Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок С.Я. Телала на Розкидайлівській вул. (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Четвер, 21 Листопада 2013 р. (12:30)

Прибутковий будинок Соломона Яковича Телала, арх. А.С. Панпулов, Ф.А. Троупянський, поч. ХХ ст., Розкидайлівська вул., 1в / вул. Мечнікова, 64
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1908-1909 рр. – Є. Мартиновська
  • 1908-1909 рр. – до Жовтневої революції – купець 2-ї гільдії Соломон Якович Телал

Невідомо, хто володв даною ділянкою впродовж ХІХ ст., але вже у 1898 році власницею була зазначена Є. Мартиновська, у 1899 році на її замовлення було споруджено будинок за проектом архітектора Л.І. Весселі. Згаданний будинок вірогідно є триповерховою спорудою, що була перебудована наступним власником й досі зберігає деякі елементи оздоблення з кінця ХІХ ст.

На ділянці також розташовані два двоповерхових житлових будинки, які могли бути споруджені ще у І-й половині ХІХ ст. Не виключено, що будинок на розі вул. Розкидайлівсвької та Мечнікова первісно мав лише один поверх, про що  свідчать різні відстані між перекриттями (висота стель другого поверху відповідає кінцю ХІХ ст – початку ХХ ст.). Третій будинок, що розташований з боку вулиці 10 квітня, вірогідно дійшов до нашого часу без значних змін.

У 1908-1909 роках ділянку придбав купець ІІ-ї гільдії  Соломон Якович Телал, який мав караїмське походження, займався тютюновою торгівлею і тримав крамницю у будинку А.М. Бродского поряд з пасажем Менделевича. Слід зазначити, що Телал також був одним із старшин Комерційного зібрання (Гаванна вул., 4), яке виконувало роль клуба для купецтва.

Через деякий час після того, як Соломон Телал придбав ділянку він вирішив реконструювати два зазначених будинки, що розташовані на перехрестях вулиць, причому будинки отримали однакове оздоблення фасадів. Вірогідно до будинку на розі вулиць Розкидайлівської та Мечнікова було надбудовано другий поверх, який має достатньо високу стелю і не виключено що саме у даному будинку і проживав С.Я. Телал. У квартиру власника було проведено телефону лінію 20-36. Проект будинку було складено архітектором, який також мав караїмське походження, Аароном Самойловичем Панпуловим, якій у більшості випадків працював з архітектором Ф.А. Троупянським. Фасад даного будинку повторює два останніх поверхів прибуткового будинку В.Л. Блюмберга (арх. А.Б. Мінкус, В.І. Кундерт, 1910 р.), що не випадково тому, що архітектор А.Б. Мінкус є родичем Ф.А. Троупянского, вони створили декілька спільних проектів і не виключено, що будинок В.Л. Блюмберга також є спільною працею (про що свідчать характерні для Ф.А. Троупянського гранчасті еркери у Будинку Блюмберга).

На відміну від триповерхового будинку двоповерховий отримав більш інтенсивний декор, другий поверх двоповерхового будинку є аналогічним найкраще оздобленому третьому поверху типоверхового будинку. Перший поверх не лише вкритий лінійним рустом, над його вікнами влаштовані фільонки з геометричними візерунками у стилі модерну. Кутова частина будинку була підкреслена вежоподібним еркером на консолях з рослинним орнаментом, над екрекром був влаштований виразний фронтон, що дещо нагадує добу бароко, але у цілому відповідає пізньому модерну.

Вид на задній фасад крила з боку вул. 10 квітня.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s