Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Шапіро (1900-і рр.)

Posted by Antique на Середа, 30 Жовтня 2013 р. (15:34)

Прибутковий будинок Шапіро, арх. вірогідно К.М. Попов, 1900-і рр., вул. Разумовська, 36
Будинок на мапі
Стиль: еклектика (німецький неоренесанс).


Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907 рр. – Ш. і Є. Гузмани, Разумовська вул., 36
  • 1906-1907 рр. – до Жовтневої революції – Шапіро (управляючий Зіндель Йосипович Штейнвер)

З кінця ХІХ ст. ділянка належала Ш. Гузману та Є. Гузману, про яких зовсім нічого не відомо. Також неподалік, на Картомишівській  вул., 10 жив С. Гузман, який тримав бакалійну крамницю. З 1906 або 1907 року вона опинилась у власності у деякого Шапіро, ініціали якого у довідниках не вказані. Не виключено, що Гузмани і Шапіро були родичами і власниця будинку змінила прізвище після виходу заміж. У довідниках згадується акушерка А.І. Шапіро-Глузман, яка жила на Малій Арнаутській вул., 58. Власників єврейського прізвища Шапіро було багато у місті і жоден не вказаний, як такий, що мешкає у даному будинку, і тому визначити справжнього власника достатньо складно.

Існуючий на ділянці триповерховий будинок є одним із самих значних і гарних споруд вулиці. Він був споруджений на початку ХХ ст. і за декором дещо подібний міському початковому училищу №25 на Розумовській вул., 23, яке вірогідно було споруджено архітектором К.М. Поповим. Слід також додати, що Шапіро купив ділянку у той же час, що і власник ділянки №23 К.П. Кріона. Таким чином будинок Шапіро було також споруджено архітектором К.М. Поповим.

Фасад будинку Шапіро був сильніше стілчзований у історичному напрямі, ніж будівля училища і оздоблення виконаний у ретроспективних формах німецького ренесансу.

Будинок П-подібний у плані із довгими дворовими крилами. Фасад будинку одноманітний у горизонтальному напрямі, характер оздоблення змінюється ярусами. Перший поверх можливо призначений під крамниці і рустований лінійним рустом, у якому перемежаються фактурні блоки із звичайними, вікна другого поверху прикрашені лиштвою і віяльними замками у стилі німецького неоренесансу. Замки вірогідно були виконані із не штукатуреної червоної цегли, а будинок був пофарбований у більш приємний сірий колір, нині ж він майже повністю вкритий тиньком і зеленою фарбою, що псує його вигляд. Між вікнами другого та третього поверхів влаштовані фільонки, що є точною копією фільонок початкового училища №25. Третій поверх будинку нагадує другий поверх училища (обидва є останніми поверхами), вікна мають подібну лиштву, як на другому поверсі, але замість віяльних замків верхню частину вікна прикрашає карниз із дентикул. У простінках влаштовані своєрідні консолі у цегельній техніці, які вірогідно є елементами запозиченими з готичного мистецтва. У консолях у дусі доби модерну розташовані кола.

Дворовий проїзд прикрашений фільонками, арками із лучковими отворами. У арці розташований вхід до парадного під’їзду. За даними дослідника Дмитра Шаматажи, під’їзд знаходиться всередині будинку і освітлювався за допомогою верхнього світла, огорожі сходів даного під’їзду ідентичні огорожам службових сходів, а на кожному поверсі розташовано по дві квартири. У місцях стиків крил влаштовані службові під’їзди із звичайними металевими сходами, також дані під’їзди вірогідно є парадними для квартир дворових крил. В середині дворових крил також влаштовані під’їзди, які виявляються назовні неглибокими ризалитами. На задньому фасаді головного крила для кращого освітлення однієї з кімнат (вірогідно гостинної). Дворові фасади виконані достатньо просто.

У будинку Шапіро була розташована бакалійна крамниця Ш. Скульського, одним із жителів будинку була акушерка-оспощепленник Є. Авчинникова.

21.01.2013 року близько 17:00 обвалилась частина брандмауеру правого крила, що вірогідно трапилось у наслідок несправного даху. Невдовзі проріху залатали.

Прибутковий будинок Шапіро вирізняється яскравим виглядом і є одним із найгарніших будинків молдаванки і приваблює своїм романтичним виглядом. На жаль будинок зазнав руйнування та пофарбований за невірною кольоровою схемою.

Вид на пошкоджене праве крило.

Вид на пошкоджене праве крило.

Сходова клітка на стику лівого та центрального крил.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s