Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок М.Ц. Бєліковича у пров. Богданова, 8 (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 15 Жовтня 2013 р. (10:22)

Прибутковий будинок Миколи Цезаровича Бєліковича, арх. А.Б. Мінкус, Ф.А. Троупянський,  1904 – 1905 pp., Богданова пров., 8 / Ніжинська вул., 7
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 110-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).
Атрибуція виконана автором даного блогу.

Відомі власники ділянки:

  • до 1898 р. –  1900 р. спадкоємці Дойча
  • 1900 р. – 1902-1903 рр. – спадкоємці Жалковські та І. Федоров
  • 1902-1903 рр. – 1911 р. – Микола Цезарович Бєлікович
  • 1911 р. – вірогідно до революції – Адам Іорданович Домбровський

У ХІХ ст. нинішні ділянки №4, №6 та №8 по провулку Богданова були однією ділянкою, яка наприкінці ХІХ ст. належала спадкоємцям Дойча, а невдовзі спадкоємцям Жалковським та деякому І. Федорову, і скоріше за все Жалковські та Федоров були тими самими спадкоємцями Дойча. Між 1901-1903 роками ділянка була розподілена на три частини, а спадок був проданий поручику Миколі Цезаровичу Беліковичу, який у довіднику “Вся Одеса” видавництва “Одесскія новости” з даними актуальними на 1910 рік вказаний як поручик у відставці. Також М.Ц. Белікович був членом товариства допомоги нужденним учням гімназії А.В. Камінської. Головою товариства був брат Бєліковича Петро. Жіноча гімназія ім. А.В. Камінської була заснована М.А. Бальц і була розташована у будинку доктора А. Марьяшеса на вул. Льва Толстого, 8, і за радянських часів була перейменована у середню школу №47.

Товариство допомоги учням даної гімназії було розташоване у будинку підрядника О.П. Єрмошкіна на Коблевській вул., 41 де також жив Петро Цезарович Бєлікович (тел. 24-84), що скоріше за все значить, що воно збиралося на його квартирі. Сам М.Ц. Белікович жив у будинку М.М Абдулова на Дігтярній вул., 10 не зважаючи на те що на трьох власних ділянках у провулку Богданова він спорудив набагато більш вишукані три-чотириповерхові прибуткові будинки. Також М. Ц. Бєлікович у 1902 році на вул. Маразліївській, 5 спорудив чотириповерховий прибутковий будинок.

Вірогідно будівництво нових триповерхових типових за планами будинків почалось відразу після придбання ділянок Миколою Бєліковичем у 1902-1903 роках. Проект кутового будинку було виконано архітектором А.Б. Мінкусом, проект наступного будинку – архітектором Ф.А. Троупянським, про що свідчать чіткі лінії розкріповок прямокутних віконних отворів, форма та декоративне оздоблення дворових фасадів будинків №4 та №6, а також оздоблення будинку №4, яке є варіацією будівлі Товариства взаємної допомоги прикажчиків-євреїв (1901-1902 рр.). До того ж дані споруди споруджувались у ті же самі роки. Всі будинки Миколи Беліковича отримали різні фасади, але у конструктивному плані №4 та №6 є ідентичними, а №8 є кутовим і тому має дещо іншу конфігурацію при подібному оздобленні під’їздів.

Вірогідно у 1911 або 1912 роках Микола Белікович вмирає, у 1911 році ділянки №6 та №8 були продані нотарю Адаму Іордановичу Домбровському, який жив та працював у відомому будинку Вагнера на Катеринінській вул., 14 (тел. 27-97). Однак за даними довіднику “Вся Одеса”, 1914 видавництва “Одесскія новости” у переліку власників по Ніжинській вулиці будинок №8 все ще належав Беліковичу, який надав його у оренду Магдалині Михайлівні Вогак.

Ділянка №4 було продана сусідам Беліковича, євреям Давиду Гершковичу та Абраму Гершковичу Ганелінам, які володіли будинками на ділянці №2, які були споруджені ще їх батьком. Абрам Ганелін жив у будинку на ділянці №2 де тримав пекарню, а Давид жив у будинку Я.Д. Дунаєвського на Єлісаветинській вул., 6.

Будинок №8 має Г-подібну форму і розташований на куті вулиці Ніжинської та провулка Богданова. Крило будинку по вулиці Ніжинської має значно більшу довжину ніж крило з боку провулку, з боку вулиці розташовані два під’їзди, а з боку провулку проїзд до подвір’я. Весь первий поверх будинку зайнятий приміщеннями крамниць, з яких станом на 2011 рік використовується тільки кутова крамниця. У кутовій частині будинку влаштований прямокутний еркер, що вінчається пірамідальним дахом, який не дуже гармонійно вписується у оздоблення фасадів. Не виключено, що нинішній купол не є автентичним, або втраті деякі елементи. Еркер має чіткі призматичні форми, подібно іншому проекту Ф.А. Троупянського – будинку І.К. Брейтбарта (спільно з архітектором А.Р. Рейхенбергом, 1902 р.). Також, яку у будинку І.К. Брейтбарта та будинку товариства взаємної допомоги прикажчиків-євреїв (спільно з А.Р. Рейхенбергом, 1901-1903 рр.)  під еркером були влаштовані тонкі консолі.

Не малу частину оздоблення фасаду складають руст, фігурні сандрики та профілі, що дозволяє віднести спорудження будинку до другої половини 1900-х років. Ліпний декор зосереджений у фільонках і найбільшу увагу привертають листки аканту під вікнами четвертого поверху та ряд соняшників під дахом. Вікна четвертого поверху також прикрашені віяльними каменями, а також мають лучкові отвори.Окрім еркера кутова частина виділена ризалітом і у неї та еркері влаштовані вікна великої ширини. Огорожі балконів виконані у стилі декоративного модерну.

Один з під’їздів будинку розташований у кутовій частині і освітлюється за допомогою ліхтаря на даху. На сходах встановлені огорожі у стилі декоративного модерну з квіткою всередині, аналогічні огорожі встановлені і у будинках №4 та №6. Однак на відміну від означених будинків стіни під’їзду прикрашені великими фільонками, хоча не виключено, що у №4 та №6 первісне оздоблення стін було знищене.

Будинки №2 №4 та №6 утворюють дуже рідку у Одесі забудову типовими будинками. Дещо подібне зміг реалізувати також архітектор Л.М. Чернігов, який спорудив для Руссова два будинки на Коблевській і половину кварталу на Софіївській / Торговій вулицях.

Фасад з боку провулку Богданова.

Фасад з боку провулку Богданова.

Фасад з боку провулку Богданова.

Вікна другого поверху.

Балкон другого поверху на фасаді з боку провулку.

Балкон другого поверху на фасаді з боку провулку.

Балкон другого поверху на фасаді з боку провулку.

Балкон третього поверху.

Балкон другого поверху.

Балкон другого поверху.

Автентичні металеві ролети.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s