Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Бабовича (ймовірно 1870-і рр.)

Posted by Antique на Середа, 26 Лютого 2014 р. (13:11)

Житловий будинок, ймовірно 1870-і рр. Реконструкція для М. Горніка, отримання планів з міської управи: А. Гонополь, 1911 р., Пушкінська вул., 64
Будинок на карті
Стиль: історизм.
Охоронний номер: Пам’ятник архітектури місцевого значення номер 722-Од

Відомі власники ділянки:

  • раніше 1875 – 1883 рр. (можливо, що також раніше і пізніше) – Бабович
  • раніше 1898 р.  – 1912-1913 рр. – Міхель (Мендель) Йосипович Горнік
  • 1912-1913 рр. – до Жовтневої революції – Фал. М. Вуліхман

Фасад будинку характерний для архітектури 1870-х років і ймовірно зберігся до наших часів майже у автентичному вигляді. Будинок має симетричну композицію, два поверхи та напівпідвал.  Як і у багатьох споруд тих часів незважаючи на високий цоколь арка досягає другого поверху і є дуже високою. Фасад оздоблений у еклектичному стилі з ренесансних елементів, у 1970-і роки для фонової забудови ще не використовували ліпні прикраси і таким чином фасад оздоблений лопатками із профільованими рамками, та іонічними пілястрами. Вікна із лучковими склепіннями. Дах вінчає високий неоренесансний аттик з фільонками, у центрі влаштований маскарон із обличчям лева. Аттик перемінної висоти надає будинку динаміку. Арка отримала гарні хрестові склепіння з візерунками у стилі італійського ренесансу на арках.

Ліворуч розташований будинок № 66, який має схожі пропорції і левиний маскарон, який, однак, розмістився над аркою брами .За оздобленням згаданий будинок кардинально відрізняється від будинку № 64 завдяки переоздобленню на початку ХХ ст.  Не виключено, що і будинок № 62, який розташований праворуч також був споруджений цим же самим архітектором.

У 1970-х ы 1980-х роках дылянкою володыв дехто Бабович, таке призвіще мали караїми, таким чином можливо власник мав караїмське походження.

Наприкінці ХІХ ст. будинком володів єврей Мендель Горнік, який також мав у власності ще один простий будинок на вул. Малій Арнаутській, 69. Спільно з Я. Г. Ландесманом він був власником бакалійного гуртово-роздрібного складу на Троїцькій вул., 22 (тел. 23-86, склад не зберігся). У 1911 році будинок був реконструйований, плани з міської управи забирав дехто А. Гонополь, який міг бути автором проекту реконструкції. Ймовірно будинок на Пушкінській вулиці був лише перепланований, а фасад залишився без змін. Будинок отримав повноцінний під’їзд замість застарілих галерей, а нова огорожа сходів є ідентичною той, що встановлена у будинку М. Вуліхман на Тираспольській, 33, і виконана у стилі раціонального модерну.

Між 1912 та 1913 роками будинок придбав Фал. М. Вуліхман, який мав єврейське походження.

У 1913 році у будинку розміщувалась контора по продажу електричного освітлення Йосипа Зільберберга, який був торговим  представником двінської фірми “Брати Дабкін”, фірми “Диво”, вільнюської фірми З. Лемельштрайха, здійснював продаж молочних продуктів Хава Берлін.

Деякі з жителів будинку у 1913 році:

  • Берко Мордкович Іолос
  • власник бакалійної крамниці Йосип Лазарев
  • власник пральні Беньямін Лебіт
  • Абрам Дуванович-Шлемович Хасензон
  • помічник бухгалтера Об’єдананного банку Борис Михайлович Швальбе

Власний будинок мав на свій час солідний вигляд, хоча і був не самим яскравим будинком у місті, проте завдяки реконструкції 1911 року забезпечвав приємний рівень комфорту.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s