Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Я.М. Тепера на Канатній вул., 61 (1893 р., ІІ-а пол. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 19 Листопада 2013 р. (10:01)

Житловий флігель А. В. Рогозинської, арх. В. О. Домбровський, 1893 р. Можливо реконструйований на поч. ХХ ст., Канатна вул., 61 / Велика Арнаутська вул., 27
Флігель на мапі
Стиль: безстильовий.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – А.В. Рогозинська
  • 1899 р. – 1906-1907 рр. – Б. Чертков
  • 1906-1907 рр. – 1912-1913 рр. – Яків (Янкель) Мойсейович (Мошкович) Тепер
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – С. Янкелівна Шаргородська та Іона Шаргородський

За даними В.А. Пилявського архітектор В.О. Домбровський спорудив житловий флігель для А. Рогозинської у 1893 році. Скільки він первісно мав поверхів і як виглядав не відомо. По периметру ділянки з боку вулиць був споруджений простий одноповерховий будинок. У 1899 році ділянку придбав деякий Чертков, а у 1906-1907 роках купець Яків Мойсейович Тепер на замовлення якого або було реконструйовано згаданий флігель або споруджено зовсім новий. Проект було виконано архітектором Ф.А. Троупянським, який спільно з архітектором А.Б. Мінкусом спорудив для Я.М, Тепера у 1901 році гарний прибутковий будинок на вул. Осипова, 6. Можливо вин приймав участь і у проектуванні інших будинків, які архітектор А.Б. Мінкус спорудив для Якова Тепера.

Флігель у плані прямокутний, двоповерховий з житловим напівпідвалом, має одновісеву композицію. В центрі фасаду влаштований неглибокий ризаліт увінчаний трикутним фронтоном, за ризалітом розташована сходова клітка. Вікно сходової клітки має великі розміри а за формою отвору воно аркове. Між поверхами простягнулися карнизи, які огинають вікно та двері під’їзду. Верхній карниз розташований безпосередньо під вікнами другого поверху завдяки чому він сприймається окремим об’ємом. Фасад вкритий тиньком “під шубу”, який має дуже дрібну фактуру. Вікна квартир розкріповані у манері притаманній архітектору Ф.А. Троупянському.

Будинок дуже погано проглядається з будь якої точки, ділянка має дуже малі розміри і по периметру вулиці розташований одноповерховий житловий будинок. Вірогідно Я.М. Тепер отримував не дуже великий прибуток з даної ділянки, щільність ділянки обмежувала ціну на оренду квартир, а будівлі містили низьку кількість квартир. Таким чином приблизно через п’ять років Янкель Тепер продав ділянку С. Янкелівні Шаргородській, хоча не виключено, що С.Я. Шаргородська була родичкою Я.М. Тепера, наприклад донькою, а ділянка була отримана неї у посаг. Однак ця версія ще чекає свого дослідника.

Флігель Я.М. Тепера уявляє собою просту, але достатньо гармонійну споруду із дуже прогресивним на свій час виглядом.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s