Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Івано-Франківськ. Торгівельно-офісний будинок Греко-католицької колегії (Готель “Австрія”, “Одеса”) (1914 р.)

Posted by Antique на Середа, 22 Січня 2014 р. (18:01)

Дню Соборності присв’ячується:

Торгівельно-офісний будинок Греко-католицької колегії (Готель “Австрія”, “Одеса”), арх. Януш Фредерік, 1912-1914 р., вул. Січових Стрільців, 12 / вул. Тараса Шевченка, 1
Будинок на мапі
Стиль: неокласицизм з елементами раціонального модерну.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури та історії місцевого значення номер 354-Іф.

Наприкінці ХІХ ст на даній ділянці був розташований двоповерховий будинок у якому був влаштований готель “Центральний”, кому у ті часи належала ділянка автору цього огляду встановити не вдалось. У 1912 році ділянку придбала грекокатолицька церква під спорудження багатоповерхового будинку. Замовлення на проект отримав Януш Фредерік, який з’явився у місті у тому році і отримав ще три проекти у інших власників. Реалізацією всіх чотирьох споруд архітектор був зайнятий до 1914 року, хоча невиключено, що у місті є неатрибутовані споруди його авторства. На початку ХХ ст. місто насичувалося подібними один до одного спорудами Яна Томаша Кудельського і у місті існувала певна потреба на будівлі, що мали свіжий вигляд та сучасну конструкцію. Януш Фредерік безумовно за часів своєї появі у Івано-Франківську був вже дуже досвідченим спеціалістом, його Івано-Франківські проекти мають високий рівень досконалості, споруди мають залізобетонний каркас, а зовнішній вигляд будівель був на той момент дуже сучасним. Фасади споруд мали як традиційні для 1910-х років риси ретроспективізму, так і риси модернізму, у тому числі функціональне компонування.

Греко-католицька колегія була одним з тих замовників, які забажали спорудити для себе місткі чотири-п’ятиповерхові будинки. Споруда мала офісне призначення про що свідчить відсутність балконів, окрім другого поверху на якому був влаштований довгий балкон по всьому периметру будівлі.  Будинок за зовнішнім виглядом нагадує споруди англійського архітектора Рені Макінтоша і архітектуру США. У плані будинок прямокутний, має чотири поверхи, з яких перший поверх має дуже високу стелю та призначений під крамниці. Другий поверх облямовує довгий балкон, який з боку вулиці Шевченка підтримується чотиригранними колонами. Головним фасадом є вузький фасад обернений у бік вул. Січових стрільців. Він має симетричне одновісеве компонування, у його центрі підряд влаштовано чотири трапецоїдних еркери. Над еркерами над останнім поверхом влаштований мезонін з балконами. Дах будинку вінчала вежа. З боку вулиці Тараса Шевченко влаштовані чотири аналогічних еркери у групах по два. У еркерах влаштовані невеличкі майолікові медальйони із зображеннями людських облич. У цілому оздоблення фасадів є дуже аскетичним і окрім згаданих еркерів складається з глибоких лопаток у віконних простінках та простого декору у дусі геометричного модерну під вікнами. Дах вінчає висока мансарда функціональних обрисів, подібні мансарди влаштовуються і понині.

Під час будівництва споруди у 1913 році всі крамниці орендував львівський ресторатор П. Біль і можливо, що будинок було споруджено начерно, завдяки чому з’явилася можливість влаштувати заклади на першому поверсі ще до закінчення будівництва. 1 травня 1914 року будинок був урочисто відкритий, і у ньому відкрилися готель, ресторан, кінотеатр, крамницю які всі мали назву “Австрія” і належали згаданому П. Білю. Вхід до готелю був розташований з боку вулиці Січових Стрільців, з боку вулиці Тараса Шевченка був влаштований ще один вхід, який вів до інших приміщень будинку.

1 листопаду 1918 року виникла Західно-українська держава із столицею у Львові, у ті часи Івано-Франківський готель “Австрія” був перейменований у готель “Одеса”. 1 січна 1919 року уряд у зв’язку з захопленням Львова поляками примушенний був переїхати до Івано-Франковська де зайняв ряд значних будинків, у тому числі і будинок Греко-католицької колегії. У будинку жив та працював президент ЗУНР Євген Омельянович Петрушевич (1863-1940), а 3 січня відбулося перше засідання УНРади, де було ухвалено закон про з’єднання (злуку) УНР та ЗУНР. Будинок мав достатньо зруйне розташування для проведення масофих маніфестацій, урядових оголошень. Він був розташованй на широкій вулиці біля перехрестя, а на його широкий балкон використовували у якості трибуни. 22 січня 1919 року у Київі на Софіївській площі урочисто було оголошено Акт Злуки.

У 1919 році у будинку знаходилось видавництво “Бистриця”, проживав Я. Грушкевич, завдяки чому будинок є нині пам’яткою історії.

Після захоплення України Польщею готель був перейменований у “Варшаву”, а споруду за 5млн. злотих викупив лікар Б. Овчарський, який у 1935 році знову продав його колегії. Перед та після Другої світової війни Західна Україна була захоплена СРСР, готель був перейменован у “Спартак”, а у 1960 р. у Дністер, який поки є його останньою назвою.

У 1990-х роках була демонтована вежа завдяки чому нині будинок з боку вулиці Січових Стрільців має не зовсім гармоній ний вигляд.

У будинку нині (2000-і роки) розташовані різноманітні торговельні заклади, а також Народний дім у якому неодноразово бував відомий громадський діяч В’ячеслав Чорновіл (1937-1999).

Буиднок на момент свого створення мав надзвичайно сучасний вигляд і дуже відрізнявся від інших споруд міста. Завдяки своєї конструкції у часи Української революції він одним з пам’ятних місць.

Президент Західноукраїнської народної республіки. Джерело: портал “Укрінформ”.

1920 – 1930-і рр.

1920 – 1930-і рр.

1950-і рр.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s