Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Львів. Прибутковий будинок Германа Епштейна на Фурманській вул., 9

Posted by Antique на Понеділок, 24 Лютого 2014 р. (11:15)

Прибутковий будинок Германа Епштейна (Herman Epstein), 1910-і рр., Фурманська вул., 9
Будинок на мапі
Стиль: модернізований неокласицизм.


Будинок, як і інші споруди даної вулиці не занесені до переліку пам’яток. Жодне джерело не вказує рік будинку та замовника будівництва, але безумовно, що будинок на Фурманській вул., 9 було споруджено у 1910-х роках. Скоріше за все будинок був споруджений евреєм Германом Епштейном, який був власником ділянки у 1912 році.

Вулиця є дуже вузькою і має другорядне значення і тому будинки на неї мають не дуже вишукане оздоблення.  Автор споруди аналогічним чином надав споруді стримане оздоблення, але завдяки розташування будинку на поворті вулиці він влаштував еліптичний еркер, який розмістив ближче до лівого краю фасаду, а на той же відстані у правого краю влаштовані балкони, і таким чином фасад має асиметричну композицію.

Будинок має прогресивні широкі віконні отвори і лише вікна у правого краю фасаду є вузькими у наслідок нестачі простору. Вузькі вікна влаштовані у еркері, що відповідає його скругленій формі. Перший поверх будинку має торгове призначення, і його прикрашає руст із квадрами під рваний камінь, над вікнами крамниць влаштовані картуші у стилі модерну. Між 2-3 поверхами влаштовані важкі картуші у стилі класицизму, а у віконних простінках у бароковій манірі влаштовані лізени. Четвертий поверх для урізноманітнення фасаду відокремлений від інших карнизом, а по даху простягнувся аттик, який нині зберігся лише частково.

Будинок має крила у яких, як і у головному крилі влаштовані парадні під’їзди, але із спрощеним оздобленням. У головному крилі вестибюлю оздоблений відповідно головному фасаду, а сходи вирішені у стилі пізнього модерну. Майданчики прикрашені двома видами кахлів європейського виробництва. Один з видів кахлі є мозаїковим, а інший з тримірним ефектом. Аналогічні кахлі постачалися і у Російську імперію, зокрема у Одесу.

У будинку у 1912 році мешкали колектор Majer Ambos, купець Zygmunt Brett, купець Chaje Chajes, власник будинку Herman Epstein, купець Karol Markus, купець Izak Rudy, доктор, кандидат адвокатури Maks Schaff, кравець Genia Wurm.

Серед закладів у будинку розмістилося кравецьке ательє Geni’ї Wurm’а та зернотрейдерська контора Jonas’a Rosenfeld’а.

Також за даними Ілько Лемко (див. джерела):

“у будинку №9 до війни містився гуртовий продаж галантереї, папіросних гільз і паперу Дінґотта, торгівля бакалійними товарами Віттельса і торгівля парфумами Бірнфельда”.

Споруда на Фурнманській вул., 9 є достатньо якісним житлом і вірогідно призначалася для різноманітних офісних працівників. Зовнішнє оздоблення будинку можливо і не дуже добре пригадується, але інтер’єри виконані достатньо яскраво.

Праве крило будинку із парадною сходовою кліткою.

Джерела:

  • Лемко І., Михалик В., Бегляров Г. 1243 вулиці Львова. – Львів: Апріорі, 2009. – 528 с.: 574 іл. ISBN 978-966-2154-24-5

Herman

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s