Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель М.К. Бурди (1912 р.)

Posted by Antique на Субота, 22 Лютого 2014 р. (16:28)

Житловий флігель Михайла Костянтиновича Бурди, арх. В.К. Медокс, 1912 р., Торгова вул., 5
Будинок на мапі
Стиль: безстилевий.


Лікар Михайло Костянтинович Бурда володів ділянкою, ще у ХІХ ст. і до самої Жовтневої революції. Михайло Бурда спеціалізувався на дитячих та внутрішніх хворобах та приймав у власному будинку з 6:00 до 16:00 з понеділка по суботу.
За даними В.А. Пилявського у 1895-му році було споруджено головний будинок за проектом архітектора А.Е. Шейнса. Будинки Шейнса мали помірну кількість декору та за деякими виключеннями не мали виразного вигляду ( однак за даними одного з жителів, у паспорті будівлі вказаний 1905-й рік).

Через десятиліття, у 1912-му році за проектом архітектора В.К. Медокса було зведено чотириповерховий прибутковий флігель з фасадами без тиньку. Архітектор В.К. Медокс споруджував некоштовні будинки, причому переважно на Молдаванці. Даною споруда є однією з найбільш значних проектів архітектора і єдиним відомим чотириповерховим будинком його авторства.

Флігель Г-подібний у плані, чотириповерховий з житловим підвалом і мансардою. Лівим крилом флігель прибудований до бічного крила більш старого фасадного будинку, причому використовується службова сходова клітка старого флігеля, для чого дана сходова клітка була надбудована. У центрі заднього крила влаштована парадна сходова клітка із дуже простою огорожею сходів у стилі раціонального модерну. У правого краю флігеля влаштована ще одна службова клітка з простими, але автентичними сходами. Фасад флігеля має відносно виразну форму – парадна сходова клітка і край флігеля підкреслені ризалітом, у місці з’єднання крил влаштована ніша з балконами. Фігурне облямування мають вікна та вхід сходової клітки. Первісно над вікнами четвертого поверху існували прямокутні люкарни, але у 200-х роках мансарду було перетворено і вона отримала сучасний жалюгідний вигляд. Тоді ж було потиньковано головний фасад споруди. Флігель споруджено з відступом від сусідньої ділянки, що дозволила зробити її довжина і таким чином на задньому фасаду також були влаштовані вікна квартир та мансарди (аналогічним чином закладені). Деякі фрагменти зворотнього фасаду у 2000-і роки були пофарбовані, що створює атмосферу архітектури бідняцьких кварталів.

З боку головного подвір’я біля правої службової клітки збереглися залишки автентичної огорожі приямку.

У цілому первісний вигляд будинку відповідає раціоналістичним архітектурним тенденціям Києва.

 У будинку також проживав брат домовласника Володимир Костянтинович Бурда, який мав у власності велику пустопорожню ділянку розміром 100 десятин за Новою лікарнею на Слобідці-Романівці (на північний захід від будинку на Агрономічній вул., 225). 31 березня 1914 року (ст. ст.) він спільно з іншими учасниками заснував на своїй ділянці селище Костянтинівка (планувалося відвести 50 десятин). Вірогідно воно було названо на честь його батька Костянтина. Подібно селищу товариства “Самопоміч” воно повинно було реалізувати ідею міста-саду Ебенізера Говарда, яке повинно було складатися з одноповерхових будинків у парковій місцевості. У Костянтинівку збиралися провести електрику, водогін, прокласти трамвайну лінію,  забрукувати вулиці, однак з початком другої світової війни продаж ділянок припинився. На мапі 1929 року на території було розташовано декілька будинків, жодного з яких до нашого часу не збереглось. Міська контора селища була розташована у квартирі В. К. Бурди на Торговій вулиці, 5.

Передній фасад.

Торцевий парадний фасад (ліворуч – старий флігель).

Огорожа приямку.

Зворотний фасад.

Зворотний фасад.

Зворотний фасад.

Зворотний фасад. Оздоблений нині у модому у населення стилі фавелів.

Зворотний фасад.

Зворотний фасад.

Захисна огорожа вікна міжсходового майданчику. Вірогідно дизайн огорожі сходів є ідентичним.

Огорожа службових сходів.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s