Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок І.І. Хаджаша (І-а пол. ХІХ ст., рек. 1912 р.)

Posted by Antique на Субота, 21 Грудня 2013 р. (00:02)

Прибутковий будинок Іллі Ісаковича Хаджаша, І-а пол. ХІХ ст. Реконструкція, арх. А.С. Панпулов, 1912 р., Троїцька вул., 50 / Олександрівський просп., 23 / Покровський пров., 16
Будинок на мапі
Стиль: раціональний модерн.

Вже у 1898 році ділянка належала промисловцю Іллі Ісааковичу Хаджашу, який був власником двох солемолен, у Газовому провулку 1 та на Приморській вулиці у районі 18-го номера. У 1910-х роках солемольня у Газовому провулку була зачинена.

Хаджашу також належали будинки на узвозі Марінеско, 16 та 18, на Приморський, 31 і на Троїцькій вул., 50. Ділянки коштували не дуже дорого, будинки на них були незначними. У 1910-х роках будівництво у Одесі поступово налагоджувалось після революції і Хаджаш був одним з тих, хто вирішив спорудити більш місткий житловий будинок. Він вибрав для спорудження свою найкращу ділянку, що була розташована на Олександрівському проспекті. Вірогідно у ті часи на неї була розташована двоповерхова забудова початку ХІХ ст. Новий триповерховий будинок зайняв місце на розі проспекту та Троїцької вулиці і зайняв приблизно третину ділянки, якщо врахувати дворове крило.

Іншу частину ділянки займає двоповерховий будинок І-ї половини ХІХ ст. у стилі класицизму. Споруда також була перебудована і отримала новий фасад з боку Троїцькій вулиці, а з боку Покровського провулку фасад вірогідно залишився незміненим. Новий фасад споруди має інший вигляд ніж фасади триповерхового будинку і міг бути виконаний у інший час та іншим автором. Не виключено, що ним міг бути архітектор Ф.Л. Паппе, а перебудова була здійснена у 1914 році, якщо припустити дійсними дані, що наведені у довіднику В.А. Пилявського стосовно будинку Хаджаша, який нібито розташований на Грецькій пл., 19. Ділянка за даною адресою Хаджашу не належала, проте площа до революції називалася Олександрівською і вірогідно В.А. Пилявський переплутав дану площу з Олександрівським проспектом.

Права частина двоповерхового будинку вирізняється іншими пропорціями вікон і не виключено, що на ділянці насправді розташовані дві двоповерхові будівлі, що були переоздобленні по одній схемі. Первісне оздоблення, збереглося на другому поверсі на торці будинку і уявляє собою прямі сандрикі на консолях. Фасад будівлі по троїцької вулиці виконаний у дивній манері у стилі раціонального модерну. Фасад рустований лінійним рустом, вікна другого поверху прикрашені замками і облямовані профілями у групи.  Ліва група складається з трьох вікон, а права з чотирьох. У центрі влаштовані три групи з двох вікон у простінках яких влаштовані ніші на готичний манер. Будинок вінчає простий карниз, а на даху вірогідно розміщувався аттик. Права частина будинку надбудована.

З боку подвір’я фасад будинку є нетинькованим, автентичні вікна у ньому були закладені, але залишилися камені склепінь по яким можна визначити їх розташування.

У даному будинку у 1913 році розміщувався торговий дім “Ш. Агліцький та сини”, який займався оптовим продажем сукна.

Споруда має простий але самобутній декор у стилі раціонального модерну, і відноситься до найбільш вільної інтерпретації даного стилю у Одесі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s