Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок у Сільськогосподарському провулку, 5 (1900-і рр.)

Posted by Antique на Четвер, 30 Січня 2014 р. (15:22)

Житловий будинок, вірогідно 1900-і рр., Сільськогосподарський пров., 5
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

На початку ХХ ст. поступово засвоювались під будівництво місцеві землі міста. Темпи його були обмежені можливістю придбання ділянок під будівництво у інших власників, які тримали різноманітні плантації. Однією з перших споруд у цей період були житловий комплекс Є.А. Бодаревської і великий прибутковий триповерховий будинок невідомого власника у Сільськогосподарському провулку.

довіднику “Вся Одесса”, 1914 р. зазначений лише один з власників ділянок – власник банкірської контори “С. Барбаш” Борис Самойлович Барбаш, де і мешкав, однак номер ділянки не вказаний. Можливо саме Барбаш був власником наявного будинку.

Щодо часу спорудження будівлі, то вона була зведена саме у 1900-х роках – хоча вуличний фасад будинку виконаний у стилі еклектики, але характерна конфігурація віконних рам та дворові фасади є притаманними стилю модерн .

Серед інших жителів, у будинку мешкали:

  • помічник керівника головної складської митниці статський радник Костянтин Олексійович Богословський (тел. 47-85)
  • співробітник видавництва “Одесскія новости” Арнольд Матвійович Лівшиць
  • член Літературно-артистичного клубу А.М. Муров
  • працівник військового училища поручик Олександр Олександрович Петров
  • працівник військового училища поручик Микола Павлович Сліжіков
  • працівник будівного відділу міської управи Зоя Олександрівна Семенова
  • хірург Вл. Сергійович Чистов

Будинок є триповерховим і складається з двох С-подібних секцій, але із спільним подвір’ям. Головні крила мають стандартну глибину, а бічні та задні крила є вузькими у наслідок недостатнього простору ділянки. У задніх крилах також влаштований житловий напівпідвал. У кожній з секцій був влаштований окремий дворовий проїзд – можливо власник передбачав продаж однієї з секцій іншому власнику у разі низького попиту на квартири у даному районі.

Фасад прикрашений достатньо одноманітно, однак у оздобленні переважають барокові елементи – розкріповки та численні пілястри. Вікна першого та другого поверху прикрашені високими замками, причому чисті лінії замків першого поверху притаманні стилю модерн. Особливої уваги коштують еклектичні металеві огорожі балконів, які виконані з добрим художнім смаком і є нетиповими.

Дворові фасади прикрашені карнизами між поверхами, вікна облямовані розкріповками у стилі модерну і прикрашені замками. Аналогічне оздоблення вікон дворових фасадів має будинок Вургафта на Ковальській вулиці (арх. Я.М. Пономаренко, В.О. Домбровський, 1902-1903 рр.) і не виключено, що будинок у Сільськогосподарському провулку був споруджений за проектом Я.М. Пономаренко, який також був автором житлових комплексів розташованих неподалік на Пироговській, 3 (1911-1912 рр.) та Пироговській, 5 (1912-1914 рр.).

Два парадних під’їзди розташовані у головних секціях, із входами з боку дворового проїзду. Два члужбових під’їзди влаштовані у дворових крилах, вони також можуть виконувати функцію парадних під’їздів для квартир у крилах. Сходові клітки під’їздів у головних крилах є бюджетними, вони освітлюються вікнами, які за розміром нічим не відрізняються від кімнатних, сходові клітки є дуже щільними. Натомість сходи виконані з мармуру, а огорожі мають складний еклектичний візерунок і складаються з секцій, а не балясин. На закінченні у нижнього маршу сходів встановлений декоративний елемент ,який нагадує дракона.

Будинок у сільськогосподарському провулку уявляє собою зразок аскетичної споруди середньої коштовності, хх фасад не можна назвати дуже простим, але він не має родзинки, виглядає прісним. У цілому ж його оздоблення є набагато кращім, ніж у більшості бюджетних споруд у місті.

Ліва арка проїзду перетворена у гараж.

Права арка проїзду.

Двері парадного під’їзду у правій арці.

Ліворуч – головні секції.

Головна секція.

Сходи до квартири у головному крилі.

Вид на ліве бічне крило.

Вид на праве бічне крило.

Вид на заднє праве крило.

Вид на заднє праве крило.

Вхід у службовий / парадний під’їзд у стику крил.

Вхід у службовий / парадний під’їзд у стику крил.

Вид на лівий брандмауер з сусідньої ділянки.

Правий парадний під’їзд.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s