Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок В.А. Колонтай (1911 або 1913 р.)

Posted by Antique на Неділя, 23 Лютого 2014 р. (22:53)

Будинок Василиси Акимовни Колонтай, арх. В.К. Медокс, 1911 або 1913  р., Градоначальницька вул., 41
Будинок на мапі
Стиль: безстилевий.
Охоронний статус: виключено з переліку пам’яток архітектури місцевого значення (за наказом МКТ № 662/0/16-07 від 16.06.2007 р.)

З кінця ХІХ ст і вірогідно до самого початку Жовтневої революції будинок належав вдові поручика Василисі Акімовні Колонтай, яка жила у будинку на Отрадній вул., 2 що був розташований на перехресті з Морською вулицею. У 1911 році (за даними В.А. Пилявського) або у 1913 році (за даними переліку пам’ятників) на Молдаванці на вулиці Градоначальницької, яка є однієї з найкращих вулиць району було споруджено триповерховий будинок з напівпідвалом і дворовим флігелем, розташованим уздовж правого боку ділянки.

Даний проєкт не був єдиним твором архітектора В’ячеслава Костянтиновича Медоксана даній вулиці, у її початку у 1911 році він спорудив “Польський дім”. Будинок відноситься до фонової забудови і немає жодних ознак стилю, ліпне оздоблення не застосовувалось. Єдиною прикрасою фасадів є карнизи між поверхами. Зберігся балкон другого поверху, що виконаний у стилі еклектики.Однак для даного району будинок є достатньо значною спорудою.

У головному будинку влаштовані дві сходові клітки, вхід до одної з них влаштований у підворітті у правій частині будинку, вхід до другого під’їзду влаштований з боку заднього фасаду будинку і розташований у його лівої частині. У під’їздах встановлені бетоні сходи приємного вохристого кольору, у якості огорожі сходів були використані металеві фігурні балясини у еклектичному стилі. Сходова клітка не дуже простора, а розташування сходових кліток поблизу друг друга говорить про те, що квартири у будинку мали невелику кількість кімнат, що не є дивним, враховуючи бюджетність споруди.

Дворовий флігель оздоблений подібним чином, але огорожі балконів виконані у стилі модерну. Дизайн огорож зустрічається і на фасадах інших одеських будинках, зокрема у дворових корпусах ІІ-го товариства домовласників на вул. Пироговської, 5 (арх. Я.М. Пономаренко, 1912-1914 рр.), у творах архітектора Р.А. Радбіля. У дворовому флігелі симетрично розташовані входи до двох центрально розташованих сходових кліток, які освітлюються за допомогою ліхтаря на даху. Таким чином сходові клітки флігеля більш комфортні, не виключено, що і квартири у будівлі мають більшу кількість кімнат.

Незважаючи на бюджетність будинку він має значні розміри та добре влаштовані сходові клітки. Велике подвір’я залишилося незабудованим з лівого боку, що не виключає можливості того, що передбачалося спорудження симетричного дворового флігеля.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s