Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок М.Я. Вуліхман (ХІХ ст., рек. 1911 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 25 Лютого 2014 р. (12:19)

Прибутковий будинок Марії Яківни Вуліхман, ХІХ ст. Реконструкція, інж. М.В. Осінський, 1911 р., Тираспольська вул., 33 (з боку Щіпного провулку)
Будинок на мапі.
Стиль: геометричний модерн.


Відомі власники ділянки:

  • до – 1907-1909 рр. – А. Цейнер
  • 1907-1909 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Марія Яківна Вуліхман

Між 1907 та 1907 роками вузьку ділянку А. Цейнера, що розташована між Тираспольською вулицею та Щепним провулком викупила єврейка Марія Яківна Вуліхман. На ділянці з боку Тираспольської вулиці вже був розташований двоповерховий галерейний будинок, який скоріше за все було споруджено у І-й половині ХІХ ст. З другого боку ділянки вірогідно також знаходився будинок тих часів, але у 1911-му році Марія Вуліхман вирішила даний будинок реконструювати до сучасного прибуткового будинку, який однак не коштував би дорого.У наступних роках інженер Н.В. Осінський виконав проект реконструкції старого галерейного будинку на Пушкінській вулиці для іншого члена родини Вуліхманів.

Власне у довіднику Пилявського говориться про спорудження будинку, але невисокі вікна перших двох поверхів свідчать про те, що будинок був надбудований. Проект реконструкції було замовлено інженеру Осінському, який займався виконанням проектів фонової забудови. Таким чином на будинку з боку Щепного провулку було надбудовано поверх, влаштована нова сходова клітка та переоздоблено головний фасад, скоріше за все планування теж було змінено.

Будинок отримав новий вигляд у стилі раціонального модерну, тинькований “під шубу” фасад було прикрашено різноманітними фільонками, які дещо нагадують аналогічні елементи у проектах архітектора А.Б. Мінкуса. Дизайн автентичних огорож балкону є аналогічним дизайну огорож сходів.

У плані споруда є прямокутною, у неї розташовано  шість квартир, з боку провулку відсутні будь які ризаліти, а з боку подвір’я у центрі дворового фасаду влаштовано широкий ризаліт на якому розташовані вікна деяких кімнат, а всередині ризаліту – вікна сходової клітки. У проміжку між вікнами сходової клітки розташовані кахлі від ґруби, які вірогідно опинилися даному місці під час чергового ремонту. Вікна первісно мали візерунок, який нагадував венеційське скло ,але нині збереглася автентична рама тільки верхнього вікна.

У під’їзді на сходах встановлена оригінальна огорожа у стилі раціонального модерну, сходинки та майданчики є мозаїчними, до того ж майданчики прикрашені візерунками.

У південній частині ділянки розташований флігель, який також був надбудований інженером Осінським.

Хоча будинок є достатньо простим, але з претензією на комфорт. Він є характерним представником одеської архітектури, до того ж “родзинкою” даної споруди є кахлі між вікнами сходової клітки.

Флігель

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s