рядових будинків ще не використовували ліпні прикраси і таким чином лопатками із профільованими рамками, та іонічними пілястрами. Вікна є лучковими. Дах вінчає високий аттик із фронтонами, з яких у центральному фронтоні влаштований маскарон із пикою лева. Такий аттик перемінної висоти надає будинку динаміку. Арка отримала гарні хрестові склепіння з візерунками у стилі італійського ренесансу на арках.

Ліворуч архітектор у ті же роки спорудив будинок для іншого власника, який має схожі пропорції і левиний маскарон, який, однак, розмістився над аркою брами.За оздобленням згаданий будинок кардинально відрізняється від будинку архітектора завдяки переоздобленню на початку ХХ ст. Не виключено, що і будинки №62, який розташований праворуч від будинку Фан дер Шкруфта також був споруджений ним.

Наприкінці ХІХ ст. будинком володів єврей Мендель Горнік, який також мав у власності ще один простий будинок на вул. Малій Арнаутській, 69. Спільно з Я.Г. Ландесманом він був власником бакалійного гуртово-роздрібного складу на Троїцькій вул., 22 (тел. 23-86, склад не зберігся).

Між 1912 та 1913 роками будинок придбав Фал. М. Вуліхман, який також мав єврейське походження. Він вочевидь був родичем Марії Вуліхман, яка жила у простому власному будинку на Тираспольській вул., 33. У 1911 році будинок М. Вуліхман, а межах 1912 – 1913 років будинок Ф.М. Вуліхман були реконструйовані за проектом маловідомого архітектора М.В. Осінського. Якщо будинок на Тираспольскій отримав, як конструктивні зміни, так і нове оздоблення фасадів, то будинок на Пушкінській вулиці був лише перепланований. Він отримав повноцінний під’їзд замість застарілих галерей, а нова огорожа сходів є ідентичною той, що встановлена у Будинку на Тираспольській, 33, і виконана у стилі раціонального модерну.

У 1913 році у будинку розміщувалась контора по продажу електричного освітлення Йосипа Зільберберга, який був торговим  представником двінської фірми “Брати Дабкін”, фірми “Диво”, вільнюської фірми З. Лемельштрайха, здійснював продаж молочних продуктів Хава Берлін.

Деякі з жителів будинку у 1913 році:

  • Берко Мордкович Іолос
  • власник бакалійної крамниці Йосип Лазарев
  • власник пральні Беньямін Лебіт
  • Абрам Дуванович-Шлемович Хасензон
  • помічник бухгалтера Об’єдананного банку Борис Михайлович Швальбе

Власний будинок Фан дер Шкруфта мав на свій час солідний вигляд, хоча і був не самим яскравим будинком у місті, проте завдяки реконструкції забезпечує приємний рівень комфорту.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s