Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель С.С. Гуровича (ІІ-а пол. 1900-х рр.)

Posted by Antique на четвер, 14 Листопад 2013 р. (17:37)

Житловий флігель Сруля Симоновича Гуровича, арх. вірогідно Ф.Е. Кюнер  за участю Ф.А. Троупянського, ІІ-а пол. 1900-х рр., Дігтярна вул., 3
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1902-1903 рр. – нащадки Бріфа
  • 1902-1903 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Сруль Симонович Гурович

Наприкінці ХІХ ст. ділянка належала деякому Бріфу і у ті часи на неї по червоній лінії вулиці був розташований двоповерховий галерейний будинок вірогідно споруджений у І-й або ІІ-й третині ХІХ ст., який зберігся до нашого часу.

На початку ХХ ст. ділянку на Дігтярній вул., 3 придбав єврей Сруль Симонович Гурович, який займався торгівлею борошном у однієї з численних крамниць будинку О.В. Болгарова на Олександрівському проспекті, 36.

Вірогідно вже ІІ-й пол 1900-х роках замовив спорудження чотириповерхового з підвалом П-подібного флігеля. У задньому фасаді флігеля є також невеликий виступ у якому вірогідно зосереджені службові приміщення. Флігель не було споруджено впритул до сусідньої ділянки і таким чином за допомогою згаданого виступу утворилося два подвір’я. На дані подвір’я виходять також і вікна житлових квартир та вікна парадних під’їздів. У північному подвір’ї влаштований вихід до відповідного парадного під’їзду. Нині це подвір’я можно оглянути з ділянки №17 по Тираспольській вулиці.

Головний фасад було оформлено у раціональному дусі, кожний поверх перетинають два профілі. У будинку влаштовано два парадних під’їзди у центральному крилі флігеля, входи до під’їздів вирішені у вигляді порталів з лучковими фронтонами та тосканськими колонами, однак портали виконані не дуже майстерно. У країв бічних крил влаштовані службові сходові клітки з огорожами у єгипетському стилі.

У під’їзді влаштовані сходи, що використовувались архітектором А.Б. Мінкусом у багатьох його спорудах, також дані огорожі присутні у деяких до створення яких долучався архітектор Ф.А. Троупянський .Однак форма ризалітів та оздоблення фасаду дуже нагадують флігель на ділянці Д.А.Тарасевич споруженому архітектором Ф.Е. Кюнером у 1912 році і вірогідно флігель Гуровича також є його твором. Не виключено, що нагляд за будівництвом виконував Ф.А. Троупянський і таким чином двері та огорожі сходів були виготовлені за його кресленнями. На початку ХХ ст.  Ф.А. Троупянський, який спорудив декілька будівель снеподалік, зокрема житлові флігелі С.С. Мангубі (спільно з А.С. Панпуловим).

Двері під’їздів та квартир флігелю Гуровича мають однакові огорожі на вікнах, стелі вестибюлю та сходової клітки прикрашають ретроспективні падуги, а сходові майданчики виконані з мозаїки з різноманітними візерунками.

 

 

 

 

 

 

Вид на флігель з боку сусіднього подвір’я з боку Тираспольської вулиці.

 

 

 

Зворотній фасад.

Додатковий вхід до під’їзду.

Один з під’їздів будинку.

Огорожа службових сходів.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s