Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Торговий дім “Князь Юрій Гагарін і Ко” (1902-1903 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 13 Жовтня 2013 р. (01:46)

Торговий дім “Князь Юрій Гагарін і Ко”, арх. Ф.А. Троупянський, А.Р. Рейхенберг, 1902-1903 рр., Софіївська вул., 26
Будинок на мапі
Стиль: еклектика (необароко).
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 279-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

По меншій мірі з початку 1890х років контора торгового дому “Юрій Гагарин і Ко” розміщувалась у будинку на Катеринінській вул., 8 (тел. 662). Торговий дім займався експедиторською, агентурною та будівельною діяльністю, постачанням самих різноманітних будівельних матеріалів. Власником торгового дому був князь Юрій Гагарин, який відносився до одеської гілки старовинного дворянського роду Гагаріних. Члени родини володіли декількома будинками у центрі міста, зокрема палацом на Ланжеронівській вул., 2 (нині літературний музей). На замовлення князя Юрія Гагарина у 1902-1903 роках на власній ділянці на Софіївській вулиці було споруджено конторську будівлю у яку він відразу і переїхав.

За даними різних джерел будинок на Софіївській вул., 26 було споруджено на початку ХХ ст. для приватної жіночої гімназії Маєвської, але дана гімназія ніколи не знаходилася у цьому будинку, але переїхала у сусідній №24 з іншої вулиці ближче до 1910-х років.

У 1910-х роках торговий дом займався п, склочерепиці, склоблоків, у тому тому числі системи “Фальконьєр”. Такі склоблоки,  використали у будівлі костела св. Андрія Боболі із склепом Потоцьких на Вінничині, вірогідно і у Одесі вони використовувались у певних випадках. Також постачалався цемент французької компанії “Lafarge“, яка є нині світовим лідером у даній галузі. Особливо рекламувались у рекламі дзеркала, які можна було придбати і в роздріб. Таким чином вірогідно у Юрія Гагарина можна було придбати повний спектр будівельних матеріалів для спорудження будинку. Розпорядником торгового дому у 1913 році був Казимір Антонович Кржечковський. У Одесі у торгового дома князя Гагарина були конкуренти, зокрема фірма “Гуревич і Тамаркін”, деякі новинки будівельної галузі можна було придбати у інженера В.І. Кундерта та інших.

У 1910-х роках директором-розпорядником торгового дому був Казимир Антонович Кржечковський, який у ті часи мешкав у власному особняку у ІІ-му Лермонтовському провулку.

На у червоної лінії ділянки було споруджено будинок контори, у якому однак могли бути розташовані і складські приміщення. Будівля не вирізняється вишуканістю і виглядає достатньо просто, але з особливим шармом. З прикрас присутнє лише облямування вікон ,яке змінюється ярусами, по краям фасаду влаштовані ризаліти, які були притаманні саме творчості архітектора Ф.А. Троупянського, вікна у них мають більш широкі отвори. Також слід зазначити, що вікна другого поверху на всьому фасаді мають виразну важку лиштву.У лівому проїзді влаштований проїзд до подвір’я, у правому – додатковий вхід, який міг бути входом до складу у основному будинку. В центрі фасаду на другому поверсі влаштований балкон для відпочинку працівників, аналогічно будівлі Одеської розрахункової палати (ІІ-а пол. 1900-х рр.). На першому поверсі контори Гагаріна під балконом був влаштований головний вхід.

На подвір’ї ділянки розташована одноповерхова будівля, яка вірогідно також була складом.

Після остаточного приходу Радянської влади у конторській будівлі розмістилась Одеська окружна каса соціального страхування.  У складі каси існували фінансовий, оперативний, загальний та статистичний відділи.

У ІІ-й половині ХХ ст. у радянський період відбувся переїзд школи №37 із сусідньої меншої будівлі №24, що до революції належала Д. і М. Біазі-Мавро. Школа веде своє походження від згаданої раніше приватній жіночої гімназії М.М. Маєвської і переїхала скоріше за все у зв’язку з тим, що двоповерхового будинку не вистачало. Школа №37 розташована у колишньому будинку торгового дому Гагаріних і понині, а у особняку Біазі-Мавро нині розташований Комунальний позашкільний навчальний заклад “Дитяча театральна школа м. Одеси”.

Будинок контори торгового дому “Князь Юрій Гагарін і Ко” уявляє одну із небагатьох приватних адміністративних споруд перехідного періоду між еклектикою та модерном і вирізняється функціональністю та солідним виглядом.

Довідник “Вся Одесса”, 1910 р.

Довідник “Вся Одесса”, 1910 р.

Довідник “Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 р.

Довідник “Вся Одесса”, 1914 р. видавництва “Одесскія новости”.

Задній фасад.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s