Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І. К. Брейтбарта (ХІХ ст., 1902 р.)

Posted by Antique на Неділя, 13 Жовтня 2013 р. (14:46)

Будинок, XIX ст. Надбудова третього поверху і спорудження нового будинку для Ісаака Копелева Брейтбарта, отримання планів: С. І. Мильман, нагляд: А. Р. Рейхенберг, 1902 р., вул. Пастера, 34 / Кінна вул., 18
Будинок на мапі
Стиль: модернізований історизм.

Відомі власники ділянки:

  • ХІХ ст.  – 1890-і рр. – Є. Доппельмаєр
  • 1890-і рр. – до Жовтневої революції – Ісаак Копелев Брейтбарт

За даними В.А. Пилявського у 1890-х роках ділянка на розі вул. Пастера, 34 та Кінної належала деякому Є. Доппельмаєру, на замовлення якого було у 1891 році було споруджено прибутковий будинок. Споруда була достатньо вишуканою, з елементами венеційського ренесансу та молдавської архітектури. Однак вже у 1898 році ділянка належала єврею Ісааку Брейтбарту (у деяких джерелах – Брейтбурд). Таким чином замовник будинку недовго їм володів, можливо він незабаром вмер, а нащадки продали ділянку і поділили кошти. У 1902 році на замовлення Ісаака Брейтбурда було споруджено великий прибутковий будинок, який, однак не може зрівнятися по вишуканості із спорудою створеною раніше архітектором Бернардацці. Все ж таки слід зазначити, що нова споруда отримала цікавий вигляд і також вирізнялася серед інших новобудов Одеси тих часів. Вірогідно саме тоді був реконструйований і будинок авторства Бернардацці.

І. К. Брейтбарт жив у одному з цих двох будинків, у його квартиру було проведено телефону лінію з номером 54-21. Спільно з братом Гут. Коп. Брейтбартом займався галантерейною торгівлею у магазині у будинку Вагнера на Дерибасівській вул., 16 (тел. 2-99). Г. К. Брейтбарт жив у будинку Вагнера. У тому же будинку на Пастера, де жив Ісаак Брейтбарт жив Липа Самойлович Брейтбарт, який був членом товариства взаємодопомоги учням училища Ц. Н. Трейстера (вул. Базарна, 73).

Новий триповерховий будинок, що розташований з боку Торгової вулиці було споруджено архітектором А. Р. Рейхенбергом. Плани отримував Самуїл Ісаакович Мільман, який міг бути автором або співавтором проекту.

Будинку притаманна витонченість, яка обумовлена пропорціями елементів, жоден з яких не можна назвати масивним, навіть кам’яна балюстрада на даху виглядає достатньо акуратно. Будинок С-подібний у плані, його дворове крило облямовує ділянку. Кутову частину будинку прикрашає прямокутний еркер із високим ренесансним куполом, який вірогідно відноситься до німецької школи. По меншій облямування вікон другого поверху також виконано під натхненням німецького ренесансу, але особливий стиль виконання свідчить про вплив модерну. Вікна третього поверху прикрашені прямими сандриками у неогрецькій стилізації, окрім вікон у ризалітах, які прикрашені сандриками у яких відчувається вплив модерну на їх зовнішній вигляд.

Кутову частину будинку прикрашає кутовий призматичний еркер увінчаний бароковою вежею, яка первісно була зі шпилем.

Більшу частину першого поверху займають крамничні приміщення, лише по краям крил влаштовані квартири. Особливістю вирішення торговельного простору є влаштування антресольного поверху. Входи до під’їздів влаштовані з боку вулиці, однак під’їзд з боку вулиці Пастера освітлюється ліхтарем, а під’їзд з боку кінної вулиці освітлюється вікнами на дворовому фасаді. На стику крил влаштовані двоярусні кімнати для прислуги. У дворовому крилі влаштований під’їзд подвійного призначення (парадний/службовий) у якому встановлені металеві сходи.

Також до колишнього будинку Доппельмайера із збоку подвір’я були прибудовані додаткові чотириповерхові об’єми, про що свідчить мурування брандмауеру будинку. Одним з об’ємів є службовий під’їзд із суцільним отвором сходової клітки у якому влаштована складна рама ґратчастої конфігурації, у який вірогідно існували виходи до балконів (нині не існують). Таке рішення є унікальним і дещо схоже можна спостерігати у флігелі С. С. Мангубі на вул. Тираспольській, 12.

Будинок І. К. Брейтбарта є однією з самих нетипових споруд Одеси і спільно із сусіднім будинком ділянки та театром Сибирякова (арх. С. А. Ландесман, 1902—1903 р.) утворюють дуже гарний куточок у цьому районі Одеси.

Довідник “Вся Одесса”, 1899 р. Майстерня вірогідно знаходилась на місці кутового будинку.

Огорожа службових сходів дворового крила.

Крило, що було прибудовано позаду колишнього будинку Є. Доппельмаєра.

Крило, що було прибудовано позаду колишнього будинку Є. Доппельмаєра.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s