Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок торгово-промислового товариства “А.К. Дубінін” (1914 р.)

Posted by Antique на Середа, 4 Грудня 2013 р. (20:48)

Прибутковий будинок торгово-промислового товариства “А.К. Дубінін”, 1914 р., Пантелеймонівська вул., 82
Будинок на карті
Стиль: неокласицизм.

Реконструкція первісного вигляду будинку Дубініна. Автор креслення: автор даного блогу.

З кінця ХІХ ст. ділянкою на Пантелеймонівській вул., 82 володів Варфоломій Антонович Дубінін, власник торгово-промислового товариства “А.К. Дубінін”, яке веде свій початок з 1835 року. Варфаломей А. Дубінин був дуже вдалим підприємством і мав великий капітал, який приніс гастрономічний, бакалійний та ренісковий магазин на Дерибасівській вул., 23 (тел. 1-22). Товариство було розташовано у будинку на Дерибасівській, де був розташований згаданий магазин, у контору було проведено телефону лінію  13-77. У 1903 році у будинку Койре і Бармаса на Катеринінській вул., 23 був розташований гастрономічний та ренісковий магазин, а по меншій мірі на початку ХХ ст. у будинку І. Крейзеля на на Катеринінській вул., 86 був розташований рибний магазин, а на Пантелеймонівській вул., 78 у Наталії Іванівни Логинової гастрономічний магазин (тел. 13-44). Не виключено, що адреса а Катеринінській вул., 86 вказана помилково і мається на увазі магазин по Пантелеймонівській вулиці, у тому ж довіднику “Вся Одесса”, 1904-1905 магазин по Катеринінській вказаний у Рибному відділі, але у переліку магазинів Дубініна у тому же джерелі він відсутній, натомість зазначений магазин по Пантелеймонівській вулиці.

Здається дещо дивним, що гастрономічний магазин на Пантелеймонівській вулиці знаходився у 1900-х роках не на власній ділянці Дубініна під №82, а у будинку Логинової (нині не існує). Вірогідно будинок №82 використовувався у якості склада, у довіднику Вся Одесса 1908 з актуальними даними на 1907 рік вказано, що на Пантелеймонівській вул.,, 82 був розташований оцтовий завод Дубініна.

У 1885 році було засновано консервний завод на ділянці Дубініна, у 1893 році на ньому працювало 35 робітників, а щорічний оборот був 35 тис. рублів. Пізніше завод переїхав на Прохорівську вул., 40.

На початку 1900-х років Варфоломій Дубінін висувався кандидатом присяжним попечителем у Коммерційний суд (Катеринінська пл., 1), був членом Комісії по завідуванню міськими лікувальними закладами (Пушкінська вул., 7). Дубінін також був старостою старовірів і жер вував крупні суми на побудову храму та інші потреби. У 1913 році Дубінін рахувався гласним міської думи, почесним членом попечителем одеського міського піклувательства дитячих притулків, член притулку по піклуванню дітей осіб, що загинули у війні з Японією, член товариства сприяння академічному життю Імператорського Новоросійського університету, член Імператорського російського товариства спасіння на водах, головою Старообрядницької общини храму Пресвятої Богородиці. В.А. Дубінін мешкав у 1910-х роках на даній ділянці, але за адресою Старорізницька вулиця і рада старообрядницької общини збиралася на його квартирі.

Товариство “А.К. Дубінін” також здійснювало виробництво деяких продуктів – мало власний консервний завод на Водопровідній вул., 2 (тел 23-69) завод був розташований поряд з ділянкою торгового дому “Авіч і брати Ізраільсон”, який також влаштував на своїй ділянці консервний завод, неподалік існував ще один  консервний завод. Таким чином по нез’ясованим причинам поряд розмістилося декілька консервних заводів, можливо поряд було розташовано деяке підприємство з якого заводи отримували певні матеріали або важливою була наближеність до Водогінної станції.

На початку 1900-х років існував ковбасний завод товариства на Середнефонтанський дорозі у будинку Тіля, у 1907 році він вже знаходився на Водопроводній вул. ,2 де також було розташоване консервне виробництво, а між 1908-1909 роками переїхав на Прохорівську вулицю, 40 (тел. 20-95).

За даними В.А, Пилявского даний будинок було споруджено у 1911 році за проектом цівільного інженера А. С. Панпулова, однак архівні справи, що присвячені затвержденню проектів такі відомості не підтверджують.

Справа про надання дозволів на зберігання будматеріалів на 1914 рік дозволила встановити точну дату спорудження будинку – тоді у червні та серпні 1914 року були отримані дозволи на зберігання матеріалів на ділянці Дубініна та деяких сусідів. Але місця все одно не вистачило і на початку 1915 року міська управа виявила надлишкове зайняття тротуару.

Ділянка розташована біля базару “Привоз”, а навколишня забудова складалась з простих будинків фонової забудови. Вірогідно і на на ділянці Дубініна був розташований  простий одно- або двоповерховий будинок фонової забудови. Ділянки біля Привозу використовувались під торговельні потреби, а у квартирах жили переважно торговці та ремісники. Як було зазначено у 1907 році на ділянці був розташований оцтовий завод, але вже у 1910-му році за даною адресою був розташований гастроном Дубініна, який у 1900-х роках був розташований у будинку Наталії Логинової на Пантелеймонівській вул., 78.

З 1911 року деякі власники кварталу також займалися новим будівництвом, і таким чином до 1915 року навколишні квартали уявляли собою суміш коштовних триповерхових будинків будинків вкритих цементним тиньком та ліпними прикрасами та простих одно та двоповерхових споруд без ніяких оздобленнь. У свому кварталі будинок Дубініна мав солідний вигляд. Його було споруджено у стилі неокласициму і достатньо  майстерно.

Будинок отримав нетипову асиметричну композицію. яка рідко використовувалась у Одесі і була отримана влаштуванням дещо іншого лівого ризаліту. Даний ризаліт був увінчаний високим фронтоном із заглибленою нішею з арковим отвором, що утворювалась за допомогою тридільних вікон та напівкруглого тімпана з  ліпниною у кесонах. Правий ризаліт містив фронтон меншої висоти, однак був прикрашений неокласичною ліпниною. Також він був вужчим і відповідно цьому у ньому на кожному поверсі було вікно та балконі двері. У обох ризалітах були влаштовані балкони з огорожею у стилі класицизму та закругленими кутами. Балкони другого поверху опирались на довгі стовпоподібні консолі. Центральна (основна) частина будинку була прикрашена іонічними пілястрами у міжвіконних простінках, між вікнами другого поверху були влаштовані фільонки з ромбами. Вікна третього поверху мала підвіконня, які у нижній частині були прикрашені дентикулами. Кромки отворів вікон другого поверху були прикрашені класицистичною ліпниною, подібним же чином були прикрашені отвори ніш у ризалітах. Центральну частину вінчав неокласичний фронтон з листом аканта у верхній частині. На першому поверсі були влаштовані крамничні приміщення у яких був влаштований магазин товариства А.К. Дубініна. З боку вулиці Куйбишева, на яку ділянка виходила своєю задньою частиною був влаштований проїзд до подвір’я.

Задній фасад будинку у користувача Вконтакті  airisgervel.

За адресою Старорізницька вул., 5  у довіднику Вся Одеса, 1914 р. зазначені Позиково-зберігальна і допоміжна каса службовців у торгово-промисловому товаристві “А.К. Дубінін” та м’ясна крамниця Сруля Вурзеля. Вірогідно вони були розміщені у двоповерховому будинку, що виходив на нинішню вулицю Куйбишева.

У 1925 році на першому поверсі будинку розміщувався яєчний пункт Центрального робітничого кооперативу (тел. пункта 18-55).

У 2000-х роках будинок згорів, не виключено, що його було підпалено у зв’язку з тим, що він був у більш-менш доброму стані, а всі будівлі кварталу планувалось демонтувати для спорудження багатоповерхівок. На жаль третій поверх будинку було розібрано відразу після пожежі, але останні два поверхи продовжують триматися (станом на 2013 рік). Всі металеві деталі було вкрадено ,у тому числі гарні металеві огорожі балконів та огорожі сходів (будинок повинен був мати як парадні, так і службові сходи).

Прибутковий будинок торгово-промислового товариства “А.К. Дубінін” вирізнявся від інших одеських будівель тих часів тим, що був споруджений у відносно чистому неокласичному стилі без застосування елементів модерну. Також зовнішній вигляд споруди вирізнявся своює самобутністю, а інтер’єри сходової клітки та квартир. вірогідно були достатньо достойно оздобленими.

Джерело: Вся Одесса, 1908. У 1900-х роках гастроном на Пантелеймонівській вулиці був розташований на перехресті з Катеринінською вулицею у будинку Н. Логинової.

Реконструкція первісного вигляду будинку Дубініна. Автор креслення: автор даного блогу.

Джерела:

  • Старая Одесса: Торговля и промышленность: [книга-альбом/ авт-сост. А.А. Дроздовский]. – Одесса: ВМВ, 2009. – 432 с.: илл. ISBN 978-966-413-088-9

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s