Одеса. Будинок М.К. Богуславської на Ніжінській вул., 33 (1905 р.)
Posted by Antique на Вівторок, 28 Січня 2014 р. (11:14)
Будинок Марії Костянтинівни Богуславської, вірогідно інж. А.В. Юргевич, 1905 р., Ніжинська вул., 33 / Торгова вул., 28 / Новобазарна пл., 20
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.
За даними В.А. Пилявського у 1905 році за проектом архітекторів Л.М. Чернігова та А.В. Юргевича було споруджено будинок для М. Богус у Покровському провулку, 5. Власника з таким призвіщем у довідниках знайти не вдалось і скоріше за все на увазі малася Марія Костянтинівна Богуславська (у дівоцтві – Гайковська), яка володіла будинками на розі торгової та Ніжинської вулиць, однак номери фактичних будинків і у довіднику зовсім не збігаються. До того ж будинок у Покровському провулку має риси, що притаманні архітектору Л.М. Чернігову. У певный мірі є цікавим триповерховий будинок Богуславської на Ніжинській вул., 33, який має рису, що притаманна архітектору А.В. Юргевичу, це віконні фронтони на високих метопах.
До 1902-1903 років прізвище власниці було Гайковська, потім вона вірогідно вийшла заміж. Дана подія вочевидь збільшила кількість коштів власниці і тому цілком вірогідно, що даний будинок був споруджений саме міським землемером А.В. Юргевичем у 1905 році.
З боку Новобазарної площі влаштований двоповерховий торговий будинок, який вірогідно було споруджено ще у І-й половині ХІХ ст. Прибутковий будинок займає іншу частину ділянки і виходить на кут Ніжинської та Торгової вулиць. Розміри будинку завдяки невеликій ділянці є дуже малими для триповерхової споруди, і таким чином будівля дещо нагадує хмарочос. Фасади будинку не мають якихось вишуканих прикрас, споруда розвинута більше у плані тектоніки ніж у декоративном. Кутова частина будинку має зрізаний кут і виділена ризалітом із рустованими великими квадрами боками, крайні частини фасадів також прикрашають аналогічні ризаліти. Вікна другого поверху будинку прикрашають трикутні фронтони на фільонках з бароковими рокайлями, вікна третього поверху прикрашають профільовані замки. Під дахом розташовані прямокутні фільонки мансарди. Єдини балкони будинку зосереджені у кутовій частині.
Хоча споруда на перший погляд є простою, але будинку притаманна певна витонченість, пропорції споруди цілком вдалі, а простий декор є самодостатнім і сприймається цілком гармонійно, у певній мірі завдяки не дуже поширеному затосуванню у навколишніх спорудах великих квадрів русту.

Сучасний люнет.
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: