Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М.К. Богуславської на Ніжінській вул., 33 (1905 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 28 Січня 2014 р. (11:14)

Будинок Марії Костянтинівни Богуславської, вірогідно інж. А.В. Юргевич, 1905 р., Ніжинська вул., 33 / Торгова вул., 28 / Новобазарна пл., 20
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

За даними В.А. Пилявського у 1905 році за проектом архітекторів Л.М. Чернігова та А.В. Юргевича було споруджено будинок для М. Богус у Покровському провулку, 5. Власника з таким призвіщем у довідниках знайти не вдалось і скоріше за все на увазі малася Марія Костянтинівна Богуславська (у дівоцтві – Гайковська), яка володіла будинками на розі торгової та Ніжинської вулиць, однак номери фактичних будинків і у довіднику зовсім не збігаються.  До того ж будинок у Покровському провулку має риси, що притаманні архітектору Л.М. Чернігову. У певный мірі є цікавим триповерховий будинок Богуславської на Ніжинській вул., 33, який має рису, що притаманна архітектору А.В. Юргевичу, це віконні фронтони на високих метопах.

До 1902-1903 років прізвище власниці було Гайковська, потім вона вірогідно вийшла заміж. Дана подія вочевидь збільшила кількість коштів власниці і тому цілком вірогідно, що даний будинок був споруджений саме міським землемером А.В. Юргевичем у 1905 році.

З боку Новобазарної площі влаштований двоповерховий торговий будинок, який вірогідно було споруджено ще у І-й половині ХІХ ст. Прибутковий будинок займає іншу частину ділянки і виходить на кут Ніжинської та Торгової вулиць. Розміри будинку завдяки невеликій ділянці є дуже малими для триповерхової споруди, і таким чином будівля дещо нагадує хмарочос. Фасади будинку не мають якихось вишуканих прикрас, споруда розвинута більше у плані тектоніки ніж у декоративном. Кутова частина будинку має зрізаний кут і виділена ризалітом із рустованими великими квадрами боками, крайні частини фасадів також прикрашають аналогічні ризаліти. Вікна другого поверху будинку прикрашають трикутні фронтони на фільонках з бароковими рокайлями, вікна третього поверху прикрашають профільовані замки. Під дахом розташовані прямокутні фільонки мансарди. Єдини балкони будинку зосереджені у кутовій частині.

Хоча споруда на перший погляд є простою, але будинку притаманна певна витонченість, пропорції споруди цілком вдалі, а простий декор є самодостатнім і сприймається цілком гармонійно, у певній мірі завдяки не дуже поширеному затосуванню у навколишніх спорудах великих квадрів русту.

 

Сучасний люнет.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s