Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок І.І. Хаджаша (1912 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 20 Грудня 2013 р. (18:04)

Прибутковий будинок Іллі Ісаковича Хаджаша, арх. А.С. Панпулов, 1912 р., Троїцька вул., 50 / Олександрівський просп., 23 / Покровський пров., 16
Будинок на мапі
Стиль: раціональний модерн.

Вже у 1898 році ділянка належала промисловцю Іллі Ісааковичу Хаджашу, який був власником двох солемолен, у Газовому провулку 1 (заснована у 1889 р.) та на Приморській вулиці у районі 18-го номера (заснована у 1890 р.). У 1910-х роках солемольня у Газовому провулку була зачинена.

Хаджашу також належали будинки на узвозі Марінеско, 16 та 18, на Приморський, 31 і на Троїцькій вул., 50. Ділянки коштували не дуже дорого, будинки на них були незначними. У 1910-х роках будівництво у Одесі поступово налагоджувалось після революції і Хаджаш був одним з тих, хто вирішив спорудити більш місткий житловий будинок. Він вибрав для спорудження свою найкращу ділянку, що була розташована на Олександрівському проспекті. Вірогідно у ті часи на неї була розташована двоповерхова забудова початку ХІХ ст. Ілля Хаджаш і сам жив за даною адресою (тел. 22-56). Новий триповерховий будинок зайняв місце на розі проспекту та Троїцької вулиці і зайняв приблизно третину ділянки, якщо врахувати дворове крило. Проект було складено архітектором А.С. Панпуловим, якій був караїмом за національністю і спорудив багато будинків для інших представників своєї спільноти. Не виключено, що Хаджаш також був караїмом, його прізвище має східне походження і подібні прізвища були притаманні караїмам. Схожим на прізвище Ходжаш є караїмське прізвище Хаджі, представники якої мешкали у Одесі, причому архітектор Аарон Панпулов спільно з архітектором Ф.А, Троупянським у ІІ-й половині 1900-х років спорудив для Мордко Хаджі прибутковий будинок на Базарній вулиці.

Іншу частину ділянки займає двоповерховий будинок І-ї половини ХІХ ст. у стилі класицизму. Споруда також була перебудована і отримала новий фасад з боку Троїцькій вулиці, а з боку Покровського провулку фасад вірогідно залишився незміненим. Новий фасад споруди має інший вигляд ніж фасади триповерхового будинку і міг бути виконаний у інший час та іншим автором. Не виключено, що ним міг бути архітектор Ф.Л. Паппе, а перебудова була здійснена у 1914 році, якщо припустити дійсними дані, що наведені у довіднику В.А. Пилявського стосовно будинку Хаджаша, який нібито розташований на Грецькій пл., 19. Ділянка за даною адресою Хаджашу не належала, проте площа до революції називалася Олександрівською і вірогідно В.А. Пилявський переплутав дану площу з Олександрівським проспектом.

Триповерховий будинок Г-подібний у плані, його фасади виконані у стилі раціонального модерну, також присутні і елементи ретроспективізму. Композиція фасадів будинку дуже проста, фасади не мають значних виступів, кут зрізаний, карниз, що простягнувся під дахом має декоративні переходи у кутовій частині. Характерною особливістю будинку є площинність оздоблення, яке має неглибокий рельєф і переважно представлено площинами фактур. Частина другого поверху рустована (перший поверх вірогідно теж), вікна другого поверху вінчають замки. Верхню частину вікон у дусі модерну облямовує стрічка. Вікна 2-3 поверхів також об’єднані у вертикальні групи, а вікна третього поверху прикрашають фільонки з неокласичними гірляндами. Балкони другого та третього поверхів відрізняються за стилем. Балкони третього поверху виконані у стилі некокласицизму і зустрічаються у спорудах інших архітекторів, огорожі балконів другого поверху мають невизначену стилістику. Також не виключено, що наявний будинок є реконструйованим з двоповерхової споруди і балкони збереглись з часів до перебудови. Будинок увінчаний аттиком з невеликим епілептичним фронтоном у кутовій частині.

Перший поверх будинку призначений під магазини і нині втратив первісний вигляд завдяки прибудові ресторану. Вірогідно будинок має два під’їзди вхід до одного з них влаштований  з боку Троїцької вулиці і є дуже щільним. На сходах встановлені огорожі, що зустрічаються у будинках Лівшиця та Шестопала-Чернігова-Паппе авторства архітектора Л.М. Чернігова. Не виключено, що дана огорожа є свідченням участі архітектора Ф.Л. Паппе у спорудженні будинку Хаджаша, тому що даний архітектор приймав участь і у проектуванні будинку Шестопала-Чернігова-Паппе. На жаль даний під’їзд було відремонтовано у сучасному стилі. Інший під’їзд розташований з боку подвір’я у дворовому крилі, за типом він відноситься до службових проїздів, але не виключено що він виконує роль парадного під’їзду, якщо у крилі влаштовані окремі квартири.

У даному або попередньому будинку з кінця 1900-х років розміщувався один з п’яти одеських магазинів Товариства російсько-французьких заводів “Проводник” (тел. 19-18) та відділення галошного складу товариства. Завод товариства був розташований у Різі і виробляв продукцію з гуми, як то шини, лінолеум, калоші, пробковий паркет та інше, головна контора товариства у Одесі розмістилася у будинку М.С. Грінберга на вул. Рішельєвській, 24. Вірогідно основним конкурентом товариства у Одесі було товариство “Трикутник”.

Будинок є одним з найбільш характерних і яскравих представників раціонального модерну у Одесі з малою кількістю ретроспективних елементів. На жаль будинок не занесений у перелік пам’ятників архітектури.

Довідник “Вся Одесса”, 1908 р. Тоді магазина на Олександрівському проспекті ще не існувало.

Довідник “Вся Одесса”, 1908 р.

Довідник “Вся Одесса”, 1910 р.

ІІ-а пол. ХІХ ст.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s