Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. “Польській дім” (1912 – 1913 рр.)

Posted by Antique на Середа, 5 Лютого 2014 р. (10:31)

“Польській дім”, нагляд: інж. В. К. Медокс, 1912 – 1913 рр., Градоначальницька вул., 1 / вул. 10 квітня

Будинок на мапі
Стиль: модерн.


Відомі власники ділянки:

 • кін. ХІХ ст. – 1898 р. В. Станілевич
 • 1899 р. – 1911 р. – Давид Афанасьєвич Лейбензон та Ілля Афанас’євич Лейбензон
 • 1911 р. – до Жовтневої революції – Казимир Семенович Рутковський, Мал-Цел. (Щел.) (Пелагея) Едуардівна Кржечковська, Олександр Миколайович Поповський.

З кінця ХІХ ст до 1898 року ділянка належала В. Станілевич, наступними власниками тривалий час були брати Лейбензони, поки у 1911-му році ділянку не викупили председатель О.М. Поповський та члени товариства “Дім Польський” Кржечковська та Рутковський.

У 1911 році був реконструйований дворовий флігель, а восени 1912 року був отриманий дозвіл на спорудження будинку клубу з житловими приміщеннями та магазинами. Проект був поданий на затвердження ще у липні, але у наслідок різних недоліків у тому числі не зручні сходи (ділянка має не дуже великі розміри для такої будівля, як клуб), проект довелося переробити.

Товариство займалося влаштуванням культурних заходів для польського населення Одеси. У будинку влаштовували драматичні, музикальні, танцювальні та інші вечори. Також у будинку була влаштована бібліотека з читальним залом. Річний членський взнос на вечори складав  2.40 р. Місячна плата у бібліотеку складала 10 копійок у місяць.

Головою товариства був Олександр Михайлович Поповський у наші часи більше відомий у якості компаньйона Антона Еразмовича Гаєвського, з яким у 1880-х він об’єднався для утримання власної аптеки. Аптека з кінця ХІХ ст. аптека переїхала у будинок О.П. Руссова на Садовій вул., 21, вірогідно, що це сталося у 1897-му році коли закінчилося зведення будинку. У 1908-му році будинок Руссова на Садовій вулиці  придбав А.Е. Гаєвський. Цікаво, що Гаєвський був головою Парафіяльного благодійного товариства при Римо-Католицькій церкві у Одесі у Карантинній балці.
О.М. Поповський також входив до складу каси взаємодопомоги службовців аптек В.Л. Піскорського – попереднього компанйона А.Е. Гаєвського, був головою товариства содержатєлєй аптек, був у складі товариства єдинства слов’ян,  був співвласником свій аналітичного кабінету при аптеці Л.Е. Гаєвського та О.М. Поповського, був аптекарем Стурдзівської общини сердоболячих сестер. Поповський жив у будинку на Князівській вул., 18.

Казимир Осипович Рутковський жив у власному прибутковому будинку на вул. Пушкінській, 74, мав відразу дві телефонних лінії: 34-20, 36-13. Окрім членства у Польському домі К. Рутковський входив у раду польського споживного товариства “Зберігання”. Був власником декількох ділянок у місті: невизначеної ділянки на Пироговській вулиці, Пушкінській вул., 74, на Середній вул., 38 (дореволюційна нумерація, необхідно уточнювати), Степовій вулиці, 29, склад вугілля та дров на Степовій вулиці, 25 на ділянці іншого власника.

Рада товариства:

 • Председатель Олександр Миколайович Поповський
 • Товарищ председателя Мар. Альфредович Штейтц
 • секретар Мар. Казимирович Цюпальський
 • скарбничий Едуард Нап. Захаржевський
 • завідуючий господарством Іван Миколайович Шевчік

Члени товариства:

 • Владислав Осипович Зброжек
 • Ел. Семенович Грекк
 • Казимир Йосипович Рутковський
 • Марія Іоаннівна Новінська
 • Пелагея Едуардівна Кржечковська (Особняк Кржечковського, Євангелійський провулок, 7)
 • Юліан Павлович Шляговський
 • Антон Теодорович Вонсік

На ділянці у 1910-х роках також розміщувалось єврейське училище “Талмуд-Тора” №3.

Склад училища у 1913 році:

 • голова попечительної ради Михайло Григорович Зусьман
 • скарбничий Давід Акимович Тарнополь (Будинок Тарнополь, Пантелеймонівська вул., 38)
 • секретар Лазар Наумович Рубінштейн (вул. Гоголя, 10)
 • завідуючий Мойсей Ісакович Троцький
 • викладач Ісаак Семенович Леві
 • викладач Ганна Михайлівна Вайц-Рабінович
 • викладач Арнольд Пінкусович Грінблат

Автору не вдалось знайти, що було розташовано у міжвоєнний період, можливо у будинку залишився Польський клуб. У довіднику “Вся Одесса”, 1926 згадується Театр Одеського окрвідділу Всеросійського виробничого союзу робітничих будівників за адресою Градоначальницька, 6 “Дім польський”. Можливо у довіднику сталася помилка і мався на увазі “Польский дім” на Градоначальницькій, 1. У довіднику на 1930 рік зазначено, що Трудшкола №79 розташована у Польському клубі.

у ІІ-й половині ХХ-ст. у будинку знаходився культурний дитячий заклад, який нині належить ЮНПУ і має назву Методичний центр художньо-естетичного виховання дітей і молоді.

Будинок складається з двох об’ємів, крила яких спільно з будинком сусіднього власника утворюють замкнене подвір’я. Оздоблення фасадів виконано у стилі раціонального модерну і є достатньо бюджетним. Архітектор обмежився застосуванням фігурної лиштви вікон та фронтонів на даху. Основний акцент у композиції наданий кутовій частині будинку між вулицями Градоначальницької та 10 квітня. Другорядним акцентом є ризаліт ,що вінчається високим сецесійним фронтоном. У цьому фронтоні розташований вхід до колишнього клубу. Третій поверх будинку вирішено у вигляді антерсольного – він має низьку стелю і відповідно до цього невисокі вікна з лучковою верхньою частиною. З боку вулиці Градоначальницької замість вікон третього поверху влаштована глуха стіна з фільонками, що імітують форму віконних отворів. З того ж боку на другому поверсі розташований достатьньо довгий балкон, який має ширину, як три звичайних балкони. У края будинку з боку Градоначальницькій вулиці влаштований вищій об’єм з високим аттиком і без вікон – вірогідно у цьому об’ємі була розташована сцена. Лиштва вікон дворового фасаду має аналогічну лиштву, що і вікна фасадів, що виходять на вулицю. У крилі, що виходить у бік вулиці 10 квітня з боку подвір’я влаштований балкон-галерея на всю його довжину. Дизайн огорож балконів з хвилястими горизонтальними стрічками є притаманним архітектору Л.М. Чернігову.

Будівля Польського дому відноситься до фонової забудови, однак достатньо ефектно створює домінанту на перехресті вулиць.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s