Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Прокудіних (1900-і рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 31 Січня 2014 р. (20:50)

Житловий флігель Прокудіних, 1900-і рр., Жуковського вул., 47 / Преображенська вул., 48
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • до кінця ХІХ ст. – Опанас Прокудін
  • кін. ХІХ ст. – 1905-1907 рр. – спадкоємці Опанаса Прокудіна
  • 1905-1907 рр. – 1908-1909 рр. – М.С. (можливо Марія Опанасівна) Прокудіна
  • 1908-1909 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Григорій Львович Овсяннико-Куліковський (управляючий Петро Ігнатьович Іода)

У1875 році на розі вулиці Жуковського та вулиці Преображенської на замовлення купця А. Прокудіна було споруджено галерейний єитловий будинок. Вірогідно торгівля у купця була достатньо вдалою, він також володів двома будинками на площі Льва Толстого, будинком  у Старокінному провулку, 9 і можливо якимись іншими будинками. У 1890-х Прокудін вмирає і тривалий час його майно знаходилось у руках спадкоємців. У 1903 році на їх замовлення був кардинально перебудований будинок на площі Льва Толстого, тоді або дещо пізніше було зведено триповерховий флігель на вул. Жуковського, 47.

Між 1908-1909 роками будинок придбав Григорій Львович Овсяннико-Куліковський, який жив у особняку на вул. Дідріхсона, 9 зі своєю родичкою дворянкою Матильдою Карловною Овсяннико-Куліковською, яка можливо була дружиною Григорія. За даними херсонського порталу “АртКавун”. Предок Григорія Львовича Дмитро Матвійович Куліковський у 1903 році придбав маєток Бехтери у графа Петра Коновіцина. Дмитро Матвійович мав позашлюбного сина Миколу з Єлизаветою Іванівною Овсянникової, дружини майора Тимофія Овсянникова. Після смерті Єлізавети Григорій Львович спромігся додати до призвіща сина приставку Овсяннико-. Після смерті батька Микола Григорович Овсяннико-Куліковський став господарем маєтку, а після нього Бехтери у власність отримав другий син Миколи Овсяннико-Куліковського Лев Миколайович (1826–1878), який також мав лісопильний та шкіряний заводи у Херсоні. Далі власником маєтку став Григорій Львович Овсяннико-Куліковський, який мав дружні стосунки з Олександром-Івановичем Фальц-Фейном. На жаль автору не відомо, чи є  власник Бехтерів та власник будинку на вулице жуковського однієї і той же персоною. Також у Бехтерського Григорія Львовича був  син Лев Григорович Освяннико-Куліковський (1887–1920), який вірогідно трагічно вмер за часів Жовтневої революції.

У плані флігель Г-подібний, чотириповерховий. Фасади його оздоблені просто, але у стилі модерну, причому є майже аналогісними дворовим фасадам будинку Д.М. Вургафта (арх. В.О. Домбровський, Я.М. Пономаренко, 1902-1903 рр.) та будинку у Сільськогосподарському провулку, 5. Не виключено, що будинок у Сільськогосподарському провулку та будинок Прокудиних були споруджені Я.М. Пономаренко.

Фасад є достатньо одноманітним за виключенням двох рустованих лізенів, що підкреслюють розташування сходової клітки у торця будинку по короткому крилу та неокласичного вхідного порталу іншого парадного під’їзду всередині довгого крила. Парадний під’їзд у торцевому крилі освітлюється за допомогою фасадних вікон з дрібним членуванням. Два нижніх вікна є достатньо великими і мають рами із дрібним членуванням. Вікно між третім та четвертими поверхами є дуже малим, що не сприймає гармонійному вигляду даної ділянки фасаду. Можливо також, що з боку торцевого брандмауеру було також влаштовано вікно.

Під’їзд у довгому крилі розташований всередині споруди і освітлюється за допомогою ліхтаря на даху. У сходовій клітці встановлені мозаїчні сходи з гарною, але типовою огорожею у стилі еклектики. Двері квартир також виконані у стилі еклектики і є достатньо простими.

Флігель Прокудіних був достатньо значною спорудою свого часу і є цікавим завдяки оздобленню дворових фасадів у стилі модерну, що у 1900-х роках зустрічалось дуже рідко.

Вхід у парадний під’їзд у довгому крилі.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s