Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Є. Мартиновської (1899 р., поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Середа, 20 Листопада 2013 р. (10:12)

Прибутковий будинок Є. Мартиновської (Пил. Мартинової), вірогідно інж. Л.І. Весселі, 1899 р. Реконструкція для Соломона Яковича Телала, арх. А.С. Панпулов, поч. ХХ ст., Розкидайлівська вул., 1 / вул. 10 квітня
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.
Охоронний статус: щойно виявлена пам’ятка (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991р.)

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1908-1909 рр. – Є. Мартиновська
  • 1908-1909 рр. – до Жовтневої революції – купець 2-ї гільдії Соломон Якович Телал

За даними переліку пам’ятників місцевого значення м. Одеси на Розкидайлівькій вул., 1 за проектом архітектора Л.І. Весселі у 1899 році було споруджено житловий будинок. На даній ділянці, однак розташовано три будинки – один триповерховий та два двоповерхових. Фасади двох кутових будинків виконані у схожому стилі, однак слід зазначити, що оздоблення фасадів відповідає добі раціонального модерну, що зазнав поширення у 1910-х роках. Триповерховий будинок також має ретроспективні різблені двері під’їзду та фронтон, який був притаманий будинкам ХІХ ст. що вказує на те, що даний будинок існував ще до початку ХХ ст., коли була зроблена його перебудова. Не виключено що саме він був споруджений архіттектором Л.І. Весселі, а фасади споруди первісно були достатньо простими: даний архітектор будував переважно бюджетні споруди. Вірогідно це обумовило зміну декору після придбання між 1908 та 1909 роками ділянки караїмом Соломоном Яковичем Телалалом, який оселився у квартирі одного з будинків даної ділянки у яку було проведено телефону лінію з номером 20-36. Купець Соломон Телал тримав тютюнову крамницю у будинку А.М. Бродського у яку також було проведено телефону лінію 11-59. С.Я. Телал також був одним із старшин Комерційного зібрання (Гаванна вул., 4), яке було своєрідним елітним клубом для купецтва.

Після придбання Телал замовив реконструкцію обох будинків що розташовані на кутах, а саме двоповерхового та триповерхового, невеликий двоповерховий будинок на вул. 10 Квітня вірогідно залишився без змін. Споруди отримали нові фасади у стилі раціонального модерну. Перший поверх будинку рустований, інші вкриті тиньком з дрібною лінійною фактурою, другий та третій поверхи оздоблені майже однаково – по лінії вікон простягнувся фриз, над вікнами влаштовані фільонки з лавровими гірляндами, але підвіконня дещо відрізняються. Вікна другого поверху мають прості масивні підвіконня, а вікна третього є фігурними, притаманними стилю модерн. Під дахом влаштовані прямокутні люкарни горища. Від первісного вигляду ХІХ ст. збереглись автентичні огорожі балконів, фронтон та майстерно виконані різьбленні двері під’їзду, вхід до якого влаштований у арці проїзду сусіднього двоповерхового будинку.

Будинок уявляє собою солідну для району Молдаванки споруду з не дуже коштовним але гармонійним та цікавим декором.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s