Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Я. Л. Тарнопольського (ймов. 1900—1901 рр.)

Posted by Antique на Середа, 19 Лютого 2014 р. (01:03)

Будинок Я. Л. Тарнопольского, ймовірно 1900—1901 рр. Прибудова північного корпусу, ІІ-а пол. ХХ ст., Знищений 3.04.2014 р., вул. Бєлінського, 16 / вул. Пантелейонівська, 2
Будинки на мапі
Стиль: еклектика.
Охоронний статус: Знищена споруда, колишня пам’ятка архітектури місцевого значення (Виключено за наказом МКТ № 728/0/16-08 від 20.06.2008 р.).


Відомі власники ділянки:

  • 1890-і рр. або рініше – купець Яків Л. Тарнапольський
  • поч. 1910-х рр. – до Жовтневої революції – купець Соломон Якович Телал

18 лютого 2014 року будинки на розі Бєлінського та Пантелеймонівської почали огороджувати парканом будівельна контора “Будова”. Безпринципна  конторка вирішила знести ошатний будинок, який прикрашав закінчення вулиці Бєлінського та в’їзд на дачу “Відрада” більше ніж 120 років. Будинок є достатньо гарним і не дивно, що він був занесений до переліку пам’ятників архітектури місцевого значення, але це не є проблемою для забудовників. У 2008 році управління охорони пам’ятників вивела з під охорони ряд будинків, які у перспективі планувало продати під забудову. Одним з таких будинків і був будинок на Бєлінського, 16 у якому був розташований Військоміссаріат Приморського району. Військомат передислокували у інше місце, а будинок вивіли з переліку та продали означеній компанії “Будова”, яка перед тим у сусідньому кварталі знищила особняк З Каруани (Орлова). Як і у випадку будинку Каруани планується спорудити величезну багатоповерхівку. Таким чином конторка не тільки нищить будинок суттєвої художньої, історичної та містоутворювального значення, але й вносить дисгармонію у навколишню забудову. Початок будівництва відбувся у той же день, коли здійснювався штурм Майдану незалежності, що пов’язано з намаганням уникнути громадського резонансу. Але на жаль і у кращі часи боротьби з забудовниками у Одесі практично не велось, а більшість населення є байдужою до охорони власного скарбу – культурної спадщини. Одесити у своєї більшості не спроможні на захист справжніх цінностей і втрата гарного будинку не є для них чимось суттєвим на відміну від збереження розважального ефекту дома-стіни. 3 квітня 2014 року компанія “Будова” знищила будинки.

На ділянці розташовано три будинки, які розташовані паралельно вулиці Бєлінського. Вони споруджені  з відступом від червоної лінії, і вочевидь, що дані будівлі були споруджені ще у І-й половині ХІХ ст., коли деякі вулиці міста мали більшу ширину, ніж нині. Враховуючи орієнтацію у глибину кварталу та прямокутну форму дані споруди вірогідно первісно були хлібними складами (магазинами). Місце розташування для магазина було не дуже вигідним, порт є розташованим на другому кінці міста, але вірогідно власнику не вдалося придбати ділянку у самому центрі. У 1860-х роках магазини поступово перемістили у хлібне містечко, а достатньо міські споруди перебудовували за різними призначеннями, більше всього у житлові будівлі.

За даними переліку пам’яток будинок на вул. Бєлінського, 16 був перебудований у 1893 році для Тарнопольського за проектом архітектора Д. В. Тележинського, однак, як завжди опис у переліку пам’ятників лише частково відповідає дійсності. За архівними даними (див. сайт. “Домофото” Тележинський лише надбудував другий поверх над частиною флігеля. Який саме флігель мався на увазі — невідомо.

Власник ділянки Я. Л. Тарнопольський ймовірно є той самою особою, яка часто у 1890-х роках отримувала плани з міської управи за довіреністю домовласників. Можливо Тарнопольський займався складанням проектів, або був підрядником.

У 1900 році Я. Л. Тарнопольський отримав дозвіл на розміщення будівельних матеріалів на тротуарі для будівництва будинку на розі Старопортофранківської і Новорибної вулиць. Можливо малася на увазі саме ця споруда. Невідомо, чи був наново побудований будинок, або лише надбудований поверх — перший поверх споруди є дуже низьким і може мати раннє походження.

Кутова споруда незважаючи на приземкуватість має ефектний вигляд завдяки грамотно розташованим акцентам. Торцева частина колишнього магазину, що виходить у бік Пантелеймонівської вулиці ніяк не оздоблена, але завдяки вежоподібній кутовій частині, спостерігається гра об’єму і фасад не виглядає одноманітним. Вежу вінчає чотирикутний шатровий купол у стилі французького ренесансу. Первісно купол закінчувався шпилем і вірогідно флюгером, але до наших часів шпиль не зберігся.

Набагато краще оздоблений парадний фасад з боку вулиці Бєлінського. Напівпідвал будинку є рустованим  лінійним рустом, а вікна прикрашені віяльними замками з нього. Вікна першого поверху мають важке оздоблення яке складається з фільонки під вікном, двох доричних лізенів обабіч вікна і прямого сандріка. Для запобіження одноманітності оздоблення у деяких міжвіконних простінках були влаштовані пілястри коринфського ордеру, а в центральній частині фасаду у місці влаштування входу над дверми розташовано аркове вікно, за допомогою якого освітлюється сходова клітка. Над сходовою кліткою розташований призматичний мезонін, подібний дачним вежам. Не виключено, що він також закінчувався куполом і  таким чином будинок Тарнопольського певним чином асоціювався з навколишніми особняками сусідніх “Відради” та “Ланжерону”. На даху будинку розташована металева огорожа, яка не є автентичною, але вочевидь її місце займала вишукана металева огорожа. Непересічне оздоблення отримав і дворовий фасад будинку, міжвіконні простінки якого був прикрашений  важкими доричними пилястрами.

Після Другої світової війни у будинку розміщувалися установи Кагановичського райкому, військкомісаріат Кагановичського району і можливо РАГС того ж району (вказаний за адресою вул. Чижикова, 2).
У 1960-х або 1970-х роках з південного торця було добудовано корпус у вісім вікон з таким же самим фасадом, що і у історичній будівлі. Така реконструкція є дуже вдалою.

Дві сусідніх споруди вірогідно первісно були окремими, але до нинішнього часу були з’єднані у П-подібну споруду. Фасади будинків є однаковими, шириною у три вікна, з ризалітами по центру, фасади є рустованими лінійним рустом із вкрапленнями діамантових квадрів. Дахи будинків увінчується високими фронтонами. Первісно між будинками знаходився проїзд, який за радянських часів був забудований одноповерховою вставкою, яка можливо виконувала роль КПП Військомісаріату. У цілому оздоблення споруд тяжіє до доби італійського ренесансу.

У однієї з даних споруд у 1900-х роках, а можливо і наприкінці ХІХ ст. було розташоване меблево-столярне виробництво купця Якова Тарнопольського. Тарнопольському також належала дача у селищі Малий Куяльник. Що було розташовано у кутовому будинку на Бєлінського не відомо. За деякими даними у ньому була розташована контора Індо-європейського телеграфу, але у довідниках вся “Одеса” адреса контори не вказується, а у довіднику на 1924 рік телеграф був розташований у сусідньому особняку на вул. Бєлінського, 22. Так чи інакше, але не має сумнівів, що у кутовому будинку відповідно оздобленню фасаду була розташована деяка контора.

У довіднику “Вся Одесса” на 1911 рік видавництва “Одесскія новості” у якості власника ділянки вказується С.Я. Телал, але придбання ділянки могло здійснитися кілька років до того. Купець ІІ-ї гільдії Соломон Якович Телал мав караїмське походження, займався тютюновою торгівлею. Також С.Я. Телал тримав тютюнову крамницю у будинку А.М. Бродского поряд з пасажем Менделевича. Слід зазначити, що Телал також був одним із старшин Комерційного зібрання (Гаванна вул., 4), яке виконувало роль клуба для купецтва. Станом на кінець 1913 року він був власником будинку на Розкидайлівській вул., 1в та будинку на вул. Льва Толстого, 13. Останній був дуже коштовною і значною спорудою і призначався для заможних жителів міста. У ті часи у одному з приміщень кутового будинку на вул. Бєлінського була розташована бакалія єврея Залмана Могилевкіна.

Деякі жителі, що мешкали на даній ділянці у 1913 р.:

  • колезький асесор Петро Федотович Архангельський, діловод бриг. інтенд. 4-ї стрілецької бригади
  • Йосип Артурович Барбер
  • Олександр Лаврентійович Литвиненко
  • М.П. Утенко, який здійснював виробництво мармурових виробів на Пантелеймонівській вул., 36.

Не можна заперечувати величезне значення споруди, яка є ключовою у перспективі, що відкривається з боку Французького бульвару і просторої площі перед театром Музичної комедії. будинок є також одним з рідких взірців коштовного одноповерхового будинку, які у набагато більшій мірі зустрічаються у Миколаєві та Херсоні ніж Одесі. На жаль будинок став жертвою цинічного відношення до культурної спадщини українського народу. Гроші перемогли у черговий раз.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s