Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Є.І. Мармаріно (ХІХ ст., рек. 1900-і рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 18 Листопада 2013 р. (10:18)

Житловий флігель Єлизавети Іванівни Мармаріно, ХІХ ст. Реконструкція, арх. вірогідно Ф.А. Троупянський, 1900-і рр. або А.В. Юргевич, 1905 р., Ніжинська вул. 49 / Дворянська вул., 27
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • ХІХ ст. – Ф. Мармаріно
  • кін. ХІХ ст. – середина 1900-х р. – Єлизавета Іванівна Мармаріно
  • середина 1900-х р. – ? – спадкоємці Єлизавети Іванівни Мармаріно

Першою відомою широкому загалу спорудою спорудженою на Ніжинській вул., 49 є прибутковий будинок італійця за походженням Ф. Мармаріно (Marmorino) споруджений у 1881 році. Але ще до того невідомим архітектором було споруджено великий триповерховий будинок, якій може бути датований 1860-1870-ми роками. Наприкінці ХІХ ст. власницею ділянки стає Єлизавета Іванівна Мармаріно. Окрім даного будинку Є.І. Мармаріно належала ділянка на вул. Пушкінській, 35. Приблизно в середині Є.І. Мармаріно вмирає і у довіднику Вся Одесса, 1908 з актуальними даними на 1907 рік зазначена комісія для з’ясування майна, що було заповідано містом Є.І. Мармаріно (голова А.А. Швенднер, члени: И.А. Казаринов, М.В. Раковський, Ю.Ю. Саморупо, С.О. Фабрицький, діловод А.Н. Коврига, ініціали як у оригіналі).

на замовлення якої була здійснена реконструкція з добудовою триповерхового з житловим підвалом дворового флігеля, який судячи по дерев’яним сходам був споруджений, як і будинок по Ніжинський у 1960-1970-х роках, або ще раніше. Реконструкція торкнулась по меншій мірі нового оздоблення фасаду у стилі модерну, також до будинку побудованому Серадзьким у 1881 році нахлистом було споруджено продовження дворового флігеля з новою сходовою кліткою. Об’ємний карниз, між першим та другим поверхом, символічні віяльні замки вікон першого поверху та об’єм з закругленими кутами нової сходової клітки будинку з боку Ніжинської вулиці дозволяють припустити авторство архітектора Ф.А. Троупянського.   Зокрема аналогічний карниз був застосований ним у будинку Я.М. Тепера на Канатній вул., 61. Конфігурація вікон під’їзду була використана Ф.А. Троупянським у будинку Кранцфельда (1914 р.), але також використовувалась і іншими архітекторами (Л.М. Чернігов, А.І. Гольцвурм).

Також даний флігель міг бути спорудженим у 1905 році за проектом інженера А.В. Юргевича. Так, за даними переліком пам’яток будинок на Ніжинській вул., 47 було споруджено за проктом архітектора А.В. Юргевича, однак №47 насправді був споруджений іншим архітектором ще наприкінці ХІХ ст. Будинок Мармаріно є наступним номером 49 і також на фасаді встановлені огорожі балконів, які були застосовані А.В. Юргевичем у 1913 році у будинку та флігелі Олександрової на вул. Новосєльського.

Флігель Мармаріно розрахований на 16 квартир, але нині підвал не використовується і таким чином у флігелі розташовано 12 квартир.
У під’їздах встановлені дерев’яні сходи, які виглядають дуже старими. Деревина для сходів використовувалась у будинках із самого початку існування Одеси у наслідок коштовності і складності доставки металу у Одесу, і лише приблизно у 1860-1870 роках деревина була замінена на чавун. Огорожі сходів однак металеві і уявляють собою спрощену варіацію з двома завитками поширених наприкінці ХІХ ст. балясин з трьома завитками. Вірогідно сходи з трьома завитками були пізньою варіацією типу сходів, що були встановлені у флігелі Мармаріно.

Лівий під’їзд.

Правий під’їзд.

Вид на старий будинок Мармаріно (арх. Ю.Г. Серадзький) до якого було прибудовано дворовий флігель.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s