Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок та флігель Р. Александрової (І-а пол. ХІХ ст., 1913 р.)

Posted by Antique на Четвер, 30 Січня 2014 р. (01:45)

Склад, І-а пол. ХІХ ст. Реконструкція, ІІ-а пол. ХІХ ст. Реконструкція складу і житловий флігель Р. або С.І. Александрової, інж. А.В. Юргевич, 1913 р., вул. Новосельського, 59
Будинок на мапі
Стиль: еклектика (необароко, класицизм).

Відомі власники ділянки:

  • до 1905-1907 – В. Стамбурський
  • 1905-1907 – вірогідно до революції – Марія Дмитріївна Шеффель (з деякого часу ділянка вірогідно знаходилась у аренді Р. або С.І. Александроавої).

Біля лютеранського храму було розташовано декілька хлібних складів (магазейнів), що могло бути обумовленожвавістю людського руху біля церкви. Одним з таких магазейнів була будівля за сучасною адресою Новосельського вул., 59, яка можливо була споруджена у І-й половині ХІХ ст. Будівля магазейнузаймає майже весь простір ділянки, залишаючи простір з боків та позаду магазейна. У ІІ-й половині ХІХ ст. з появою Хлібного містечка магазини у центрі міста втратили своє первісне призначення і були перебудовані під житлові будівлі і навряд чи дану споруду оминула така участь.

З кінця ХІХ до 1905-1907 років сучасною ділянкою №59 володів В. Стамбурський, а потім вона перйшла до Марії Дмитріївни Шеффель. Саме у період перебування ділянки у власності М.Д. Шеффель у глибині ділянці за колишній магазейном було споруджено житловий триповерховий флігель, а сам магазейн переоздоблено. У довіднику В.А. Пилявського вказано, що у сусідньому будинку №57 у 1913-му році для Р. Александрової було споруджено флігель за проектом міського землеміра інженера А.В. Юргевича. Однак на згаданній ділянці розташовані зовсім інші будівлі, зокрема флігель Б.М. Шухгалтера було споруджено за проектом архітектоа А.Б.Мінкуса у 1900-х роках.. Однако за адресою Новосельського, 59 проживала деяка Софія Іванівна Александрова, яка могла бути той Р. Александровою, що згадується у довіднику або родичем Р. Александрової, яка (якщо ініціали вказані вірно) у такому випадку повинна була проживати у даному будинку. Те, що у довідниках “Вся Одесса” вказується власник Шеффель може свідчити про те, що Александрова орендувала цю ділянку у Шеффель.

Архітектор А.В. Юргевич так і не засвоїв стиль модерн, хоча був одним з перших у місті, хто почав вживати його елементи. Можливо архітектору більше подобався ретроспективізм, або він вважав, що для бюджетних споруд модерн не має переваг перед ретроспективізмом.

Фасади колишнього магазейну вирішені у перехідному бароково-класицистичному стилі притаманному кінцю ХVIII ст. Не виключено, що будинок і раніше мав певні риси оздобленя, зокрема фронтон і пілястри. Вірогідно первісно будинок був прямокутним у плані, а вже після перебудови під житловий будинок з обох його боків добудували вставки. Будинок симметричний, триповерховий, Т-подібний, без підвалу. Під’їзди влаштовані у арці та середній частині об’єму у подвір’ї. В центрі фасаду влаштований фронтон з незаповненим тімпаном, під ним карніз утворює стілобат, а ще ніже на рівні 2-3 поверхів влаштовані пілястри коринфського ордеру. Простінки вікон другого пповерху прикрашені бароковими розкріповками, крайні вікна даного поверху облямовані порталами. Перший поверх вкритий рустом а вікна прикрашені замками з розкріповками по верхній межі вікон, що відповідає стилю модерн.

Флігель у плані прямокутний, триповерховий з житловим напівпідвалом. Вікна напівпідвалу мають окремі приямки та входи, у центрі фасаду влаштовані вікна сходової клітки, яка нагадує стрічкуваті вікна споруд міжвоєного періоду. Обабіч вікон влаштовані балкони з огорожами у стилі еклектики. Оздоблення на фасаді майже відсутнє, будинок прикращають вирізані з каменю вапняку високі замки над вікнами та карнизи між поверхами. Чіткі грані замків та витонченість ліній притаманно стилю модерн. У під’їзді на сходах влаштована огорожа у стилі еклектики, візерунок якої здається не дуже гармонійним, але є достатньо самобутнім і скоріше за все не зустрічається ніде більше.

Будинок Александровою уявляє собою проект пізньої еклектики, яка у 1910-х роках була вже зовсім застарілим стилем, однак архітектору вдалося створити приємну споруду, яка виглядає зовсім не скучною та привабливою.

Головна споруда (колишній магазейн).

Вхід у один з під’їздів головного будинку.

Простір між будинком та флігелем. Вид на сусідню ділянку №57.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Дворовий флігель.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s