Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель А.Г. Актарова (1912 р., 1913-1914 рр.)

Posted by Antique на Середа, 29 Січня 2014 р. (17:13)

Житловий флігель Авраама Григоровича Актарова, інж. А.В. Юргевич, 1912 р. Оздоблення фасаду або реконструкція, арх. Р.А. Радбіль, 1913-1914 рр., Катеринінська вул, 24
Будинок на мапі
Стиль: раціональний модерн, еклектика.

У 1910-х роках ділянка належала вірмену Аврааму Григоровичу Актарову, який також володів ділянкою на Болгарській вул., 78. Авраам Актаров мешкав у будинку на Катеринінській, де також мешкав І. Актаров і Д.Г. Актаров (тел. 61-39). І. Актаров тримав спільно з Ованенсом Григоровичем Актаровим та Григорієм Григоровичем Актаровим (тел. 46-79) склад шпалер торгового дому “Актарови О. і Г., брати”  у будинку С.А. Райха на Рішельєвській вул., 17, де останні два брати і проживали.

За даними В.А. Пилявського у 1912-му році на Катеринінській вулиці для Актарових було надбудовано житловий будинок, причому дані вказані для будинку №26. Однак дана ділянка не була власністю Актарових, а на її території автор блогу не знайшов будинку, якій міг би бути надбудованим. Ділянка №26 була власністю С. Нейман, для якого у довіднику В.А. Пилявського вказується реконструкція С.А. Ландесманом у 1891-му році, що є достатньо вірогідним – частина будинку Неймана оздоблена у стилі необароко. На ділянці №24, що належала Актарову розташований багатоповерховий будинок споруджений за проектом архітектора Р.А. Радбіля впродовж 1913-1914 років.

Однак на подвір’ї знаходиться розташований окремо флігель, причому конструктивно він відрізняється від головного будинку – має менші отвори вікон, має високе горище, інший дизайн труб пічного опалення і має незвичний план. Споруда виглядає так, нібито середина первісної прямокутної конструкції була зсунута вперед. Не виключено, що первісно флігель і дійсно був прямокутним, а його парадний під’їзд освітлювався за допомогою ліхтаря на даху, але пізніше середина була зсунута вперед для влаштування позаду будинку невеликого майданчика для освітлювання вікнами з боку даного подвір’я. Також у будинку влаштовані параді сходи з огорожею у стилі еклектики, тоді як огорожі парадних під’їздів у крилах і головному будинку виконані у стилі модерну.

Все це може свідчити про те, що саме даний флігель був побудований або надбудований міським землемером А.В. Юргевичем,  але споруда не сподобалася замовникам і було замовлено архітектору Р.А. Радбілю новий проект будинку, якій також перебудував споруду інженера А.В. Юргевича, також Радбіль переоздобив фасад флігеля. У іншому випадку Альфред Юргевич сам здійснив перебудову вже існуючої споруди, але більш складний проект головного П-подбібного будинку було замовлено архітектору Р.А. Радбілю. За даними В.А. Пилявського у 1901-му році на ділянці Актарових за проектом Д.Е. Мазирова було споруджено флігелі, які могли бути перебудовані пізніше Юргевичем та Радбілем. У іншому випадку Мазиров споруджав флігелі на деякій іншій ділянці.

Задній фасад.

Задній фасад.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s